Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urząd gminy w Tworogu ma nową iluminację [ZDJĘCIA]

Krzysztof Szendzielorz
Firma Tauron Dystrybucja zasponsorowała nową iluminację urzędu gminy w Tworogu. Jego urochomienie miało miejsce oficjalnie 10 stycznia w ramach Święta Światła zorganizowanego przez władze gminy.

Uruchomienie nowej iluminacji urzędu gminy w Tworogu było głównym punktem Święta Światła, które 10 stycznia zorganizowały władze gminy w powiecie tarnogórskim. W programie były także pokazy tańca ognia, koncert sygnalistów Nadleśnictwa Strzelce Opolskie.

W ubiegłym roku władze gminy dzięki m.in. funduszom unijnym udało się wyremontować elewację i dach urzędu gminy w Tworogu. Mieści się on od końca lat 70. w zabytkowym pałacu, który pochodzi z końca XVII wieku.

Budynek urzędu gminy oświetla: 14 reflektorów zamontowanych w gruncie, 7 opraw z z tzw. lampami wyładowczymi, 3 oprawy z diodami LED umieszczone na obiekcie, 2 słupy i 6 opraw wyładowczych do oświetlenia elewacji bocznych. Całkowita moc opraw zainstalowanych w instalacji wynosi 3 kW. Iluminację zasponsorowała firma Tauron Dystrybucja S.A. Oddział w Gliwicach.

Iluminację podziwiały tłumy tworożan, ale także władze gminy, wicewojewoda śląski Andrzej Pilot, poseł Jerzy Polaczek, czy starosta tarnogóska Lucyna Ekkert.

Pałac w Tworogu został wybudowany przed 1679 roku. W roku 1802 podwyższono pałac, w tym czasie właścicielem był hrabia Philipp von Colonna i za jego panowania obiekt został przebudowany, prawdopodobnie przez mistrza budowlanego Friedricha Wilhelma Degnera. Pałac został poszerzony i powiększony.

Następnymi właścicielami byli od 1807 roku Charlotta baronowa von Gastheimb, a od 1813 roku jej mąż Karl baron von Gastheimb. W 1818 roku właścicielem Tworoga został hrabia Andreas Renard. Następnym właścicielem od 1873 roku był syn Adolfa, książę Friedrich Wilhelm.

W czasie III powstania śląskiego w zamku miało siedzibę dowództwo grupy Północ, która zajmowała się obroną powiatów oleskiego, lublinieckiego, tarnogórskiego i strzeleckiego. Po II wojnie światowej pałac został zamieniony w budynek mieszkalny. Od 1977 roku zaczęto adaptować pomieszczenia pałacowe na gminne biura.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto