Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepsze licea i technika powiatu tarnogórskiego w 2012 roku w rankingu

Krzysztof Szendzielorz
Zespół Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach
Zespół Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach Krzysztof Szendzielorz
Które technika i licea ogólnokształcące w powiecie tarnogórskim są najlepsze? Sprawdź ranking na 2012 rok.

Na początku 2012 roku miesięcznik „Perspektywy” wraz z dziennikiem „Rzeczpospolita” ogłosiły doroczne rankingi szkół ponadgimnazjalnych, w których uwzględniono wyniki nauczania, jakie placówki osiągnęły w ubiegłym roku szkolnym. Na listach ogólnopolskiej i wojewódzkiej znalazły się także szkoły z powiatu tarnogórskiego.

Ten plebiscyt budzi duże emocje. Szczególnie w czasach niżu demograficznego i walki szkół o uczniów. Gimnazjaliści zaś wraz z rodzicami biorą pod uwagę takie rankingi, gdy wybierają dalszą drogę edukacji. A ten przygotowywany przez „Perspektywy” należy do jednych z najbardziej opiniotwórczych.
Jego organizatorzy nie kryją zresztą, że ranking ma pomóc absolwentom gimnazjów wybrać szkołę ponadgimnazjalną: „Misją rankingu jest dostarczenie informacji o tym, jak oceniane są polskie szkoły ponadgimnazjalne – licea ogólnokształcące i technika. Głównymi adresatami zestawienia są uczniowie najstarszych klas gimnazjów” - tłumaczą.

W plebiscycie brano pod uwagę sukcesy w olimpiadach, wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, opinię akademicką. W rankingu techników liczył się także wynik z egzaminów zawodowych. W rankingu ogólnopolskim dla liceów na 500 pozycji z powiatu tarnogórskiego znalazła się tylko jedna placówka. To II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach, które zostało sklasyfikowane na 276. pozycji. Wśród 250 techników na krajowej liście na miejscu 57. zostało sklasyfikowane Technikum nr 1 w Zespole Szkół Chemiczno-Medycznych w Tarnowskich Górach. Natomiast Technikum nr 2 w Zespole Szkół Architektoniczno-Budowlanych, też w Tarnowskich Górach, zajęło na krajowej liście 245.

W woj. śląskim wśród liceów Staszic zajmuje miejsce 28. na 100 placówek. Kolejna tego typu szkoła z naszego powiatu, czyli I Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej z Tarnowskich Gór, znajdziemy na pozycji 55. W wojewódzkim rankingu techników znalazło się więcej placówek z powiatu. Na miejscu 5. jest wspomniane Technikum nr 1 z ZSChMiO, zaś na 21. Technikum nr 2 Zespołu Szkół Budowlano-Architektonicznych. Kolejne w rankingu są: Technikum nr 9 z Centrum Ekonomiczno-Handlowej w Tarnowskich Górach (27.), Technikum nr 8 Zespołu Szkół Techniczno-Humanistycznych w Radzionkowie (30.), Technikum nr 4 Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach (35.), Technikum nr 3 Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku (60.) oraz Technikum nr 6 Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Tarnowskich Górach (68.). Lista techników zawierała 250 pozycji.

Rozmowa z Kazimierzem Sporoniem, dyrektorem II Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Tarnowskich Górach

Liceum im. Staszica znów jest najlepszą szkołą w powiecie tarnogórskim, co potwierdza zarówno ranking ogólnopolski, jak i wojewódzki „Perspektyw”. Co pan na to?
Zasady powstawania tego rankingu w ostatnich latach się zmieniły, bo uwzględniają wyniki matur na poziomie podstawowym i rozszerzonym oraz opinię o szkole środowisku akademickim. Z perspektywy uczniów i rodziców wydaje się, że taki obraz jest pełniejszy. Wcześniej liczyła się głównie liczba finalistów i laureatów olimpiad przedmiotowych. Wiadomo zaś nie od dziś, ze ten czynnik to trochę loteria, bo nigdy nie wiadomo, ilu w danym roku pojawi się wybitnie uzdolnionych uczniów.

Jednak potwierdziliście pozycję mimo zmiany metodologii.
Cieszymy się, ale nie popadamy w euforię. Staramy się pracować i myślimy, jak się rozwijać. Mnie cieszy, że wszyscy maturzyści zdali u nas maturę i nie zniechęcamy ich, by zdawali egzamin na poziomie rozszerzonym. Myślę też, że ten ranking pokazuje też dobry poziom w innych szkołach powiatu i to też warto podkreślić.

Rozmowa z Ryszardem Mitręgą, dyrektorem Zespołu Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach

Wasze technikum zajęło 57. miejsce w kraju i 5. w województwie. To największy sukces zespołu w rankingu „Perspektyw”?
To nasz najlepszy wynik. Bardzo się cieszymy, bo na tych listach przecież znajdują się placówki o długoletniej tradycji, też przedwojennej. Wprawdzie my też możemy pochwalić się już ponad 40-letnią tradycją, ale najstarsi nie jesteśmy. Ten sukces nie byłby możliwy bez zaangażowania nauczycieli. Gdyby podchodzili do pracy rutynowo, to nauczanie byłyby na pewno gorsze. Ja widzę zaś ich zaangażowanie i pracę organiczną.

Warto rozwijać technika zawodowe?
Jestem przekonany, że bez względu na nasz wynik w rankingu, warto rozwijać technika i kształcić nowych fachowców. W naszym technikum nr 1 kształcimy w zawodzie technik analityk. Wkrótce wygasimy klasę technik ochrony środowiska, by kształcić w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Musimy się dostosowywać do zmieniającego rynku. Moim zdaniem nauka w technikum nie zamyka też uczniom dalszej perspektywy rozwoju zainteresowań filologicznych.

A czy Wy zgadzacie się z rankingiem "Perspektyw" na 2012 rok? A może inne szkoły powiatu tarnogórskiego zasługują na uznanie? Komentujcie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto