Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu na letni 2016. W weekend będziemy spać krócej

red.
Zmiana czasu na letni 2016.
Zmiana czasu na letni 2016. archiwum Polskapresse
W nocy z sobotę na niedzielę wskazówki zegarów przestawimy z godziny 2 na 3. Będziemy więc spać o godzinę krócej, ale za to dzień zrobi się "dłuższy" i słońce zacznie chować się za horyzont dopiero ok. godz. 20.

Zmiana czasu na letni 2016

Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w ostatnią sobotę marca. W nocy z 26 na 27 marca (sobota/niedziela) przestawiamy zegarki o godzinę do przodu. To oznacza, że w praktyce w niedzielę będziemy spać o godzinę krócej. Za to dłużej będziemy mogli cieszyć się światłem dziennym.

Polacy tradycyjnie przestawiają zegarki z godz. 2.00 na 3.00. Ta zmiana zgodnie z założeniami ma umożliwić efektywniejsze wykorzystanie światła słonecznego i lepsze spożytkowanie coraz dłuższych dni w kolejnych miesiącach. Latem czas lokalny w większości krajów świata przesuwany jest o godzinę do przodu w stosunku do czasu geograficznego, a to oznacza, że zachód słońca następuje godzinę później.

Zmiana czasu następuje w związku z nastaniem wiosny. Od momentu równonocy wiosennej dzień wydłuża się, a noce stają się coraz krótsze. Zmiana czasu następuje w związku z nastaniem wiosny. Od momentu równonocy wiosennej dzień wydłuża się, a noce stają się coraz krótsze. W tym roku pierwszy dzień wiosny przyniósł efektowne zjawisko astronomiczne - zaćmienie słońca

Kilkadziesiąt lat temu zmiana czasu miała swoje uzasadnienie, ponieważ cofanie wskazówek zegara wiązało się z oszczędnością energii. Jednak czy w obecnych czasach przejście na czas zimowy przynosi jakiekolwiek korzyści?
Co jakiś czas powracają jednak głosy o rezygnacji ze zmiany czasu.

W historii naszego kraju były okresy, w których zmiany czasu z zimowego na letni nie przeprowadzano. Było to przede wszystkim związane z sytuacją wojenną Polski. Moment zmiany czasu zawsze wprowadza trochę zamieszania w rozkłady pociągów oraz połączeń lotniczych.

Dawnej wszystkie zegarki musiały być przestawiane ręcznie. Dzisiaj większość urządzeń elektrycznych, jak komputery, tablety czy telefony komórkowe, robi to automatycznie.

W Polsce zmiany czasu letniego i zimowego regulowane są rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016 (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 33). Zgodnie z tym rozporządzeniem zmiana czasu z zimowego na letni polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 2:00 na godzinę 3:00, która będzie godziną początkową czasu letniego środkowoeuropejskiego. Powrót do czasu zimowego wymaga cofnięcia o jedną godzinę wskazań zegarów, tj. z godz. 3:00 na 2:00.

Wideo - Zmiana czasu: czy to jest w ogóle potrzebne?

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto