Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnowskie Góry. Ubierało nas Tarmilo. Co przetrwało po jednym z największych zakładów w mieście? Zobacz ZDJĘCIA eksponatów

Krzysztof Ostapowicz
Krzysztof Ostapowicz
Krzysztof Ostapowicz
Tarnowskie Góry. Do 27 listopada w muzeum możemy podziwiać wystawę ”Ubierało nas Tarmilo” związaną z jednych z najważniejszych firm w Tarnowskich Górach. Zebrano w niej przedmioty sygnowane charakterystycznym logo (dwa serduszka połączone igłą), np. proporczyki, apaszki, serwetki, etui na długopisy, przypinkę jubileuszową, pamiątkowy medal, odznaczenia, guziki, a nawet ostatnią cegłę z wyburzonej hali produkcyjnej. Wejdź w galerie i zobacz ZDJĘCIA z wystawy.

Eksponaty do tej ekspozycji były poszukiwane przez ostatnie dwa lata. Powodem do rozpoczęcia tego przedsięwzięcia było wyburzanie budynku Zakładu Przemysłu Odzieżowego Tarmilo - równo dekadę po jego zamknięciu. Co ciekawe, jego nazwa została wyłoniona w konkursie w 1967 r.

Tarmilo - historia

Historia Tarmilo rozpoczyna się w okresie międzywojennym. Otto Stawinog założył wtedy przy ul. Opolskiej fabrykę wyrobów tekstylnych “Ostaw”. Po wojnie w 1948 r. została ona upaństwowiona, co wpłynęło na rozwój placówki. W 1954 r. było jedno z pierwszych w kraju przedsiębiorstw wyspecjalizowanych w produkcji ubrań dziecięcych. Pojawił się wtedy nawet specjalny dział, który zaopatrywał w milionowych nakładach rynek zarówno zagraniczny, jak i Polski. Działał on nieprzerwanie do lat 90 XX wieku.

Produktem, z którego zasłynęła firma to ocieplane, wodoodporne kurtki oraz komplety śniegowe. Dzięki temu w latach 1966-1967 zakład doczekał się rozbudowy. Utworzono trzykondygnacyjny budynek przy ul. Opolskiej, gdzie dodatkowo zrekrutowano 460 szwaczek plus około 600 pracowników innych działów.

Poszukiwanie pamiątekk

Zebranie pamiątek po Tarmilo zawdzięczamy byłym pracowniczkom zakłądu - Zofii Kostrzewie oraz Marii Krzemińskiej, które dotarły do innych osób zatrudnionych w zakładzie. Ponadto zaangażowano w to mieszkańców Tarnowskich Gór, którzy udostępnili pamiątki związane ze spółką. Na wszelakie apele oraz ogłoszenia odpowiedziało około 90 osób. Dzięki nim możemy teraz podziwiać fotografie, pamiątki, odzież, dokumenty i wiele innych przedmiotów zgromadzonych w galerii. Dodatkową atrakcją wystawy jest film o działalności ZPO „Tarmilo”, wzbogacony materiałami archiwalnymi.

Tarnowskie Góry. Ubierało nas Tarmilo. Co przetrwało po jedn...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto