Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KRÓTKO: Zimowe dni reportażu i dokumentu w kinie Olbrzym w Tarnowskich Górach [PROGRAM]

SZEN
Dokumentalista Maciej Koszałka
Dokumentalista Maciej Koszałka Wojciech Matusik
W tarnogórskim kinie "Olbrzym" trwa cykl pt. "Zimowe dni reportażu i dokumentu". Oprócz prezentacji ciekawych materiałów filmowych, odbędą się tutaj spotkania ze znanymi reportażystami i dokumentalistami - Marcinem Kucielem i Marcinem Koszałką.

Przyzwyczailiśmy się już, że w kinie "Olbrzym" przy Tarnogórskim Centrum Kultury możemy zobaczyć nie tylko dobre filmy fabularne, ale i ciekawe dokumenty. Kolejną porcję tych ostatnich, w ramach cyklu "Zimowe dni reportażu i dokumentu" tarnogórskie kino serwuje od 21 do 25 lutego.

- Reportaż pozwala nam na wnikliwe dotarcie do prawdy, z kolei film dokumentalny - nierzadko na głębszą interpretację zjawisk społecznych. Zbliżenie do prawdy i człowieka potrafi czasem rozgrzać najbardziej chłodne umysły oraz serca. Stąd pomysł na "Zimowe dni reportażu i dokumentu" - przekonują organizatorzy cyklu.

W Tarnogórskim Centrum Kultury będziemy mogli także spotkać się z Marcinem Kucielem - reporterem TVN "Uwaga" oraz dokumentalistą Marcinem Koszałką.

OTO PROGRAM "ZIMOWYCH DNI REPORTAŻU O DOKUMENTU:

21.02.12 -WIECZÓR 1

20:00 UWAGA! REPORTAŻ – blok reportaży (I) TVN – UWAGA!
WSTĘP: RZECZYWISTOŚC CZARNO – BIAŁA...? O roli i znaczeniu reportażu telewizyjnego w społeczeństwie informacyjnym

"Izba wytrzeźwień" - Maciej Dopierała
"Zwierzęta są jak ludzie. Czują. Uwolnijmy nasze psy" - Dorota Pawlak/ Marcin Wójcik
"Zawód weterynarz" - Dariusz Goliński
"Rozmowy o śmierci" - Joanna Bukowska
"Prywatne śledztwo" - Maciej Kuciel
"Pomóżmy Agnieszce!" - Mariusz Zieliński
"Niepełnosprawny - Jakie to słowo?" - Michał Fuja

22.02.12 - WIECZÓR 2

18:00 UWAGA! REPORTAŻ – blok reportaży (II) TVN – UWAGA! Blok reportaży autorstwa MACIEJA KUCIELA [75 minut]

"Dobre, bo szwedzkie" - Maciej Kuciel
"Łapówkarz w starostwie" - Maciej Kuciel
"Bomba bakteriologiczna pod Krakowem" - Maciej Kuciel

19:15 Spotkanie z MACIEJEM KUCIELEM, zdobywcą nagrody GRAND PRESS w kategorii dziennikarstwo śledcze za cykl reportaży "Mięso"

20:30 UWAGA! REPORTAŻ – blok reportaży (III) TVN – UWAGA! Blok reportaży [125 minut]

"Z hałdy w Himalaje" - Maciej Wójcik
"Szokujący film w sieci" - Joanna Bukowska
"Podniebny ślub" - Dariusz Goliński
"Stop GMO" - Kuczek Grzegorz
"Bykownia - las owiany tajemnicą" - Dorota Pawlak

23.02.12 - WIECZÓR 3
WATCH DOCS 2011 – Prawa Człowieka w Filmie

18:00 „RATUNKU! MAMY GEJA W KLASIE” (2010) [Holandia] – reż. Doesjka von Hoogdalem [49 minut]
Holandia uchodzi za oazę tolerancji i prawdziwy raj dla mniejszości seksualnych. Film Doejski van Hoogdalen może nieco ten mit nadszarpnąć. Jesteśmy tutaj świadkami lekcji na temat homoseksualizmu, jakie przeprowadza w szkołach grupa wolontariuszy. Nie polegają one jednak na pouczaniu młodych ludzi, llecz głównie na wysłuchaniu ich opinii i przemyśleń. Jak się okazuje, siła uprzedzeń i stereotypów, mających swoje źródło przede wszystkim w religijnych zakazach, jest wciąż straszliwa. Padają wyzwiska, groźby, słowa obrzydzenia oraz pogardy. Głosy sympatii i empatii są zdecydowanie w mniejszości.

19:00 „BIAŁORUSKI SEN” (2011) [Rosja] – reż. Ekatarina Kibalchich [50 minut]
Niewątpliwie trudno jest opowiadać o Białorusi po raz kolejny zawiedzionych nadziei. Ekaterinie Kibalczicz udało się uniknąć martyrologicznego tonu, a nawet przekonująco pokazać Białoruś, z której nadzieja bynajmniej się nie ulotniła. Było to możliwe dzięki przyjętej narracyjnej perspektywie – o doświadczeniach ostatniego roku w „Białoruskim marzeniu” opowiada młody człowiek „taki jak my”.

24.02.12 - WIECZÓR 4
MARCIN KOSZAŁKA

18:00 „DEKLARACJA NIEŚMIERTELNOŚCI” (2011) [Polska] – reż. Marcin Koszałka [31 minut]
Portret Piotra „Szalonego” Korczaka – legendy wśród polskich alpinistów.
Marcin Koszałka, jako jeden z jego dawnych uczniów, zadaje mu teraz pytania o nieunikniony koniec kariery, o wpływ wieku – młodość i starość, wreszcie o śmierć i próby radzenia sobie z jej świadomością.
Refleksje Piotra Korczaka nad duchową stroną sportu i jednocześnie nad naturą filmowania rzeczywistości formują w filmie przestrzeń ponad którą rozciąga się fascynujący obraz ludzkiej umiejętności pokonywania największych trudności.

18:35 „DO BÓLU” (2008) [Polska] – reż. Marcin Koszałka [24 minuty]
"Do bólu" to analiza toksycznych więzi rodzinnych dorosłego syna. Ukochany jedynak, 53-letni Jacek, wykonujący czynnie zawód lekarza psychiatry, wciąż mieszka z matką, która jest wobec niego zaborcza i nadopiekuńcza. Codzienne życie tego duetu zmienia pojawienie się Ewy, kobiety, z którą związuje się Jacek. Całej trójce bardzo trudno odnaleźć się w nowym układzie.

19:00 Spotkanie z MARCINEM KOSZAŁKĄ – twórczość dokumentalna

20:30 „TAKIEGO PIĘKNEGO SYNA URODZIŁAM” (1999) [Polska] – reż. Marcin Koszałka [25 minut]
Portret krakowskiej, mieszczańskiej rodziny reżysera, w którym on sam pełni funkcję narratora, operatora, ale przede wszystkim jest celem niekończącego się monologu swojej matki, która całą swoją życiową frustrację przekłada na syna. Kretyn, miernota bez wyobraźni, półgłówek, idiota, drań, beztalencie, wieczny student, który wreszcie dostał się na wydział operatorski i z braku pomysłu na film kręci się z kamerą po domu. ..

25.02.12 - WIECZÓR 5
OBLICZA ROCKA: muzyczno – filmowy wieczór specjalny

18:00 „BĘDZIE GŁOŚNO” (2008) [USA] – reż. Davis Guggenheim [97 minut]

Któż nie marzył kiedyś o byciu gwiazdą rocka, założeniu zespołu, graniu na elektrycznej gitarze? Muzyka porusza, inspiruje i rezonuje w nas. Jednak gdy struny szarpią The Edge, Jimmy Page i Jack White, czyni ona coś więcej. "Będzie głośno" nie jest zwykłym filmem dokumentalnym o rock'n'rollu. Zapis punktu widzenia trzech wirtuozów, należących do trzech różnych pokoleń, pozwala zbliżyć się do nich osobiście i odkryć jak tapicerowi z Detroit, sesyjnemu muzykowi i malarzowi z Londynu oraz siedemnastoletniemu uczniowi z Dublina udało się wydobyć z gitary elektrycznej unikatowe brzmienia i wejść do panteonu gwiazd.
20:00 „FULL METALOWA WIOCHA” (2006) [Niemcy] – reż. Sung Hyung Cho [90 minut]
Wacken to mała miejscowość w północnych Niemczech. Jej mieszkańcy utrzymują się głównie z rolnictwa i nie zapisali się niczym szczególnym w historii świata. Nieco senną atmosferę miejscowości burzy tylko jeden fakt – od 1990 w Wacken odbywa się jeden z największych festiwali metalowych na świecie. Rokrocznie, z reguły na początku sierpnia, przybywa tu przeszło 60 tysięcy wielbicieli heavy metalu. Ale film Cho Sung-hyung nie jest relacją z tej imprezy (choć w finale pojawią się kadry z jednej z jej ostatnich edycji). To raczej próba przyjrzenia się temu, jak Wacken wygląda na co dzień, zanim zabrzmią mocne, gitarowe akordy.
21:45 „PATTI SMITH – SEN ŻYCIA” (2008) [USA] – reż. Steven Sebring [109 minut]
Hipnotyczny trans, żywy obraz legendarnej piosenkarki, poetki, malarki, aktywistki, filozofki i wszechstronnej artystki, który zdaje się zaglądać wprost do jej duszy. Patti Smith, pionierka punk rocka i duchowe dziecko Rimbaud, Blake'a i Burroughsa, pojawiła się na niezależnej nowojorskiej scenie w latach siedemdziesiątych XX wieku i zadziwiła prowokacyjną mieszanką poezji i ostrej muzyki. Jej twórczość przez lata rozwijała się, podsycana inspirującymi ją po drodze artystycznymi wydarzeniami, codziennością, a przede wszystkich wciąż stawianymi sobie nowymi wyzwaniami.

WSTĘP na wieczór OBLICZA ROCKA: 5 zł (1 film) / 10 zł (cały wieczór). Wejścia na pozostałem wieczory nie są biletowane.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto