MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnowskie Góry będą miały nową instytucję kultury. Taki status otrzyma w pałac w Rybnej

Krzysztof Szendzielorz
Krzysztof Szendzielorz
Pałac w Rybnej otrzyma status instytucji kultury, choć nadal będzie mógł organizować płatne bankiety

Radni miejscy podczas środowej sesji zdecydowali o powołaniu w Tarnowskich Górach nowej instytucji kultury. Zostanie ona utworzona w pałacu w Rybnej.

Za pomysłem przekształcenia spółki Pałac w Rybnej w samorządową instytucję kultury głosowało 19 radnych, a 2 wstrzymało się od głosu. Pozostali rajcowie byli nieobecni. Powołanie instytucji kultury ma zagwarantować, że w zabytku będzie stale prowadzona działalność kulturalna i to na najwyższym poziomie. Do tej pory organizowanie takich imprez jest uzależnione od zysków, które musi wypracowywać spółka miejska, zarządzająca pałacem.

Ta działalność komercyjna to m.in. wynajmowanie pokoi hotelowych i organizowanie płatnych bankietów. Usługi gastronomiczne i hotelarskie instytucja kultury nadal będzie mogła prowadzić, ale będzie też otrzymywała dotacje na program kulturalny. Na taki przywilej nie może liczyć spółka.

Z Adamem Morawcem, prezesem spółki Pałac w Rybnej rozmawia Krzysztof Szendzielorz

DZ: Radni zdecydowali o powołaniu instytucji kultury w pałacu w Rybnej. Kiedy instytucja zacznie oficjalnie działać?

A.M.: Uchwała, którą podjęli radni, oceni teraz wojewoda śląski. Jeżeli nie będzie miał zastrzeżeń, to wtedy radni przegłosują kolejną uchwałę o zapewnieniu finansowania instytucji kultury z budżetu miasta. Burmistrz będzie mógł też rozpisać konkurs na dyrektora takiej placówki. Radni muszą też podjąć uchwałę o likwidacji spółki. Myślę, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to instytucja kultury będzie mogła zacząć działać nawet w kwietniu.

DZ: Ile wyniesie dotacja dla nowej instytucji kultury?

A.M: Plan finansowy dla placówki w Rybnej powinien składać się w jednej trzeciej z dotacji, a w dwóch trzecich z dochodów z działalności komercyjnej, bo taką instytucja kultury będzie mogła prowadzić. Komercja ma pozwolić nam m.in. na utrzymywanie zabytku, płacenie wynagrodzeń pracownikom, utrzymywanie części parkowej. Założyłem, że dotacja z miasta powinna wynosić od 360 do 390 tys. złotych. Środki otrzymane z budżetu Tarnowskich Gór zostaną przeznaczone na działalność kulturalną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto