Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UNESCO - Tarnowskie Góry coraz bliżej

Tomasz Klyta
Obiekty mogące się znaleźć na liście UNESCO
Obiekty mogące się znaleźć na liście UNESCO ARC. SMZT
Tarnowskie Góry obok takich miast jak starożytne Pompeje, czy francuskie Carcassonne? To możliwe. Trwają prace nad wnioskiem o wpisanie tarnogórskich podziemi na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Byłby to pierwszy na Śląsku, obiekt wpisany na prestiżową listę.

Co konkretnie miało by się znaleźć na tej prestiżowej liście? Szczególnie unikatowymi w skali świata ma być stosowany w tarnogórskich podziemiach, gdzie wydobywano rudy srebrnonośne, grawitacyjny system odwadniania, czyli sztolni. W stowarzyszeniu wierzą również, że tarnogóskie obiekty znajdą się na liście UNESCO, dzięki zastosowaniu jednej z pierwszych na kontynencie europejskim maszyn parowych, wykorzystywanej w kopalni już pod koniec XVIII wieku. Dodatkowo do wniosku będzie wpisany tarnogórski Park Miejski, jako przykład pierwszej w Europie, udanej rekultywacji terenów pogórniczych. Włączenie parku, było pomysłem Barry’ego Gamble, światowego eksperta UNESCO, który już dwukrotnie odwiedził Tarnowskie Góry.

- Ten człowiek pracuje dla UNESCO od 20 lat i ocenił nasze szanse na 50 proc. A jeśli Barry Gamble ocenia szanse jakiegoś obiektu na 50 proc., to bardzo dużo - uważa Marek Kandzia, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Wniosek o wpis na listę UNESCO jest już prawie na ukończeniu. Pozostała jeszcze jedna ważna kwestia - określenie ilości obiektów, które się w nim znajdą. Niektóre elementy tarnogórskiej kopalni i sztolni, znajdują się na powierzchni i to w rękach prywatnych. Już rozpoczęły się rozmowy z właścicielami gruntów. - Chcielibyśmy załatwić to rozsądnie i „po dobroci”. Właściciel gruntów, na których znajduje się obiekt z listy UNESCO, nie mogą z nim dosłownie nic zrobić. Musimy mieć odpowiednią ochronę prawną i w tym celu, do Tarnowskich Gór przyjadą prawnicy Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Inną sprawą jest to, że nie chcemy włączać do wniosku zbyt dużo obiektów, bo możemy „przedobrzyć” - mówi Marek Kandzia.

W połowie października Tarnowskie Góry mają odwiedzić przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Pomogą oni stowarzyszeniu przygotować ochronę prawną obiektów, które potencjalnie mogą znaleźć się na liście(chodzi przede wszystkim o obiekty leżące na terenach prywatnych). Ponadto, do miasta po raz kolejny ma przyjechać Barry Gamble. Termin na złożenie wniosku upływa w styczniu przyszłego roku.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto