Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Iluminacja urzędu gminy w Tworogu. Podświetlono wyremontowany pałac

Krzysztof Szendzielorz
Podświetlona frontowa fasada tworoskiego pałacu, w którym mieście się urząd gminy
Podświetlona frontowa fasada tworoskiego pałacu, w którym mieście się urząd gminy ARC Tauron
Iluminacja urzędu gminy w Tworogu będzie głównym wydarzeniem Święta Światła w tej gminie 10 stycznia. Wyremontowane elewacje zabytku, podświetliła firma Tauron.

Zapowiadana iluminacja urzędu gminy w Tworogu jest już gotowa. Przygotowała ją firma Tauron, a oficjalna prezentacja podświetlonego budynku odbędzie się 10 stycznia o godz. 17.

Wyremontowany pałac w Tworogu to jeden z najładniejszych urzędów gmin w regionie. Piękno zabytku będzie można docenić także i po zapadnięciu zmroku. Obiekt został bowiem podświetlony specjalnymi lampami przez firmę Tauron. Prezentacja iluminacji urzędu gminy 10 stycznia. Będzie ono głównym wydarzeniem "Święta światła", na które zapraszają władze Tworoga. W programie także m.in. pokazy pirotechniczne, taniec ognia. Będzie można także napić się grańca i zjeść bigos.

Remont zabytkowego budynku urzędu gminy w Tworogu rozpoczął się wiosną 2013 roku, a zakończył się latem. Przede wszystkim wymieniono dach i wyremontowano fasadę zabytkowego pałacu z XVII wieku. Galerię zdjęć wyremontowanego urzedu gminy w Tworogu znajdziecie TUTAJ. Już w czasie pierwszego etapu remontu wójt Eugeniusz Gwoźdź zapowiadał, że chce stworzyć też iluminację zabytku. Nareczcie to się stało.

Historia pałacu w Tworogu:
Pałac w Tworogu został wybudowany przed 1679 roku. W roku 1802 podwyższono pałac, w tym czasie właścicielem był hrabia Philipp von Colonna i za jego panowania obiekt został przebudowany, prawdopodobnie przez mistrza budowlanego Friedricha Wilhelma Degnera. Pałac został poszerzony i powiększony. Następnymi właścicielami byli od 1807 roku Charlotta baronowa von Gastheimb, a od 1813 roku jej mąż Karl baron von Gastheimb. W 1818 roku właścicielem Tworoga został hrabia Andreas Renard. Następnym właścicielem od 1873 roku był syn Adolfa, książę Friedrich Wilhelm.

W czasie III powstania śląskiego w zamku miało siedzibę dowództwo grupy Północ, która zajmowała się obroną powiatów oleskiego, lublinieckiego, tarnogórskiego i strzeleckiego. Po II wojnie światowej pałac został zamieniony w budynek mieszkalny. Od 1977 roku zaczęto adaptować pomieszczenia pałacowe na gminne biura.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto