Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krytyczna sytuacja finansowa szpitali powiatowych. Czarna polska jesień apelem ochrony zdrowia. „Nie dajemy już rady”

Krzysztof Ostapowicz
Krzysztof Ostapowicz
Akcja Czarna polska jesień to odpowiedź Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego na krytyczną sytuację finansową szpitali związaną z inflacją oraz zmianami prawnymi. Organizatorzy stworzyli petycje, gdzie apelują m.in. o Pokrycie przez NFZ kosztów wzrostu wynagrodzeń wszystkich pracowników ochrony zdrowia.

Jesień w tym roku wyjątkowo zachwyca kolorami. Opady deszczu są znikome, a temperatura dość wysoka. Jednak tym razem nie możemy nazwać jej „złotą”, ale „czarną”. Czarna polska jesień - to hasło nowej akcji, która rozgrywa się w szpitalach. Jej celem jest zwrócenie uwagi na krytyczną finansową sytuację placówek medycznych.

W szpitalach powiatowych trwa CZARNA POLSKA JESIEŃ. Wkrótce Twój szpital może zostać zamknięty. Gdzie wtedy pójdziesz po pomoc? Dla siebie? Dla swojej rodziny? - apelują organizatorzy akcji

Czarna polska jesień

W szpitalach zostały rozwieszone czarne plakaty z hasłami, takimi jak: „Nie dajemy już rady”. Inicjatywa Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego jest związana z ostatnio wprowadzonymi zmianami w przepisach. W szczególności tych dotyczących wzrostu wynagrodzeń. Ponadto inflacja i nagły wzrost kosztów doprowadziły do ogromnego zadłużenia placówek. Szpitale nie mogą sobie poradzić z opłatą podstawowych rachunków, składek ZUS i wypłat dla pracowników. Do akcji dołączył się m.in. Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy w Tarnowskich Górach.

Co możesz zrobić?

Organizatorzy akcji zbierają podpisy w petycji do Ministra Zdrowia o wzrost ceny świadczeń. Postulaty zawarte w tej petycji to:

[/cyt]1. Pokrycie przez NFZ kosztów wzrostu wynagrodzeń wszystkich pracowników ochrony zdrowia, niezależnie od formy zatrudnienia przy jednoczesnym określeniu akceptowalnej minimalnej i maksymalnej stawki wynagrodzenia.

  1. Umożliwienie kierownictwu szpitali kształtowania oferty świadczonych usług zdrowotnych poprzez tworzenie nowych oddziałów i poradni czy dopasowywanie liczby łóżek do potrzeb pacjentów i możliwości lokalowych, technicznych i personalnych danego szpitala.

[/cyt]

Mimo obietnic Ministerstwa Zdrowia koszt podwyżek dla pracowników służby zdrowia w dalszym ciągu obciąża budżety szpitali. Te zrzeszone w Związku Szpitali Powiatowym Województwa Śląskiego odnotowały wzrost wyceny świadczeń na poziomie 4-8 proc., podczas gdy Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wyliczyła, że aby sfinansować wzrost płac, trzeba zwiększyć wyceny o 22,4 proc. W efekcie system ochrony zdrowia rozpada się, a szpitalom powiatowym brakuje pieniędzy nawet na opłacanie składek ZUS" – wskazał prezes Związku Władysław Perchaluk.(PAP)

Petycja znajduje się tutaj

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto