Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieża pałacu w Nakle Śląskim została odnowiona. Nabrała ona w końcu blasku! Zobacz ZDJĘCIA

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Pałacowa wieża w Nakle Śląskim została odnowiona. Zobacz zdjęcia >>>
Pałacowa wieża w Nakle Śląskim została odnowiona. Zobacz zdjęcia >>>Szymon Bijak
Po kilku miesiącach, od rozpoczęcia remontu, można w końcu napisać że pałacowa wieża w Nakle Śląskim odzyskała należny blask. Koszt prac wyniósł ok. 1,5 miliona złotych.

Nakło Śląskie: wyremontowana wieża pałacu zachwyca!

Na początku tego roku rozpoczął się remont wieży pałacu w Nakle Śląskim, który dobiega właśnie końca. Kompleksowe prace sypiącego się jeszcze do nie dawna obiektu przeprowadziła firma DES Renowacja – Konserwacja z Krakowa, która była odpowiedzialna również za odnowienie pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu-Miechowicach.

- Zakończono już prace elewacyjne wraz z nowym oszkleniem okien i instalacją odgromową - poinformowało pod koniec maja Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach, do którego zresztą pałac należy.

Z kolei od 2013 roku mieści się tu siedziba Centrum Kultury Śląskiej.

- Wewnątrz wieży trwają prace związane z montażem drewnianych schodów. Po ich zamontowaniu zostaną wykończone ściany wewnętrzne. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych pozostaje jedynie wykonanie częściowych prac izolacyjnych piwnic - czytamy w komunikacie tarnogórskiego Starostwa.

Mieszkańcy zadają pytanie czy będzie można wieżę zobaczyć również od środka. - Na chwilę obecną, nie wiadomo czy będzie można ją zwiedzać. Na pewno nie będzie to możliwe powyżej zegara – konstrukcja na to nie pozwala, żeby mógł tam wejść człowiek. Ostateczna decyzja będzie należała do Starostwa Powiatowego i straży pożarnej - wyjaśnia Arkadiusz Kuzio-Podrucki, kierownik działu programowego w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim.

Koszt remontu oszacowano na ok. 1,5 miliona złotych.

Pałac w Nakle Śląskim - krótka historia

Budowa pałacu w stylu neogotyckim rozpoczęła się w 1856 roku. Całość ukończono natomiast dwa lata później. W ostatniej dekadzie XIX wieku rezydencję należąca do rodziny Donnersmarcków postanowiono rozbudować - podwyższono i przebudowano bowiem wieżę. Dlaczego? Tego nie wiadomo.

- Są dwie opowieści, dlaczego postanowiono ją podwyższyć. Pierwsza jest miejscowa. Hrabia chciał, żeby była wyższa, bo dowiedział się, że budowany jest kościół z bardziej okazałą wieżą. Druga wersja, którą usłyszałem od księcia, gdy spotkałem się z nim z półtora roku temu, mówi o tym, że wyższa wieża pozwalała widzieć, czy przypadkiem książę ze Świerklańca nie jedzie odwiedzić pałacu w Nakle Śląskim. To jednak wciąż pozostaje dla nas zagadką. Nie ukrywam, że nad tym ubolewam - mówi w rozmowie z "DZ" Kuzio-Podrucki, który jest również znawcą dziejów śląskiej arystokracji.

Warto wspomnieć, że pałac w Nakle Śląskim wraz z otaczającym parkiem został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Od lat mówi się, że cały kompleks powinien przejść gruntowny remont. Oczywiście, konieczne do realizacji tego przedsięwzięcia są środki, których brakuje. Udało się jednak z wieżą, więc od razu na myśl przychodzi pytanie - czy w przyszłości pałac może w pełnej krasie stać się wizytówką nie tylko Nakła Śląskiego i powiatu tarnogórskiego, ale i całego regionu? Tego na razie jednak nie wiadomo...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto