Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnogórskiemu rondu patronuje NSZZ "Solidarność"

Krzysztof Szendzielorz
Tablicę odsłonili Piotr Duda i Piotr Szczęsny
Tablicę odsłonili Piotr Duda i Piotr Szczęsny Fot. Krzysztof Szendzielorz
Nowe rondo na skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiego, Gliwickiej i Legionów w Tarnowskich Górach od soboty oficjalnie nosi imię NSZZ "Solidarność". W ten sposób uczczono 30. rocznicę pierwszego strajku na Górnym Śląsku. Uroczystości nie zainteresowały mieszkańców miasta.

Rondo przy zbiegu ulic Wyszyńskiego, Gliwickiej i Legionów powstało jesienią zeszłego roku. Tarnogórskie starostwo pozyskało na jego budowę unijną dotację. Kilka miesięcy później, na wniosek posła Tomasza Głogowskiego, Rada Miejska w Tarnowskich Górach nadała rondu imię NSZZ "Solidarność". Dopiero jednak w sobotę odbyły się oficjalnie uroczystości związane z tym faktem. Poza zwyczajną, "urzędową" tabliczką z nazwą ronda, w pobliżu zawieszono też większą tablica, gdzie nazwa NSZZ Solidarność została wypisana solidarycą. Odsłonili ją wspólnie Piotr Duda, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności i Piotr Szczęsny, przewodniczący Rady Miejskiej.

Dzień nadania rondu imienia NSZZ "Solidarność" wybrano nieprzypadkowo. To właśnie 21 sierpnia 1980 w tarnogórskiej Fabryce Zmechanizowanych Obudów Ścianowych Fazos wybuchł pierwszy strajk na Górnym Śląsku. Jako pierwsi przerwali pracę pracownicy spawalni. Następnie przyłączyli się do nich robotnicy z innych wydziałów. Protest oprócz postulatów płacowych i socjalnych zawierał żądania o charakterze ogólnospołecznym. Był on również wyrazem wsparcia dla zakładów pracy protestujących na Wybrzeżu. W sobotę na terenie Fazosu delegacje komisji zakładowych oraz władze miasta złożyli też kwiaty pod tablicą upamiętniającą strajk. - Tarnowskie Góry są ważnym miejscem na mapie historii, ale także w tej związanej z NSZZ "Solidarność" - podkreślił podczas sobotnich uroczystości Piotr Duda. - Tutaj zawsze biło i bije serce Solidarności - dodał. Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" podkreślił, że w dzisiejszych czasach powinniśmy kultywować pamięć historyczną, ale także walczyć o godność pracowników, żeby nie musieli oni pracować w soboty i niedziele oraz otrzymywali godne pensje za wykonaną pracę.

W sobotnich uroczystościach, oprócz władz samorządowych, związkowych, parlamentarzystów, pocztów sztandarowych, nie uczestniczyli praktycznie mieszkańcy. Kilka osób oglądało wydarzenia na rondzie z okien okolicznych domów.

Uchwała nadająca imię NSZZ "Solidarność" nowemu rondu nie przeszła jednomyślnie. Na przykład radna Alicja Kosiba-Lesiak miała w tej kwestii inny pogląd. - Nie byłam przeciwko uczczeniu zasług i dokonań NSZZ "Solidarność". W trakcie trzydziestu lat jego istnienia nazbierało się ich wiele. Stojąc jednak na stanowisku, że powinniśmy - zwłaszcza na tarnogórskiej starówce - nadawać ulicom, rondom, placom nazwy nawiązujące do lokalnej historii, byłam zdania, że to rondo powinno nawiązywać imieniem do Bramy Gliwickiej, która w tym obszarze stała przez ponad 200 lat. Dla związku i jego zasług upatrywałam lepsze miejsce, czyli skrzyżowanie ulicy Bytomskiej z Obwodnicą. Zostałam jednak przegłosowana. Teraz pozostało mi popracować nad projektem rekonstrukcji tej bramy. Może kiedyś, gdy miejski budżet pozwoli, stanie i nie będzie zawadzać przy rondzie NSZZ Solidarność - powiedziała PDZ Alicja Kosiba-Lesiak.

Do tej pory w Tarnowskich Górach ronda nazywano imionami osób, zasłużonymi w historii Tarnowskich Gór. Patronują im. m.in. teolog ks. dr Gustaw Klapuch, ppłk. pilot Gerard Karol Ranoszek. W powiecie tarnogórskim, dokładnie w Radzionkowie, jedno z rond nosi imię ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana "Solidarności".

Dlaczego akurat 21 sierpnia?

Dzień nadania rondu imienia NSZZ Solidarność wybrano nieprzypadkowo. Właśnie 21 sierpnia 1980 w tarnogórskiej Fabryce Zmechanizowanych Obudów Ścianowych Fazos wybuchł pierwszy strajk na Górnym Śląsku. Jako pierwsi przerwali pracę pracownicy spawalni. Przyłączyli się do nich robotnicy z innych wydziałów. Protest, oprócz postulatów płacowych i socjalnych, zawierał żądania o charakterze ogólnospołecznym. Był on również wyrazem wsparcia dla zakładów pracy protestujących na Wybrzeżu. W sobotę na terenie Fazosu delegacje komisji zakładowych oraz władze miasta złożyły też kwiaty pod tablicą upamiętniającą strajk.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tarnogórskiemu rondu patronuje NSZZ "Solidarność" - Tarnowskie Góry Nasze Miasto

Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto