Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawody deficytowe: gdzie trzeba najwięcej rąk do pracy i ile można zarobić?

ak
TOP20 zawodów, w których szuka się pracowników. Zobacz, gdzie potrzebne są ręce do pracy!
TOP20 zawodów, w których szuka się pracowników. Zobacz, gdzie potrzebne są ręce do pracy! Canva.com
Zawody deficytowe są określane corocznie przez ministerstwo pracy. Są to te zawody, w których brakuje wykwalifikowanych pracowników, na których czeka wiele miejsc pracy. Zobacz, jakich pracowników obecnie poszukuje się najwięcej w całym kraju oraz ile mogą zarobić!

Zawody deficytowe: gdzie trzeba najwięcej rąk do pracy i ile można zarobić?

Zawody deficytowe istnieją, co wydaje się być jednym z następstw rynku pracownika, o którym wiele się mówi w ostatnim czasie. W Polsce brakuje pracowników, a najbardziej brakuje ich na stanowiskach związanych z pracą fizyczną. W przypadku zawodów deficytowych zauważalna jest tendencja rosnąca – z roku na rok ich liczba wzrasta.

Dlaczego niektóre zawody stają się deficytowe?

Zawody deficytowe to te, w których brakuje pracowników. Jednak to, że zmniejsza się liczba osób chętnych i gotowych do podjęcia pracy w którymś z tym zawodów, zwykle nie bierze się znikąd. Z zawodami deficytowymi zwykle wiążą się konkretne wady, które przesądzają o tym, że ludzie nie chcą ich wykonywać. Niechętnie podejmujemy pracę w zawodach, w których możemy liczyć jedynie na niskie wynagrodzenie, a warunki zatrudnienia nie są szczególnie atrakcyjne. Podobnie też zniechęcają nas warunki pracy, które są trudne, a nierzadko wręcz szkodliwe dla zdrowia. Coraz częściej też zwracamy uwagę na to, gdzie znajduje się zakład pracy, dlatego zniechęca nas konieczność dalszych dojazdów. Oprócz przyczyn leżących niejako po stronie pracodawcy, niektóre zawody deficytowe są takie dlatego, że do ich wykonywania potrzebne są konkretne umiejętności, których często nam brakuje albo niezbędne jest posiadanie uprawnień, których nierzadko nie posiadamy albo straciły swoją ważność.

Zawody deficytowe, chociaż pracowników nie brak

Niekoniecznie jest tak, że nie ma osób, które poszukują pracy, a ich wyuczonym zawodem jest jeden z tych określanych jako deficytowy. W wielu przypadkach jest wprost przeciwnie, jednak problemem są niewystarczające kwalifikacje, a bardzo często – brak znajomości języków obcych. Z drugiej strony mimo że zawody deficytowe są często tymi, które są niezbędne na co dzień, pracodawcy nie kwapią się, by zachęcić osoby poszukujące pracy do aplikowania, a osoby uczące się – do nauki danego zawodu. W wielu przypadkach proponowane wynagrodzenia są niskie, co może tłumaczyć, dlaczego w tylu zawodach brakuje rąk do pracy.

Ponad połowa Polaków regularnie stresuje się swoją pracą

Portal bankier.pl przygotował listę zawodów deficytów wraz z proponowanym wynagrodzeniem. Lista obejmuje zawody deficytowe, które zostały określone jako takie przez ministerstwo pracy, zaś to, jak bardzo poszukiwani są pracownicy w danych zawodach oraz jakie są proponowane wynagrodzenia zostało opracowane przez portal na podstawie ofert pracy znajdujących się w serwisie oferty.praca.gov.pl. Zobacz, w jakich zawodach potrzebnych jest najwięcej rąk do pracy i ile można zarobić!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto