Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZAPOWIEDŹ: Dzień Otwarty w Zespole Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku [WIDEO]

SZEN
Szkoła leśna w Brynku zorganizowała 21 marca Dzień Otwarty. Można było m.in. posłuchać sygnalistów i zwiedzić pałac Donnersmarcków.

W programie Dnia Otwartego znalazły się m.in. takie punkty, jak zwiedzanie obiektów szkolnych, zespołu pałacowo-parkowego, spotkania z nauczycielami i uczniami, prezentacja historii i osiągnięć szkoły, koncert Zespołu Trębaczy Myśliwskich Technikum Leśnego w Brynku. Przy zabudowaniach gospodarczych w parku uczniowie demonstrowali, jak posługiwać się pilarką spalinową. Kurs na obsługę tego typu sprzętu uczniowie Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych przechodzą w trzeciej klasie.

- To jest dobry kurs, bo zawsze zdobywamy pewne dodatkowe umiejętności, które na przykład pozwalają pracować w lesie. Choć jest to bardzo ciężkie zajęcie – przyznaje Michał Siemion, uczeń czwartej klasy. Co ciekawe Michał pochodzi z Janowa koło Olsztyna. – To daleko od Brynka, ale chciałem się tutaj uczyć. Szkoła przygotowuje wszechstronnie do studiów. Możemy zarówno iść na studia leśne, jak i związane z botaniką, biologią, czy geodezją – dodaje.

Większość uczniów Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku pochodzi spoza powiatu tarnogórskiego. Dla nich przy szkole działa internat. I tu ciekawostka. Internat znajduje się w zabytkowym, ogromnym pałacu Henckel von Dennermsrcków. To jeden z najcenniejszych zabytków na Górnym Śląsku. – Zawsze mówię kolegom, że mieszkam w pałacu. Zazdroszczą mi – śmieje się Michał.

W kolejnym roku szkolnym dyrekcja chce uruchomić dwie klasy technikum leśnego. – Aktualnie w szkole mamy w sumie osiem oddziałów. To jest ponad 200 uczniów. Jeśli będzie taka potrzeba, to zawsze mamy możliwość uruchomienia trzeciej klasy, ale z doświadczenia wiemy, że dwie wystarczą – mówi Ireneusz Gudowicz, wicedyrektor Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku.

Na Dniach Otwartych szkoły zjawiło się wiele grup gimnazjalistów. Do Brynka przyjechali m.in. uczniowie z Kalet, Siewierza, Bytomia, Olesna, Rudy Śląskiej, Zawadzkiego, Zawiercia, Częstochowy, Katowic i Prusicka. Gimnazjalistów nauczyciele zaprosili już kilka tygodni temu, wysyłają zaproszenia do konkretnych szkół.

Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku podlega bezpośrednio Ministrowi Środowiska. Szkoła jest najstarszą tego typu placówką w kraju. Istnieje od 1945 roku. Placówka w Brynku mieści się na terenie zabytkowego kompleksu pałacowo-parkowego, który kiedyś należał do rodu Henckel con Donnersmarck. W parku nauczyciele i uczniowie zorganizowali ogród botaniczny. Warto tutaj przyjechać wiosną, kiedy kwitną wszystkie kwiaty i krzewy.

Zespół sygnalistów ze szkoły w Brynku zagrał dla Was specjalnie jeden utwór.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto