Pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim. Ukryta perła województwa śląskiego?
W 1856 roku Hugo von Donnersmarck rozpoczął budowę pałacu w stylu neogotyckim, prawdopodobnie na miejscu starszego dworu. Budowę ukończył jego syn Łazarz IV, który zamieszkał w pałacu jeszcze za życia ojca.
W 1891 roku przeprowadzono rozbudowę rezydencji, m.in. podwyższając i przebudowując wieżę. Pałac był ważną siedzibą linii Donnersmarcków w Bytomiu i Siemianowicach.
Zamek Hogwart? Nie, to Pałac w Nakle Śląskim! Zobaczcie, jak jest podobny:
W 1929 roku pałac odziedziczył Łazarz V. Po II wojnie światowej budynek został przekształcony w szkołę rolniczą. W pobliżu pałacu znajduje się park krajobrazowy zabytkowego drzewostanu, trzema bramami i budynkami gospodarczymi, który pochodzi z połowy XIX wieku.
Obecnie pałac wraz z otaczającym go parkiem został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego i jest własnością starostwa powiatowego w Tarnowskich Górach.
W latach 2006–2010 pałac pełnił funkcję Galerii "Barwy Śląska", gdzie prezentowane były zbiory malarstwa intuicyjnego z kolekcji Gerarda Stanisława Trefonia. W latach 2010–2012 wnętrza obiektu przeszły generalny remont.
Od 1 stycznia 2013 roku pałac jest siedzibą Centrum Kultury Śląskiej, które zostało powołane w kwietniu 2012 roku przez Radę Powiatu Tarnogórskiego. Pierwszym dyrektorem centrum został dr Stanisław Zając.
Hogwart na Śląsku? Pałac w Nakle Śląskim przypomina Szkołę Magii i Czarodziejstwa z serii "Harry Potter"
Pałac w Nakle Śląskim swoją architekturą i atmosferą niesie pewien urok, który niektórym przypomina słynną fikcyjną szkołę magii - Hogwart - z serii książek i filmów o Harrym Potterze.
Położony w malowniczej okolicy, pałac w Nakle Śląskim emanuje tajemniczością i majestatem. Jego wspaniałe wieże i wieżyczki, rozległy dziedziniec i piękne detale architektoniczne wzbudzają skojarzenia wprost z filmowego planu... Można sobie wyobrazić, jakby niewidzialny magiczny świat ożył w tych zabytkowych murach!
Wnętrza pałacu również stanowią istotny element w odbiorze obiektu. Okazałe sale i detale zdobnicze przenoszą odwiedzających w niezwykły świat wyobrażeń, gdzie można poczuć się jak uczniowie szkoły magii i czarodziejstwa.
Choć oczywiście pałac w Nakle Śląskim nie jest faktycznym Hogwartem, to nie można zapominać o tym, że architektura i otoczenie mogą budzić w nas wyobraźnię, przywołując skojarzenia z ulubionymi historiami.
Pałac w Nakle Śląskim ma swój własny urok i piękno, które przyciągają zwiedzających. Zobaczcie, jak zmieniał się na przestrzeni lat!
Hogwart na Śląsku? Pałac w Nakle Śląskim przypomina Szkołę M...

szkolenie wojsko
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Potworna śmierć młodej kobiety. Rekin zaatakował ją na oczach 5-letniej córki
- Zmarł Leontij Sandulak. Był współautorem Aktu Niepodległości Ukrainy z 1991 roku
- Skandal na COP28. Szef szczytu zanegował słuszność rezygnacji z paliw kopalnych
- Rozkładające się ciała dzieci w Gazie. Szokujące nagranie z opuszczonego szpitala