Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świerklaniec: Zakończył się remont ulicy Oświęcimskiej

SZEN
Zakończył się remont ulicy Oświęcimskiej, na którą gmina Świerklaniec otrzymała pieniądze z programu tzw. schetynówek. Dziur i nierówności na drodze już nie ma, ale miejsc parkingowych w tym rejonie jest mniej niż przed remontem.

W ubiegłym roku władze Świerklańca złożyły wniosek do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych (tzw. schetynówki) wniosek o dofinansowanie remontu Oświęcimskiej. Projekt uplasował się na trzecim miejscu listy rezerwowej i wydawało się, że gmina nie otrzyma refundacji połowy kosztów, czyli ponad 300 tys. zł. W tym roku urzędnicy otrzymali jednak informacje, że dofinansowanie może zostać przyznane, bo w programie pojawiły się oszczędności. Nie wszystkie samorządy z wnioskiem na liście rezerwowej przyjęły propozycję, gdyż uznały, że nie podołają organizacyjnie wykonać zadania i rozliczyć go na czas. Z tego powodu z dofinansowania na początku roku nie skorzystał chociażby Zarząd Dróg Powiatowych w Tarnowskich Górach.

Jednak władzom Świerklańca udało się zorganizować przetarg i przeprowadzić remont ulicy Oświęcimskiej. - Teraz jesteśmy na etapie rozliczania tego zadania - mówi Michał Lesik, wicewójt Świerklańca.

Ulica nie wszystkim jednak się podoba. Do naszej redakcji zadzwonili dwaj mieszkańcy Świerklańca, którzy mówili, ze przy Oświęcimskiej po remoncie jest mniej miejsc parkingowych. Tymczasem obok są stadion Unii Świerklaniec, restauracja, przedszkole, a nawet ośrodek zdrowia, choć ten swój parking posiada.- Jesteśmy chyba jedną z nielicznych gmin, w której zmniejsza się ilość miejsc parkingowych zamiast je zwiększać - oburza się pan Marek (nazwisko do wiadomości redakcji). Rzeczywiście miejsc parkingowych przy boisku jest mniej. Zmieści się tam zaledwie kilka samochodów. Po remoncie drogi przy stadionie można bowiem parkować tylko równolegle do osi jezdni, a nie prostopadle, jak dotychczas. Ponadto na odcinku od boiska do cukierni zbudowano chodnik, co dodatkowo ograniczyło miejsce na parkingi.

Lesik przyznaje, że przy stadionie jest problem z parkowaniem samochodów, ale głównie kiedy rozgrywane są tam mecze, czyli mniej więcej co dwa tygodnie. Dlaczego zatem wybrano rozwiązanie, by parkować równoległe do osi jezdni? Wicewójt twierdzi, że ze względów bezpieczeństwa. - To jest droga, którą przejeżdżają autobusy. Na ulicy Oświęcimskiej swoje siedziby ma policja i straż pożarna. Wyjazd z parkingu na ulicę musi być bezpieczny. Dlatego projektant zaproponował parkowanie równolegle do osi jezdni - mówi Lesik. Dodaje, że w okolicy stadionu jest jeszcze miejsce na dodatkowe parkingi. - Planujemy ich budowę i prawdopodobnie stanie się to w przyszłym roku - zapewnia wicewójt. To się jednak jeszcze okaże. Przypomnijmy, że w tym roku miało powstać 13 miejsc parkingowych przy Głównej i Górnej. Wójt Adam Baron mówił nam w ubiegłym roku, że zostanie zasypany tzw. zbiornik przeciwpożarowy i utworzony w jego miejscu nowy parking. Żadne prace w tym roku jednak się nie rozpoczęły i ich już nie będzie. Lesik mówi, że ta inwestycja, za zgodą rady gminy, została przeniesiona na przyszły rok.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto