Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy karierę Jerzego Ziętka powtórzy wicestarosta tarnogórski Andrzej Pilot?

Krzysztof Szendzielorz
Jerzy Ziętek (w środku) z Edwardem Gierkiem (po lewej)
Jerzy Ziętek (w środku) z Edwardem Gierkiem (po lewej) ARC Dziennik Zachodni
Wicestarosta tarnogórski Andrzej Pilot zostanie wicewojewodą śląskim. Jerzy Ziętek też zczynał swoją karierę w wydziale powiatowym w Tarnowskich Górach.

Porównanie wielkiego Jerzego Ziętka z Andrzejem Pilotem pewnie niektórym wyda się niestosowne. Wszak to już nie te czasy, gdy wojewoda śląski, czy też wicewojewoda dysponuje tak ogromnymi prerogatywami, jak to miało miejsce w czasach PRL-u. Ponadto porównując biografie polityczne Pilota i Ziętka, obiektywnie trzeba przyznać, że Wielki Jorg, gdy zaczął pracę w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, miał już na swoim koncie spektakularne dokonania. Później je jeszcze pomnożył. Nic dziwnego, że Kazimierz Kutz nazwał swego czasu Jerzego Ziętka „artystą na urzędzie”. Zawdzięczał to specyficznym sprawowaniem władzy, ale i nietuzinkowemu charakterowi.

Kandydat na śląskiego wicewojewodę
Skąd pomysł, by porównywać Andrzeja Pilota z Jerzym Ziętkiem? Stąd, że Ziętek też zaczynał polityczną karierę w naszym powiecie. A obecny wicestarosta tarnogórski jest poważnie brany pod uwagę na stanowisko wicewojewody. Z naszych informacji wynika, że otrzymał już rekomendację wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka. - Rekomendację musi teraz zatwierdzić premier. Żadne inne kandydatury nie są już rozpatrywane - zdradził nam sam zainteresowany.

Wcześniej mówiło się jeszcze, że kandydatami są wicestarosta gliwicki i sekretarz gminy Łodygowice. Wszyscy reprezentują Polskie Stronnictwo Ludowe. Zgodnie z umową koalicyjną między PSL i Platformą Obywatelską, stanowisko pierwszego wicewojewody należy się temu pierwszemu ugrupowaniu. A wakat powstał dlatego, że poprzedni wicewojewoda Stanisław Dąbrowa (też PSL) został w styczniu członkiem zarządu województwa śląskiego.

Andrzej Pilot złożył też już rezygnację z pełnienia funkcji wicestarosty tarnogórskiego. Zostanie ona przegłosowana formalnie przez radę powiatu na sesji 26 lutego. Wtedy Andrzej Pilot będzie miał drogę otwartą, by zostać wicewojewodą.

Kariera Jerzego Ziętka
Pod II wojnie światowej, w latach 1945-1950 Jerzy Ziętek pełnił funkcję wicewojewody śląskiego. Później w latach 1950-1964 był zastępcą przewodniczącego, a w latach 1964-1973 przewodniczącym Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach. Następne dwa lata był wojewodą katowickim.

Kariera polityczna Ziętka zaczęła się jednak w powiecie tarnogórskim, jeszcze przed II wojną światową. Jerzy Ziętek na początku lat 20. XX wieku zamieszkał z rodzicami w Tarnowskich Górach. Ziętkowie przyjechali tu z rodzinnych Szobiszowic, które po podziale Górnego Śląska zostały w granicach Niemiec. Jerzy Ziętek rozpoczął pracę w wydziale powiatowym w Tarnowskich Górach. Co najmniej od 1925 roku pełnił funkcję sekretarza wydziału. Tak informuje Jan Walczak, biograf Ziętka. Wielki Jorg w Tarnowskich Górach znalazł tez żonę, Gertrudę Kunegundę Kolochównę.

Prawdziwą karierę Jerzy Ziętek zrobił jednak w Radzionkowie. Ułatwiła mu to znajomość z Emilem Gajdasem, wpływowym radzionkowskim przedsiębiorcą i społecznikiem. Ziętek zastąpił swojego protektora na stanowisku naczelnika Radzionkowa na początku 1929 roku i sprawował tę funkcję do wybuchu II wojny światowej.

Wybudował tutaj wiele obiektów użyteczności publicznej. W 1933 roku przy ul. Sikorskiego powstał stadion z widownią na 600 osób i torem kolarskim i motocyklowym. W miejscu, gdzie obecnie znajduje się targowisko, powstało kolejne boisko. W latach 1938-1939 powstały ogródki jordanowskie ze świetlicą dla młodzieży, kortami, brodzikiem. W 1937 roku Ziętek i Gajdas doprowadzili do otwarcia nowej szkoły powszechnej przy obecnej ul. Szymały. W okresie międzywojennym powstał dom kultury przy ul. Męczenników Oświęcimia ( po wojnie była tam szwalnia). Ziętek urządził też park na Księżej Górze, który był pierwowzorem wojewódzkiego parku w Chorzowie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto