Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W powiecie tarnogórskim najwięcej buduje się w Tarnowskich Górach i Zbrosławicach

Krzysztof Szendzielorz
Nowych, energooszczędnych domów w ramach Osiedla Sielanka w tarnogórskich Starych Tarnowicach ma powstać około 120
Nowych, energooszczędnych domów w ramach Osiedla Sielanka w tarnogórskich Starych Tarnowicach ma powstać około 120 ARC inwestora
Prawie 1700 pozwoleń na budowę wydało w ubiegłym roku tarnogórskie starostwo. To dużo, ale urzędnicy zanotowali spadek o 108 wydanych tego typu decyzji w porównaniu do roku 2010.

Łącznie w 2011 roku w wydziale architektury i budownictwa starostwa wydano 1698 pozwoleń. W tę liczbę wchodzą zarówno obiekty budowane od podstaw, jak i te przebudowywane. Najwięcej buduje się w Tarnowskich Górach. Dla inwestorów w stolicy powiatu wydano 747 pozwoleń. To tyle samo co w 2010 roku. Na drugim miejscu znalazły się Zbrosławice z 246 decyzjami. Tutaj odnotowano spadek, bo w 2010 roku zgód na budowę wydano o 26 więcej. Trzecie miejsce nadal należy do Świerklańca. Dla inwestycji w tej gminie w 2011 roku wydano 176 pozwoleń na budowę, ale 2010 roku było ich 230. Kolejne na liście są: Radzionków ze 130 decyzjami (było ich 159), Tworóg - 118 (było 106), Ożarowice - 107 (było 114), Miasteczko Śl. - 78 (było 64), Kalety - 66 (było 72) i Krupski Młyn - 40 (było 42).

Mimo kryzysu gospodarczego, trudno jednak spodziewać się drastycznego ograniczenia planowanych inwestycji budowlanych, chociażby w mieszkaniówce. Nasz powiat postrzegany jest bowiem jako atrakcyjny teren dla tego typu inwestycji. A sprzyjać temu może kilka czynników. Tarnowskie Góry wygrały proces sądowy z wojewodą o zatwierdzenie planu zagospodarowania przestrzennego, co ułatwi planowanie inwestycji.

Przypomnijmy, że już od ubiegłego roku powstaje m.in. 20 domów w ramach osiedla Sielanka w Starych Tarnowicach i kolejny apartamentowiec w Lasowicach. Bez problemu można też znaleźć oferty kolejnych deweloperów. Na przykład spółka Zamos buduje 9 domków szeregowych w ramach osiedla Rybna.

Sprzyjać budowaniu będzie także autostrada A1, która zostanie otwarta tej wiosny. Trudno się zatem dziwić, że Radzionków sprzedał 6 marca dwa tereny w rejonie ulic Dąbrowskiej i Zejera. Pierwszy o pow. prawie 11 tys. metrów kwadratowych za 676 tys. 700 zł kupiła spółka Kabados z gminy Żukowno. Drugi teren w tym samym rejonie o pow. 9321 metrów kwadratowych za 636 tys. 300 złotych kupiła chorzowska spółka Real Estate Biogenis. - Tereny te znajdują się w pobliżu Księżej Góry i w planie zagospodarowania widnieją jako mieszkaniowo-usługowe - mówi Jarosław Wroński z Urzędu Miasta w Radzionkowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto