Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmieniasz przychodnię? Przychodnia musi udostępnić historię choroby

Agata Pustulka
Historia choroby jest niezbędna, bo pomaga w leczeniu
Historia choroby jest niezbędna, bo pomaga w leczeniu fot. arc
Chcesz zmienić lekarza-specjalistę? Zostałeś do tego zmuszony, bo Narodowy Fundusz Zdrowia nie podpisał kontraktu z lekarzem, u którego leczyłeś się od lat i teraz nie wiesz, czy możesz zabrać ze swojej przychodni historię choroby, wyniki zlecanych badań albo zdjęcia rentgenowskie?

W niektórych miastach Polski są z tym problemy, ale Ty nie musisz się martwić. Przychodnie w naszym regionie wiedzą, że mają obowiązek udostępnić Ci dane w formie odpisu, wyciągu lub kopii. Sprawa jest ważna, bo wielu pacjentów w naszym województwie będzie musiało szukać nowych kardiologów, laryngologów lub psychiatrów, gdyż śląski NFZ odrzucił ok. 20 proc. ofert od specjalistów.

- Oryginały zostawiamy u siebie i przechowujemy zgodnie z przepisami 20 lat, a kopię oczywiście zabiera pacjent - wyjaśnia Halina Chaberko z Przychodni przy Cedlera w Dąbrowie Górniczej.

Przychodnia ma też obowiązek przez 10 lat zachować zdjęcia rentgenowskie, a przez 5 lat zlecenia i skierowania. Wszystko po to, by zarówno lekarz, jak i pacjent, gdy zajdzie taka potrzeba (np. chory zgubi dokumenty) mógł je szybko odtworzyć.

Polskie prawo reguluje też, ile pacjent może maksymalnie zapłacić za kopię. Otóż opłata za jedną stronę kopii nie może być wyższa od 0,0002 przeciętnego wynagrodzenia. Bezwzględnym obowiązkiem jest zachowanie tajemnicy lekarskiej oraz zniszczenie dokumentacji po upływie okresów ochronnych.

O dokumentacji

Dokumentacja musi być prowadzona czytelnie.

Wpis dokonany w dokumentacji nie może być z niej usunięty, a jeżeli został dokonany błędnie, należy go skreślić oraz opatrzyć datą skreślenia, krótkim omówieniem skreślenia i podpisem osoby dokonującej skreślenia.

Za prawidłowe prowadzenie dokumentacji odpowiada przychodnia lub dany lekarz specjalista, jeśli prowadzi jednoosobową praktykę.

W przypadku, gdy udostępnienie dokumentacji nie jest możliwe, odmowa wymaga pisemnego uzasadnienia oraz podania przyczyny.

Jeśli chcesz odzyskać swoje dokumenty medyczne, zgłoś się do rejestracji lub swojego lekarza i poinformuj go o chęci zmiany przychodni lub specjalisty. Poproś o swoją dokumentację. Następnie powinieneś potwierdzić podpisem jej odbiór w celu skopiowania. AGA

od 16 lat
Wideo

Widowiskowy egzamin dla policyjnych wierzchowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto