Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KRÓTKO: Rekultywacja doliny rzeki Szarlejki w Radzionkowie na finiszu

Krzysztof Szendzielorz
Dr Julia Góra przy jednym z bystrzy w korycie Szarlejki. Bystrza spiętrzaja wodę i ją natleniają.
Dr Julia Góra przy jednym z bystrzy w korycie Szarlejki. Bystrza spiętrzaja wodę i ją natleniają. Krzysztof Szendzielorz
Warto wybrać się do radzionkowskiej doliny rzeki Szarlejki i zobaczyć, jak zmienił się ten obszar od ubiegłego roku. Władze miasta pozyskały pieniądze unijne na rekultywację tego terenu.

Projekt unijny pn. „Czysta rzeka Szarlejka – rekultywacja terenów na cele przyrodnicze” prowadzony jest od końca ubiegłego roku w dzielnicy Rojca na odcinku prawie 1,5 km. Całkowity koszt tego zadania wynosi 2 mln 644 tys. zł i w większości jest współfinansowany z funduszy europejskich. Firma wykonująca na zlecenie władz Radzionkowa prace, uregulowała przede wszystkim koryto rzeki. Aby wzmocnić jej brzegi powbijano przy nich kołki faszynowe. Wykoszono też koryto rzeki.

Usunięto też samosiejki i rośliny inwazyjne. Zasadzono też gatunki typowe, które występują przy rzekach w tej szerokości geograficznej. Przy korycie pojawiły się rośliny lubiące wilgoć, jak tatarak, ale także dęby, wierzby i olchy. Z kolei w rejonie pradoliny nasadzono zarośla śródpolne, jak chociażby tarninę, głogi, bzy czarny, dzika różę, a nawet maliny. Dolina została również podsypana żyzną ziemią, by ułatwić wzrost nowej roślinności. W kilku miejscach na rozparcelowanej przy rzece ziemi zasadzono nową trawę.

- Wszelkie nasadzenia odbywały się pod hasłem bioróżnorodności. Zależy nam na tym, by odtwarzając naturalny charakter doliny, wprowadzić różne gatunku i formy roślinne. Liczymy na to, że dzięki temu dolina Szarlejki stanie się idealnym miejsce bytowania na przykład różnego rodzaju ptactwa – wyjaśnia dr Julia Góra, która nadzorowała proces renaturyzacji doliny rzeki Szarlejki.

Wały z jednej strony umocniono, ale także w dwóch miejscach przerwano, by nadmiar wody mógł rozlać się po pradololinie, w której kiedyś płynęła Szarlejka. Przy rzece powstało także pięć polderów zalewowych oraz oczko wodne, które także mają przejmować nadmiar wody. Chodzi o to, by woda rozlewała się w sposób kontrolowany. W dwóch miejscach koryta spiętrzono też wodę, tworząc tzw. bystrza. Dzięki temu woda ma być lepiej natleniana.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto