Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gwarki w Tarnowskich Górach. Miasto zapowiada wiele zmian i powrót do tradycji. Nowe postacie w historycznym pochodzie, nowy PROGRAM

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Zobacz kolejne zdjęcia >>>
Zobacz kolejne zdjęcia >>>Magdalena Grabowska
Muzyczne święto miasta coraz bliżej! Tegoroczne Gwarki będą miały odmienioną formę. Jak zapowiedział Urząd Miejski w Tarnowskich Górach, w tym roku czeka nas sporo zmian. W pochodzie będą nowe postacie historyczne. Zmieni się także program całej imprezy. - Wbrew pozorom to powrót do tradycji - zapewnia Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.

Gwarki z powodu pandemii w ubiegłym roku odbyły się „lokalnie”. Na wielkiej scenie zaprezentowały się wtedy zespoły związane bezpośrednio z powiatem tarnogórskim. Z uwagi na obostrzenia zrezygnowano także z pochodu historycznego. Mimo to, Srebrne Miasto na brak frekwencji nie mogło narzekać. Na rynku pojawiły się tłumy.

- Jak widać gwarkowy duch w mieszkańcach nie umarł - skomentował Andrzej Łęcik, czekając ze swoją rodziną na fajerwerki.

Gwarki. Pochód historyczny 2022. Czeka nas sporo zmian

Współorganizatorem wielkiego święta Tarnowskich Gór jest także Tarnogórskie Centrum Kultury. Jak zapowiada dyrektor placówki, Krzysztof Stręcioch, w tym roku czeka nas sporo zmian związanych z pochodem historycznym.

- Pochód to jest bez wątpienia perła Gwarków. Zaprojektowaliśmy nowy scenariusz, który zapewnia wiele nowości - przyznaje Krzysztof Stęcioch, dyrektor Tarnogórskiego Centrum Kultury. - Przede wszystkim wszyscy będą wiedzieć kto idzie w pochodzie - dodaje.

Zapowiada, że podczas pochodu będą kotyliony z numeracją, dzięki czemu każdy rozpozna postacie historyczne. To nie koniec nowości. W tym roku zostaną zaprezentowani także aktorzy, którzy będą wcielać się w bohaterów pochodu. - Przykładowo Marysieńka miała 42 lata. Osoba odgrywająca tę rolę będzie podobnej postury w podobnym wieku - wyjaśnia Krzysztof Stręcioch.

Gwarki 2022. „Wracamy do tradycji"

- Wracamy do tradycyjnej formuły - zapowiada Marek Panuś, tarnogórski historyk z Muzeum w Tarnowskich Górach. - Scenariusz pochodu uporządkowaliśmy w taki sposób, żeby jeszcze lepiej przedstawiał historię Tarnowskich Gór. Często zapominamy, że sam pochód jest całym historycznym przeglądem naszego miasta. Często mówi się, że Gwarki są wydarzeniem na cześć przyjazdu króla Jana Sobieskiego, co nie jest prawdą - dodaje.

Zapowiedział, że w pochodzie znajdą się nowe postacie historyczne. - Zostało prowadzonych w sumie trzydzieści modyfikacji - dodaje.

Podczas pochodu w 2022 roku pojawią się m.in. członkowie słynnego niegdyś Bractwa św. Barbary, czy fundator herbu Jerzy Fryderyk Hohenzollern. - W ramach zmian albo kogoś przesunęliśmy, żeby to było chronologicznie, albo bardziej zrozumiałe dla odbiorców. W naszym scenariuszu części historycznej jest pond 30 nowych postaci lub grup nowych postaci. Przede wszystkim zależało nam na tym, żeby narracja pochodu była jak najbardziej zrozumiała - wyjaśnia Marek Panuś.

Ogółem będzie można zobaczyć około 300 osób, wcielających się w dawnych mieszkańców, sławnych gości i postaci zasłużone dla regionu.

GWARKI 2022. PROGRAM

Program Gwarków 2022 obejmuje aż muzyczne cztery dni. Dlaczego nie trzy? - Lokalny rozruch to trochę taka zeszłoroczna scheda po ubiegłorocznych „Lokalnych Gwarkach", które spotkały się z ciepłym przyjęciem mieszkańców Tarnowskich Gór. Brakowało prawdziwych Gwarków, ale po części wyszło to na dobre, bo zespoły, które nie miały szansy wystąpić obok gwiazd polskiej sceny muzycznej, miały szansę wystąpić na naszej scenie podczas Gwarków lokalnie. Chcieliśmy je przenieść w tym roku do całościowej imprezy - wyjaśnia Rafał Tomulka, specjalista do spraw artystycznych, koordynator sceny głównej.

Dodaje, że podczas projektowania programu na Gwarki 2022, wzięto pod uwagę także wiek i gusta odbiorców - Wiadomo, tyle ilu jest Polaków, tyle jest gustów muzycznych. Wynikają też z wieku - przyznaje.

Jedną z gwiazd, która pojawi się na tegorocznych Gwarkach będzie Czesław Mozil. W ramach projektu „Grajkowie przyszłości" podjął pracę z lokalnym zespołem „Śląskie smyki".

Na tarnogórskiej scenie wystąpią także m.in. Roksana Węgiel, Małgorzata Ostrowska, Smolasty, Nocny Kochanek, Mrozu oraz Lady Pank.

Program Gwarki 2022. Przed nami cztery dni muzycznej imprezy!

08.09. - Lokalny rozruch, czwartek

godz. 16.30
[lista]* Koncert 300 chórzystów
[/lista]
Okręg Tarnogórski, wzorem lat wcześniejszych, wystąpi w koncercie pod nazwą „300-stu Chórzystów”.

godz.17.30
[lista]* R.S. Jazz Band
[/lista]
R.S. Jazz Band, zespół muzyczny/combo jazzowe z Brynka składający się z czterech muzyków o nieprzeciętnej urodzie i charyźmie.

godz. 18.20
[lista]* Zespół Tańca Nowoczesnego Tess
[/lista]
Zespół Tańca Nowoczesnego Tess powstał w 2001 roku w Tarnogórskim Centrum Kultury. Nazwa zespołu oznacza: taniec, ekspresję, styl i sukces.

godz. 19
[lista]* Czesław Mozil i Śląskie Smyki
[/lista]
Grajkowie Przyszłości, to nowy, dalekosiężny projekt, a jednocześnie wielka świąteczna orkiestra Czesława Mozila z udziałem dzieci ze szkół muzycznych.

godz. 20.30
[lista]* TG Big Band
[/lista]
TG Big Band działa pod patronatem Tarnogórskiego Centrum Kultury, a większość występujących muzyków to absolwenci tarnogórskiej szkoły muzycznej.

09.09 - Dzień pierwszy, piątek

godz. 16.50
[lista]* Tarnogórska Orkiestra Dęta
[/lista]
Historia orkiestry rozpoczęła się w 1995 roku, znanej wówczas jako Orkiestra Dęta OSP „Pniowiec”.

godz. 17.15
[lista]* Orkiestra Reprezentacyjna Gminy Miasteczko Śląskie
[/lista]
W jej skład liczący 35 osób wchodzą w większości muzycy ze wszystkich dzielnic Miasteczka Śląskiego.

godz.18.30
[lista]* Roksana Węgiel
[/lista]
Roksana Węgiel występująca pod pseudonimem Roxie i Roxie Węgiel - piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka popowa, prezenterka telewizyjna.

godz. 20
[lista]* Uroczyste otwarcie Gwarków przez Burmistrza Miasta
[/lista]

godz. 20.30
[lista]* Małgorzata Ostrowska
[/lista]
Małgorzata Ostrowska jest bez wątpienia jedną z ikon lat 80.

09.09. Dzień drugi, sobota

godz. 16
[lista]* Kabaret Paranienormalni
[/lista]
Paranienormalni na polskiej scenie kabaretowej pojawili się w 2004 roku.

godz. 17.30
[lista]* Lanberry
[/lista]
Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, właścicielka niebanalnego głosu, zakochana w muzyce popowej, odważnie eksperymentująca także z szeroko pojętą elektroniką.

godz. 18.45
[lista]* Smolasty
[/lista]
Smolasty to młody wokalista, raper oraz producent, którego twórczość jest elektryzującym połączeniem R’n’B, rapu, popu i muzyki klubowej.

godz.20.30
[lista]* Nocny Kochanek
[/lista]
Nocny Kochanek to muzycznie klasyczny heavy metal inspirowany gigantami gatunku, co słychać na pierwszy rzut…ucha.

10.09. Dzień trzeci, niedziela

godz. 11
[lista]*Pochód Gwarkowski
[/lista]

godz. 16.15
[lista]* Skaldowie
[/lista]
Polska grupa rockowa, powstała w Krakowie latem 1965.

godz. 17.30
[lista]* Baranovski
[/lista]
Za projektem BARANOVSKI stoi 30-letni wokalista, muzyk, producent i songwriter Wojtek Baranowski.

godz. 18.45
[lista]* Mrozu
[/lista]
Twórca hitów z pierwszych miejsc list przebojów takich jak: „Aura”, „Złoto”, „Jak nie my to kto”, „Szerokie wody”.

godz. 20.30
[lista]* Lady Pank
[/lista]
Legendarny polski zespół rockowy założony w 1981 roku przez Jana Borysewicza, jednego z najbardziej cenionych polskich kompozytorów i gitarzystów.

godz. 22
[lista]* Pokaz sztucznych ogni
[/lista]

[sc]Gwarki 2022. Program. Imprezy towarzyszące [/sc]

07.09.2022
[lista]* godz. 17 - ART.ERIA.TG – Spacer wernisażowy rozpoczęcie park Zespołu Szkół Artystyczno-ProjektowychART.ERIA.TG - spacer wernisażowy, otwarcie wystawy zbiorowej: „Pomiędzy”.

  • godz. 18 - ART.ERIA.TG Otwarcie wystawy zbiorowej: „Cyfrowe Tętno” Tarnogórskie Centrum Kultury (wystawa outdoorowa).Wystawienniczy projekt plenerowy w zakresie grafiki cyfrowej.
  • godz. 18.30 - ART.ERIA.TG Koncert Wojciecha SzczepanikaKościół Ewangelicko-Augsburski na RynkuKoncert pianisty, kompozytora i twórcy należącego do nurtu „modern classical".
  • godz. 19.15 - ART.ERIA.TG Otwarcie wystawy: Barbara Mróz „Elementarnie ”Kościół Ewangelicko-Augsburski na RynkuArt.eria.tg Barbary Mróz „Elementarnie”
    [/lista]

08.09.2022
[lista]* godz. 17 - Wernisaż wystawy filatelistycznej Miejskiego Koła nr 5 PZF w Tarnowskich Górach, Galeria Przytyk. Wernisaż wystawy filatelistycznej Miejskiego Koła nr 5 PZF w Tarnowskich Górach

  • 09.09.2021
  • godz. 10.30 - XVIII Tarnogórski Bieg Sedlaczka Park Miejski, okolice muszli koncertowej Bieg w kategorii szkół podstawowych i średnich
  • godz. 16.30-19 - Rzymski Piknik Rodzinny. Ogród Miejskiej Biblioteki Publicznej. Piknik dla dzieci
  • Tarnogórski Zlot Food trucków ul. Dolna Tarnogórski Zlot Foodtrucków (09.09 - godz. 16-22, 10.09 - godz. 12-22. 11.09 - godz. 12-21).
  • Zwiedzanie Muzeum podczas Gwarków. Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1)(Zwiedzanie indywidualne 09-10.09 - godz. 10-18. Zwiedzanie indywidualne 11.09 - godz. 13.18. Zwiedzanie z przewodnikiem - 10.11.09 - godz. 14-16)
    [/lista]

10.09.2021
[lista]* godz. 10 - Turniej Brydża Sportowego o Puchar Burmistrza Tarnowskich Gór. Szkoła Podstawowa nr 9. XXII już edycja turnieju, to wspaniała okazja dla wszystkich wielbicieli tej karcianej gry do tego, aby zmierzyć się w sportowej rywalizacji

  • godz. 10-21 - Otwarty Turniej Tenisa Stołowego. Szkoła Podstawowa nr 3.
  • godz. 10-21 - Kiermasz Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Plac Wolności. Prezentacja dorobku lokalnych twórców w zakresie rzemiosła artystycznego. Znajdziemy tu ręcznie robioną biżuterię, dekoracje, unikatowe projekty użytkowe, a nawet obiekty promujące region i lokalną kulturę
  • godz. 12 - Konferencja popularnonaukowa Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, sala widowiskowa TCK
  • godz. 16-20 - Festyn „Postaw na Rodzinę”. Tarnogórskie Centrum Kultury, plener Program artystyczny dla najmłodszych uczestników Gwarków w tym spektakle, interaktywne zajęcia i zabawy dla dzieci
  • Tarnogórski Zlot Foodtrucków, ul. Dolna
  • Zwiedzanie Muzeum podczas Gwarków, Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1)
    [/lista]

11.09.2021
[lista]* Festyn „Postaw na Rodzinę”. Tarnogórskie Centrum Kultury, plener. Program artystyczny dla najmłodszych uczestników Gwarków w tym spektakle, interaktywne zajęcia i zabawy dla dzieci

  • Tarnogórski Zlot Foodtrucków, ul. Dolna.
  • Zwiedzanie Muzeum podczas Gwarków Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1)
    [/lista]

COMPONENT {"params":{"source":"nm","show_thumbnails":true,"prev_id":"8952829"},"component":"gallery"}

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto