Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapasy się kończą, bo brakuje krwiodawców. W Lipnie krew można oddawać dwa razy w miesiącu

Redakcja
Wojciech Alabrudziński
Część honorowych dawców umiera, a w ich miejsce nie pojawiają się nowi. Grupy krwi „A”, „B” i „zero” ze wskaźnikiem RH minus są w tej chwili najbardziej w cenie. Sytuacja zaczyna robić się dramatyczna.

Niestety, dawców krwi jest z roku na rok coraz mniej. - Spadek liczby krwiodawców obserwujemy od 3 lat - mówi Jolanta Pater, kierownik oddziału RCKiK we Włocławku. - Niektórzy muszą zrezygnować z dzielenia się krwią z uwagi na stan zdrowia. Młodzież chętnie angażuje się w oddawanie krwi podczas szkolnych akcji, ale wciąż jest zbyt mało młodych krwiodawców. Niż demograficzny odbija się niestety również w dziedzinie krwiodawstwa.

Pośpiech, brak czasu i niewystarczająca edukacja - to mogą być powody spadającej liczby osób oddających krew. Tymczasem krwiodawcą mo-że zostać każdy, kto skończył 18 lat. Zdaniem kierownik oddziału RCKiK w tej chwili potrzebna jest mobilizacja wśród mieszkańców regionu, bo jeśli nie pojawią się nowi dawcy a ci „starzy” będą się wykruszać, to na stole operacyjnym może pojawić się poważny problem.

Mobilny punkt poboru krwi RCKiK we Włocławku pojawia się w Lipie dwa razy w miesiącu - w drugi wtorek i ostatni piątek miesiąca. Krwiobus zawsze przyjeżdża na plac Dekerta i oddawać można w nim krew w godzinach 10-16. Teraz pojawi się 12 marca.

Największe potrzeby na chirurgii i hematologii. Póki co szpitale w regionie jakoś sobie radzą. Niemniej jednak niektóre grupy krwi są po prostu „na styk”. - Sytuacjach w bankach krwi zmienia się praktycznie z godziny na godzinę - tłumaczy Pater.

- Kiedyś niedobory krwi okazywały się najbardziej dotkliwe latem, z uwagi na większą liczbę wypadków - zauważa jedna z lekarek, która pracuje w szpitalu w regionie. - Teraz jednak to całoroczny problem. Warto więc zachęcać ludzi do krwiodawstwa. Nasza krew może uratować komuś życie.

Co ważne, jeśli konkretnego dnia oddamy krew nasza nieobecność w pracy będzie usprawiedliwiona. Kobiety mogą oddać krew cztery razy w roku, a mężczyźni sześć.

Osoba, która chce zostać daw-cą krwi powinna: w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić około dwóch litrów wo-dy lub soków, pod żadnym pozorem nie pić alkoholu, ograniczyć się z paleniem papierosów. Na pobraniu krwi powinna się pojawić wypoczęta być po lekkim posiłku. Co jest oczywiste, nie można mieć żadnych objawów przeziębienia - kataru, kaszlu czy opryszczki. Trzeba także pamiętać o tym, by zabrać ze sobą: dowód osobisty, legitymację studencką, prawo jazdy, paszport, w przypadku dawców wielokrotnych legitymację Honorowego Dawcy Krwi.

Jak pokazują ogólnopolskie statystyki, w ciągu roku w naszym kraju wykonuje się ok. 1,7 mln transfuzji krwi.

Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zapasy się kończą, bo brakuje krwiodawców. W Lipnie krew można oddawać dwa razy w miesiącu - Gazeta Pomorska

Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto