18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Tarnowskie Góry - raport o stanie miasta 2006-2012

Artykuł sponsorowany
Ostatnie lata dla Tarnowskich Gór, to czas intensywnych inwestycji. W nawale nowych prac umyka, to jak wiele udało się osiągnąć. W czasach spowolnienia gospodarki globalnej, wciąż nowych obowiązków nakładanych na samorządy przez państwo umiejętne ważenie wydatkowania środków publicznych jest konieczne do osiągnięcia sukcesu. Sprawując mój urząd w ciągu ostatnich lat przyświecała mi myśl: pracę wykonywać solidnie, rozwijać się stabilnie, tak by nasze miasto skutecznie działało na rzecz dobra wspólnego. Czy wyznaczone cele udało się osiągnąć? Prezentowany Raport ma odpowiedzieć na to pytanie.

Solidnie, stabilnie, skutecznie – tymi trzema słowami można opisać działania podjęte przez miasto w ostatnich latach. Transfer pieniędzy z Europy, rozsądne korzystanie z własnych zasobów, dbałość o sprawy najważniejsze - to dzięki temu w Tarnowskich Górach żyje się coraz lepiej.

Co się udało osiągnąć w tym czasie? Kanalizujemy miasto, w całości oczyszczamy ścieki, nasze dzieci chodzą do czystych i ocieplonych szkół i przedszkoli, z roku na rok przybywa u nas firm, które radzą sobie na rynku pomimo kryzysu. Miejskie parki, ulice pełne są zieleni i przyciągają spacerowiczów ciepłym światłem, również wieczorem. Coraz więcej nowoczesnych kotłowni ogrzewa nasze domy i bloki.

Wymieniliśmy tabor autobusowy, budujemy dworzec, zmodernizowaliśmy, wyremontowaliśmy i zbudowaliśmy wiele ulic, chodników, skwerów, placów i parków. To cieszy.

Jednostki miejskie odpowiedzialne za kulturę rozkwitają przyciągając w swoje podwoje mnogie rzesze widzów. Tarnowskie Góry zmieniają się na naszych oczach.

W tym modernizacyjnym pędzie nie zapomnieliśmy o naszej tożsamości, miasta z wiekową tradycją słynącego swoimi mieszczanami.

Na współpracę z organizacjami pozarządowymi przeznaczamy miliony. „Gwarki” coroczne święto miasta, niesie się echem już nie tylko po najbliższych gminach. Jest znane także wśród osób z różnych stron Śląska i Polski. Co roku więcej środków inwestujemy w kulturę – to kolejny powód do satysfakcji.

Przed nami kolejne wyzwania – dokończenie kanalizacji, budowa hali sportowej, modernizacja kolejnych gminnych budynków, promocja wizerunku miasta, poszukiwanie inwestorów. To na tych rzeczach chcemy się skupić, im poświęcić uwagę i wysiłek, by w niedalekiej przyszłości zebrać plon naszych starań.


Stolica białego Śląska odzyskuje blask

Patrząc z dystansu na ostanie lata mogę podsumować transformację miasta cytatem: „Ludzie, którzy tracą czas czekając, aż zaistnieją najbardziej sprzyjające warunki, nigdy nic nie zdziałają. Najlepszy czas na działanie jest teraz!”

Owe „teraz” trwa już sześć lat. W tym czasie umiejętnie i efektywnie wykorzystaliśmy fundusze europejskie, ułatwiliśmy działalność biznesowi. Miasto ma dziesiątki zmodernizowanych dróg, nowy tabor autobusowy, plan zagospodarowania przestrzennego. Na ukończeniu jest system kanalizacyjny, działa nowa oczyszczalnia ścieków. Cieszy szczególnie to, że w mieście siedzibę mają coraz liczniejsze małe i średnie firmy szczególnie odporne na zawirowania na rynkach.

Czas intensywnego uprzemysłowienia Tarnowskie Góry mają już za sobą. Nasza ziemia jest już bliska uporania się z negatywnymi skutkami działań człowieka. Obecnie staramy się tworzyć podstawy miasta zrównoważonego, gdzie wygodne i bezpieczne mieszkanie idzie w parze z dobrą pracą.

Piotr Skrabaczewski
zastępca burmistrza ds. gospodarczych


Przywracać wykluczonych, wspierać utalentowanych

Gmina jako wspólnota ma mnogie obowiązki. Chcąc zdać egzamin z człowieczeństwa, musimy wspierać tych najsłabszych, tym, którym się nie powiodło, którzy mają kłopot.

W ciągu kilku ostatnich lat szkoły, przedszkola i żłobek zostały zmodernizowane. Szkolenia, podnoszenie kwalifikacji przez personel jednostek gminnych poprawiają jakość pracy szkół, przedszkoli, żłobka a także służby zdrowia czy ośrodków świadczących pomoc socjalną i wsparcie terapeutyczne. To ważne i wartościowe osiągnięcia.

Nie zapominamy o wspieraniu klubów sportowych, nagradzamy stypendiami najzdolniejszych uczniów i sportowców z największymi osiągnięciami. W ciągu ostatnich lat największym osiągnięciem jest podwojenie środków na kulturę i modernizacja Tarnogórskiego Centrum Kultury wraz z salą widowiskową. Powodem do dumy dla Tarnogórzan są też obiekty sportowe, których przybyło kilkanaście, m.in. Skate Park, boisko do hokeja na trawie, orliki, pełnowymiarowa bieżnia.

Jolanta TUSZYŃSKA zastępca burmistrza ds. społecznych

Pełny raport znajdziecie Państwo na stronie internetowej: www.tarnowskiegory.pl.


Rozmowa o mieście

Mam nadzieję, że to sprawozdanie ze stanu miasta zainspiruje Państwa do przemyśleń. Jestem ciekaw Państwa propozycji i pomysłów. Jeśli chcielibyście Państwo porozmawiać o prezentowanym raporcie zapraszam do dyskusji za pośrednictwem Internetu.

Chat odbędzie się w środę 12 grudnia o godz. 18.00 – www.tg.net.pl

Arkadiusz Czech
burmistrz miasta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto