Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archiwum Historii Mówionej: Szukamy świadków ważnych wydarzeń

Tomasz Klyta
Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków, włączyło się w projekt Archiwum Historii Mówionej
Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków, włączyło się w projekt Archiwum Historii Mówionej ARC
Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku przystąpiło do projektu Archiwum Historii Mówionej. Projekt, który rozpoczął się w 2009 roku organizowany jest przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej we współpracy ze Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

Dotychczas zebrano ponad 300 relacji dotyczących przeszłości i obyczajowości Górnego Śląska, które udostępniane są na stronie www.e-historie.pl

W związku z tym poszukiwani są „Świadkowie Historii” – osoby, które zechcą się podzielić swoimi wspomnieniami i pozwolą je nagrać na nośniku audio. Relacje dostępne będą na stronie www.e-historie.pl. Szczególnie zależy nam na informatorach, którzy z racji wieku lub pełnionych funkcji czy zaangażowania społecznego uczestniczyły lub obserwowały ważne albo ciekawe wydarzenia.

Główny obszar działalności Centrum w ramach Archiwum Historii Mówionej dotyczy gromadzenia relacji związanych z deportacją Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku, a także społeczno-kulturowych konsekwencji wywózek. archiwum dominują obecnie wywiady z obszaru dzisiejszego województwa opolskiego, dlatego planuje się zebrać przede wszystkim relacje odnoszące się do doświadczeń wojennej i powojennej rzeczywistości mieszkańców przemysłowej części Górnego Ślaska - z terenu obecnych Gliwic, Bytomia i Zabrza, czy Radzionkowa

Poszukujemy m. in. wspomnień związanych z wkroczeniem Armii Czerwonej, problemów tożsamościowych i innych zawiłości wynikających z życia na pograniczu kulturowo-narodowościowym.

Osoby zainteresowane, znające kogoś kto mógłby się podzielić swoim doświadczeniem i opowiedzieć o ważnych wydarzeniach historycznych, prosimy o kontakt z Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku – telefoniczny pod numerem 32-307-35-36 lub mailowy: [email protected].

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Archiwum Historii Mówionej: Szukamy świadków ważnych wydarzeń - Tarnowskie Góry Nasze Miasto

Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto