Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Serial "Tarnowskie Góry teraz i dawniej" jest już dostępny w sieci. Za nami oficjalna premiera

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Można już obejrzeć serial "Tarnowskie Góry teraz i dawniej". Cztery odcinki są dostępne w sieci. Zobacz zdjęcia z premiery >>>
Można już obejrzeć serial "Tarnowskie Góry teraz i dawniej". Cztery odcinki są dostępne w sieci. Zobacz zdjęcia z premiery >>>Szymon Bijak
17 grudnia - w Tarnogórskim Centrum Kultury - odbyła się oficjalna premiera czteroodcinkowego serialu opowiadającego o niezwykłych mieszkańcach miasta. Wszystkie one trafiły już na platformę YouTube, gdzie można obejrzeć je za darmo i w każdej chwili.

Można już obejrzeć serial "Tarnowskie Góry teraz i dawniej". Cztery odcinki są dostępne w sieci

Na początku listopada, na naszych łamach, informowaliśmy, że w restauracji „Stara Stajnia u Wojtachy” w Tarnowskich Górach odbył się casting do serialu "Tarnowskie Góry teraz i dawniej". Zdjęcia potrwały miesiąc, a oficjalna premiera miała miejsce 17 grudnia w Tarnogórskim Centrum Kultury.

Bohaterami projektu, za który odpowiada Tarnogórskie Stowarzyszenie Obywatelskie, są niezwykli mieszkańcy Tarnowskich Gór, osoby powyżej 60 roku życia, które pomimo upływu czasu, nie zwalniają tempa i ze względu na swoją aktywność i zaangażowanie stanowią wzór do naśladowania. Udowadniają, że życie seniora nie musi być nudne. Wystarczą tylko chęci oraz dobra firma fizyczna.

- Na realizację całej serii mieliśmy mniej więcej półtora miesiąca. To niesamowicie krótki czas zważywszy na fakt, że dni są coraz krótsze, a pogoda z dnia na dzień mniej sprzyjająca. Reżyser serialu Krzysztof Tomanek z Subdistrict wraz z ekipą stanęli na wysokości zadania i pomimo trudnych warunków udało im się zrealizować zdjęcia i zmontować wszystkie cztery odcinki na czas. Warto pamiętać, że to co widzimy na wideo to tylko część pracy. Oprócz samej realizacji nagrań ważne były też kwestie formalne związane z organizacją castingu, dokumentacją projektu oraz wyborem i zakupem niezbędnego do realizacji projektu sprzętu. Wobec tak krótkiego czasu i ogromu pracy, mówimy wszak o materiale łącznie dwugodzinnym - wyjaśnia Krzysztof Bergier, wiceprezes Tarnogórskiego Stowarzyszenia Obywatelskiego.

W każdym odcinku, trwającym po 30 minut, poznajemy różnych bohaterów. W pierwszym, dowiadujemy się więcej na temat pasji pana Benedykta Gołombka, który w przeszłości pracował na kolei, a teraz poświęca się pszczelarstwu. Na obrzeżach Rezerwatu Sieget działa bowiem jego pasieka.

W drugim odcinku poznajemy z kolei dwie przyjaciółki. Panie Maria Kołodziej oraz Małgorzata Goli spędzają czas aktywnie m.in. na kursie tańca w ramach programu 'Roztańczony senior". Pani Maria ponadto udziela się chętnie w klubie seniora.

W trzecim epizodzie głównym bohaterem staje się pan Andrzej Pawełczyk, miłośnik sportu. Uwielbia grać zwłaszcza w tenisa ziemnego. Jest także morsem - wraz z innymi osobami z grupy „Morsy z Chechła rodem” w ten właśnie sposób hartuje swój organizm.

W ostatnim odcinku pierwsze skrzypce gra natomiast pani Teresa Szydłowska, która od sześciu lat oprowadza turystów, również w językach obcych, po Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga, czyli obiektach, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ponadto uwielbia w wolnym czasie uprawiać nordic-walking.

- Rzadko, kiedy oglądałam z takim zainteresowaniem opowieści o ludziach zwykłych, a na swój sposób niezwykłych. Wszyscy bohaterowie serialu są pasjonatami, o czym opowiadają w ciekawy sposób - opowiada, w rozmowie z "DZ", Teresa Szydłowska.

- Piątkowa premiera serialu w Tarnogórskim Centrum Kultury dostarczyła mi wielu wzruszeń, bowiem jako bohaterka jednej z części filmu wiem, ile trzeba mu było poświęcić pracy i czasu. Mogę potwierdzić, że nagrywaliśmy bez scenariusza, a realizatorzy - Krzysztof Tomanek i Krzysztof Bergier - ukazali nas prawdziwie i z wielkim wyczuciem. Cieszę się, że mogłam wziąć udział w tym projekcie, a przy tym pokazać siebie jako aktywną seniorkę w moim rodzinnym mieście UNESCO, które darzę wielką miłością - dodaje.

Wszystkie odcinki trafiły już na platformę YouTube, na której można je zobaczyć całkowicie za darmo i w każdej chwili. Są dostępne na kanale Tarnogórskiego Stowarzyszenie Obywatelskiego.

- Odbiór po premierze był bardzo pozytywny, codziennie napływają do nas ciepłe słowa zarówno od samych bohaterów, ich rodzin i przyjaciół oraz mieszkańców naszego powiatu. Efekt który udało nam się osiągnąć oceniam bardzo dobrze.- dodaje Bergier.

Na realizację tego projektu TSO otrzymało dofinansowanie z Fundacji Wspólnota Pokoleń w ramach grantów aktywizacyjnych na lokalne inicjatywy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto