Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciuchcie w Tarnowskich Górach przy "Kolejówce" przejdą remont

Krzysztof Szendzielorz
Tarnogórski parowóz Tp1-18 wyprodukowany w 1893 roku w Niemczech
Tarnogórski parowóz Tp1-18 wyprodukowany w 1893 roku w Niemczech ARC
Ciuchcie w Tarnowskich Górach przy tzw. "Kolejówce" można już bez przeszkód remontować. Zabytki kolejnictwa przejął starosta, konserwator zabytków zatwierdził plan remontu, który zająć się mają społecznicy. Możecie im pomóc.

Trudno wyobrazić sobie krajobraz Tarnowskich Gór bez dwóch zabytkowych lokomotyw, które jako pomniki stoją przy skrzyżowaniu ulic Pokoju i Styczyńskiego nieopodal dworca MZKP i Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych. Te dwie ciuchcie w Tarnowskich Górach, świadczące o kolejarskich korzeniach miasta, od wielu lat popadają w ruinę. Będzie je można teraz odrestaurować. Udało się bowiem uregulować ich niejasny stan własnościowy.

Te dwie ciuchcie w Tarnowskich Górach, to dokładnie parowóz Tp1-18 wyprodukowany w 1893 roku w Niemczech. Jest jedynym takim egzemplarzem w naszym kraju. Drugi z eksponatów to wyprodukowany w Polsce w 1965 roku spalinowóz manewrowy SM 15-25 – prawdopodobnie jedyny taki zachowany egzemplarz z tej serii. Ustawiono je przy skrzyżowaniu ulic Styczyńskiego i Pokoju w latach 70. XX wieku.

Miejsce nie było przypadkowe. Obok znajdował się Zespół Szkół Kolejowych, czyli popularnej "Kolejówce" w Tarnowskich Górach. Jak się jednak dowiadujemy, ustawieniu ciuchci w Tarnowskich Górach na terenach Skarbu Państwa nie towarzyszyło żadne formalne przekazanie. Obiekty były konserwowane przez pasjonatów kolejnictwa, wywodzących się z kolejowych zakładów PKP w Tarnowskich Górach, a skwer był zagospodarowany przez dyrekcję Zespołu Szkół Kolejowych.

Rok temu opiekę nad tym terenem przejął starosta. Jednocześnie szukano dokumentów archiwalnych lokomotyw, pozwalającej na ustalenie statusu prawnego lokomotyw. Nikt nie przyznawał się do nich, więc nie było przeszkód, by to starosta tarnogórski przejął formalnie pieczę nad lokomotywami. O uregulowanie ich stanu prawnego zabiegali też członkowie społecznego Komitetu ds. Rewitalizacji Zabytków Kolejnictwa w Tarnowskich Górach. W maju tego roku złożyli do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków program renowacji lokomotyw.

- W czerwcu program został zatwierdzony i dalsze prace będą prowadzone w oparciu o jego założenia - informuje Katarzyna Majsterek, rzecznik starostwa. Wszystkich chętnych do włączenia się w akcję renowacji tarnogórskich ciuchci mogą skontaktować się z wydziałem gospodarki nieruchomościami tarnogórskiego starostwa Powiatowego. Informacji udziela Bartosz Skawiński (tel. 32 382 27 35) lub Ryszard Lerch z Komitetu ds. Rewitalizacji Zabytków Kolejnictwa – (tel. 663 293 8436).

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto