Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Politechnika Śląska numerem jeden wśród prodoktoranckich uczelni. To awans w porównaniu do poprzedniego roku

Paweł Ćwikliński
Paweł Ćwikliński
Politechnika Śląsk
Politechnika Śląska otrzymała I miejsce w konkursie ProDok, zostając najbardziej prodoktorancką uczelnią w Polsce. Tytuł przyznaje Krajowa Reprezentacja Doktorantów. To już kolejne wyróżnienie dla Politechniki Śląskiej w konkursie ProDok. W ubiegłym roku Politechnika Śląska zajęła II miejsce, a dwie edycje wcześniej – I miejsce.

Politechnika Śląska liderem wśród prodoktoranckich uczelni

Rozwój działalności prodoktoranckiej, wspieranie młodych ludzi w prowadzeniu badań i kreowaniu własnej zawodowej kariery naukowej to jeden z najważniejszych elementów strategii rozwoju na lata 2016-2026.

Nasza uczelnia wkłada duży wysiłek w to, aby nasi studenci mieli jak najlepsze możliwości rozwoju. By ich obsługa i możliwości prowadzenia badań były dobrze finansowane. Zależy nam na rozwoju tych młodych ludzi. Liczymy na to, że po zrobieniu doktoratu zasilą kadrę naszej uczelni - powiedział prof. Bogusław Łazarz, prorektor ds. ogólnych.

Zdobyte przez Politechnikę Śląską wyróżnienie to także wynik pracy i ogromnego zaangażowania Uczelnianej Rady Samorządu Doktorantów i Szkoły Doktorów.

Jesteśmy dumni z aktywności i zaangażowania doktorantów w rozwój naukowy uczelni. Pierwsze miejsce w Polsce wśród wszystkich uczelni kształcących przyszłych doktorów to ogromny zaszczyt, ale również wyzwanie, które motywuje do utrzymania wysokiego i dążenia do jeszcze wyższego poziomu naukowego - podkreśliła Barbara Balon.

Wskazała też:

Jury konkursu oceniało możliwość kształcenia oraz rozwój młodych naukowców. Ocenie podlegały zagadnienia dotyczące m.in. grantów przyznawanych na badania naukowe, wsparcia finansowego na udział w konferencjach krajowych i międzynarodowych, zaangażowania w wysokopunktowane publikacje oraz staże i wyjazdy zagraniczne. Pytania konkursowe dotyczyły również stopnia umiędzynarodowienia doktorantów oraz możliwości udziału w programie ERASMUS+, pomocy psychologicznej, przystosowania uczelni dla osób z niepełnosprawnościami oraz działań i projektów realizowanych przez samorząd doktorantów.

Dogodne warunki do studiowania? To tutaj!

O skuteczności działań Politechniki Śląskiej prowadzonych na rzecz wykorzystania, ale zarazem rozbudzania potencjału młodych naukowców w celu rozwijania badań o charakterze aplikacyjnym, czyli takich, które później wykorzystuje się praktycznie, świadczy fakt iż Politechnika Śląska jest także krajowym liderem pod względem liczby doktoratów wdrożeniowych. Z najnowszego raportu Sieci Badawczej Łukasiewicz wynika, że uczelnia – z ponad 270 doktoratami wdrożeniowymi – zajmuje I miejsce w Polsce (16% w skali kraju).

- Nasi doktoranci mogą realizować się m.in. w doktoratach wdrożeniowych, których mamy obecnie najwięcej w Polsce. Jest to ta forma działalności naukowej, na której nam bardzo zależy. Chcemy ta drogą rozwijać najmocniej współpracę z przemysłem - dodał prorektor B. Łazarz.

O zainteresowaniu tym programem na Politechnice Śląskiej decyduje m.in. lokalizacja w najbardziej uprzemysłowionej części Polski oraz bardzo dynamicznie rozwijająca się współpraca z otoczeniem gospodarczym. Naukowcy Politechniki Śląskiej bardzo chętnie angażują się we współpracę z branżą nowoczesnych technologii, która rozwija się w regionie. Celem i założeniem programu doktoratów wdrożeniowych jest tworzenie warunków do rozwoju współpracy podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki z otoczeniem społeczno-gospodarczym, prowadzonej w ramach szkół doktorskich. Program polega na kształceniu doktorantów we współpracy z zatrudniającymi ich przedsiębiorcami albo innymi podmiotami, której efektem są wdrożenia technologiczne opracowane przez doktorantów.

W prowadzonej przez Politechnikę Śląską Szkole Doktorów w bieżącym roku rozpoczęło studia 165 doktorantów. Obecnie kształcimy w niej blisko pół tysiąca adeptów działalności naukowo-badawczej. 277 z nich prowadzi doktoraty wdrożeniowe.

(Materiał prasowy Politechniki Śląskiej)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto