18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasze skarby przyrody

Iwona Makarska
O tej porze roku Park Kunszt zachwyca kolorami
O tej porze roku Park Kunszt zachwyca kolorami Iwona Makarska
Malownicze zakątki Tarnowskich Gór zachwycają różnorodnością i bogactwem przyrodniczym. Postanowiliśmy odwiedzić kilka takich miejsc i sfotografować będące pod ochroną pomniki przyrody.

Na terenie Tarnowskich Gór występuje 110 pomników przyrody żywej (108 pojedynczych drzew i dwie grupy drzew). Wśród pojedynczych drzew objętych ochroną w formie pomników przyrody występują m.in. dąb szypułkowy, buk zwyczajny, sosna wejmutka, jesion wyniosły, klon zwyczajny, lipa drobnolistna, sosna brodawkowata.

Na specjalną uwagę zasługuje jednak najstarszy w Europie Środkowej, liczący ok. 260 lat, mający 25 m wysokości i 7, 3 m obwodu u podstawy pnia kasztan jadalny. Rośnie on w ogrodzie plebanii przy kościele pw. Św. Mikołaja w Reptach Śląskich. Został objęty ochroną już w 1960 r. Po zmianach w ustawie ponownie w 2006 r.

Pomnik przyrody pod nazwą „Park Kunszt”, chroniony od 2004 r. obejmuje starodrzew w postaci 10 drzew z gatunku lipa drobnolistna. Położony jest w
Bobrownikach Śląskich przy ul. Parkowej, w pobliżu szybu „Rudolphine”. 16 lipca po długich poszukiwaniach odkryto pierwsze złoża rudy ołowiu. Prawdopodobnie już w latach 1784-1788 pamiątkową hałdę szybową uporządkowano, obsiano trawą i posadzono obok niej drzewa. Natomiast wokół hałdy powstał park – symbol historycznego odkrycia złoża kruszcowego i początków rozwoju górnictwa i hutnictwa na Górnym Śląsku. Obecnie z pierwotnego drzewostanu zachowały się liczące około 200 lat wysokie okazy lip drobnolistnych, które otaczają pamiątkową hałdę.

Jedynym pomnikiem przyrody nieożywionej w Tarnowskich Górach chronionym od 1960 r. jest głaz narzutowy w Parku Miejskim. – Regularnie tutaj spaceruję i wielokrotnie mijam ten głaz, ale nie wiedziałem, że to pomnik przyrody –mówi Adam Kożuch, którego spotkaliśmy w parku. – Myślę, że jest wielu takich jak ja, a szkoda, bo miasto jest pod kątem przyrodniczym interesujące i wszyscy powinniśmy być tego świadomi – dodaje.

Ostatnie pomniki przyrody ustanowiono w 2006 r. Są to dwie lipy drobnolistne, dąb czerwony, dwa dęby szypułkowe, dwa kasztanowce białe i dwa buki pospolite. – Pomniki przyrody mają wartość nie tylko przyrodniczą, ale i historyczną. Jest wiele nieodkrytych obiektów, które nie są jeszcze objęte ochroną, a powinny np. trzy piękne wiązy rosnące przy szosie na odcinku od Tarnowskich Gór do Nakła Śl. – apeluje Czesław Tyrol, leśnik z Koszęcina.

2 listopada podczas tarnogórskich obchodów Święta Drzewa 2011 burmistrz Arkadiusz Czech zasadził wraz z tarnogórską młodzieżą dwa symboliczne drzewa na Placu Wolności. Z tej okazji mieszkańcom rozdano 110 sadzonek. Warunkiem ich otrzymania było przyniesienie przynajmniej kilograma makulatury.

Przypomnijmy, że w tym roku Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego zasadził 70 nowych drzew i 160 krzewów. Rekordowy był rok 2008, kiedy posadzono aż 178 drzew i 603 krzewów. Jak widać Tarnowskie Góry nie przez przypadek są nazywane zielonym miastem. Możemy być z niego dumni!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto