Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na zamku Wrochemów w Starych Tarnowicach Teatr ZL wystawił spektakl o Nosferatu [WIDEO + ZDJECIA]

Krzysztof Szendzielorz
Krzysztof Szendzielorz
Zamek Wrochemów w Starych Tarnowicach ledwo został odrestaurowany, a już nawiedziły go... wampiry!

W dość oryginalny sposób rozpoczęły Tarnogórskie Makaty 2011, czyli festiwal w założeniu prezentujący kulturę wybranego kraju. W tym roku głównym bohaterem Makat jest Rumunia, więc nie mogło także zabraknąć motywów wampirycznych, związanych z tym krajem.

Tuż przed północą na dziedzińcu wyremontowanego zamku Wrochemów w Starych Tarnowicach, którego aktualnym właścicielem jest Rajner Smolorz, wystawiono spektakl Teatru ZL pt. „Nosferatu. Kronika Wielkiej śmierci w małym mieście". Jego reżyserką jest Ewa Wyskoczyl. W spektaklu występują m.in. Marek Bula (Nosferatu), Agata Wierszeń (Lucy), Karol Gembczyk (Hutter), Marzena Paszkowiak (Konck), Adam Polakowski (muzykant).

 Premiera tego spektaklu miała miejsce już pod koniec listopada ubiegłego roku. Wybrano wtedy też dość nietypowe miejsce, bo hale tarnogórskiej farbyki maszyn i urządzeń "Tagor".



W nocy z 6 na 7 maja Nosferatu zawitał jednak do zamku Wrochemów, który w czerwcu ma zostać udostępniony turystom, jako centrum rzemiosła. Rajner Smolorz wraz z twórcami spektaklu najwyraźniej wymyślili, że zabytek idealnie nadaje się też na wystawianie przedstawień plenerowych. I wszystko wskazuje na to, że mieli rację.


Trzeba przyznać, że rozbrzmiewające w zamku głośne nawoływania poszczególnych postaci do Nosferatu "Mein Meister ist hier!" w połączeniu z psychodeliczną muzyką i wyświetlanymi obrazami na ekranach budziły atmosferę grozy podczas przedstawienia. Swoje zrobiła także profesjonalna charakteryzacja. Marek Bula jako ogromny Nosferatu, kroczący na szczudłach dziedzińcem zamkowym w czarnym skórzanym płaszczu i niosący żółtą trumnę przyśnił się pewnie jako koszmar niejednemu widzowi tego przedstawienia.

Ewa Wyskoczyl, gdy przygotowywała przedstawienie nie kryła, że inspiracją do jego stworzenia były dwa arcydzieła kinematografii światowej: ekspresjonistyczny, niemiecki film z 1922 r. w reżyserii Friedricha Murnau „Nosferatu – symfonia grozy” oraz jego remake wyreżyserowany przez Wernera Herzoga „Nosferatu – wampir” z niezapomnianym Klausem Kinskim w roli głównej i piękną femme fatale - Isabelle Adjani.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto