Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starostwo przejęło cmentarz żydowski przy ul. Gliwickiej

Krzysztof Szendzielorz
Na cmentarzu żydowskim znajduje się blisko 400 macew. Drobne prace porządkowe na nekropolii wykonują od kilku lat społecznicy z Tarnogórskiej Fundacji Kultury i Sztuki
Na cmentarzu żydowskim znajduje się blisko 400 macew. Drobne prace porządkowe na nekropolii wykonują od kilku lat społecznicy z Tarnogórskiej Fundacji Kultury i Sztuki Fot. Krzysztof Szendzielorz
Cmentarz żydowski przy ul. Gliwckiej w Tarnowskich Górach przypomina o tym, że w mieście jeszcze przed II wojną światową mieszkali Żydzi.

Przez lata nekropolia stała zapomniana i nikt się nią nie interesował. Od kilku lat cmentarzem opiekują się społecznicy z Tarnogorskiej Fundacji Kultury i Sztuki. Udało im się także przekonać władze powiatu, by przejęły obiekt, co pozwoli w przyszłości łatwiej pozyskiwać fundusze na jego rewitalizację.

Dwa tygodnie temu podpisano akt notarialny na mocy, którego Gmina Wyznaniowa Żydowska przekazała w formie darowizny cmentarz przy ul. Gliwickiej na rzecz Powiatu Tarnogórskiego. Nieruchomość obejmuje nie tylko teren nekropolii z nagrobkami, ale także budynek domu przedpogrzebowego.

Cmentarz został założony w 1821 roku przez gminę synagogalną na mocy zarządzenia starosty bytomskiego Carla Traugotta Henckel von Donnersmarcka. Na cmentarzu do dziś zachowało się blisko 400 unikatowych macew. Najstarsze z nich pochodzą z lat 20. XIX wieku. Dom przedpogrzebowy przy kirkucie powstał w 1874 roku, ale 20 lat później postawiono nowy. Po 1945 roku na cmentarzu grzebano też ludność wyznania ewangelickiego.

Władzimierz Kac, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach, mówi, że przekazanie cmentarza powiatowi bardzo go cieszy. - Nie ukrywam, że nie mamy środków, aby takie obiekty utrzymywać. Nie dysponujemy nawet wystarczającym aparatem prawnym i urzędniczym, aby móc starać się chociażby o pieniądze unijne. Starostwo z pewnością będzie w tej kwestii skuteczniejsze - mówi Włodzimierz Kac. - Przejęcie cmentarza przez starostwo to także dla mnie gest moralny, bo w jakimś stopniu ci ludzie, którzy tam zostali pochowani, zostali uznani za tarnogórzan. To przecież nie jest tylko cmentarz żydowski, ale tarnogórski. Ten obiekt jest świadectwem wspólnej historii Żydów, katolików, ewangelików w ramach jednego miasta - dodaje. Gmina będzie też nadal sprawowała nadzór religijny nad cmentarzem.

Z przekazania nekropolii starostwu zadowolony jest też Stanisław Torbus, radny powiatowy, który razem z członkami i sympatykami Tarnogórskiej Fundacji Kultury i Sztuki opiekuje się żydowską nekropolią.

- Jest pomysł, aby w domu przedpogrzebowym zorganizować coś na kształt centrum wielokulturowości, w którym zaprezentujemy przenikanie się różnych religii w mieście. Na razie jednak chcielibyśmy naprawić mur wokół cmentarza - tłumaczy Torbus.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto