Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa Śląskie obrazki ślubne XIX i XX wieku. Bezpłatny wstęp na wystawę w Tarnowskich Górach

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Wystawę można oglądać bezpłatnie do stycznia 2024 r.
Wystawę można oglądać bezpłatnie do stycznia 2024 r. Muzeum Instytutu Tarnogórskiego
Muzeum Instytutu Tarnogórskiego ma niezwykle ciekawą propozycję. Od grudnia można obejrzeć ekspozycję przedstawiającą obrazki ślubne z XIX i XX wieku. Prezentowane muzealia sto lat temu występowały powszechnie, stając się elementem ludowej tradycji. Zwiedzanie jest bezpłatne.

W ekspozycji etnograficznej niejednego muzeum na Śląsku zauważyć można obrazki ślubne cieszące się tutaj wielką popularnością w XIX i XX stuleciu. Tematyka ta mimo, iż zapisała się w tradycji mieszkańców tej dawnej piastowskiej ziemi nie doczekała się dotychczas jakiegokolwiek opracowania. Niniejsze wydawnictwo po raz pierwszy poruszające tą problematykę towarzyszy wystawie czasowej pod tym samym tytułem, a jego kanwą jest największy zbiór śląskich obrazków ślubnych, liczący 82 eksponaty, zgromadzony w Muzeum Instytutu Tarnogórskiego. Kontynuację podjętej problematyki można upatrywać w kolejnych ekspozycjach „Ach co to był za ślub” – wystawa śląskiej fotografii ślubnej XIX i XX wieku oraz „Ślubne telegramy, zaproszenia i karty pocztowe XIX i XX wieku”.

Wystawa „Pod znakiem wianka i woniaczki – śląskie obrazki ślubne XIX i XX wieku – zapomniana tradycja”

Prezentowane muzealia sto lat temu występowały powszechnie, stając się elementem ludowej tradycji. Posługując się banałem były „niemym świadkiem” i pamiątką bodaj najważniejszego dnia w życiu. Być może miały przywodzić w pamięci celebrację tej ceremonii religijnej, do której przygotowywano się pieczołowicie. W obrazkach ślubnych zamykano kilka związanych z tym symboli. Mogły tam znaleźć się Cudowne Medaliki kończące lata przynależności panny młodej do Dzieci Maryi oraz Sodalicji Mariańskiej, a ostatni raz zakładane w dniu ślubu. Wianek, woniaczka, a czasami dwa małe „talarowe” wianki – sztuczne lub zasuszone mirtowe– symboliczne rekwizyty stały się dominantą tej kompozycji. Niejednokrotnie obok dekoracyjnych detali mocowano także portrety nowożeńców. W ten sposób na fotografiach utrwalono ubiory zmieniającej się mody ślubnej.

W obrazkach ślubnych odczytywać można także to, co dla Ślązaków jawi się najważniejsze - przywiązanie do wiary katolickiej oraz wielkiej pielęgnowanej wartości – rodziny.

W drugiej odsłonie wystawy „Pod znakiem wianka i woniaczki – śląskie obrazki ślubne XIX i XX wieku – zapomniana tradycja” zaprezentowano prace artystów, którzy współcześnie wypowiedzieli się na ten temat. Nie jest to przypadek, bowiem niniejsza książka, jak i czasowa ekspozycja ma być inspiracją oraz restytucją tej pięknej tradycji niegdyś królującej na Śląsku.

Wystawę można zobaczyć w Muzeum Instytutu Tarnogórskiego przy ul. Ligonia 7 w Tarnowskich Górach od grudnia 2023 r. do stycznia 2024 r. Zwiedzanie jest bezpłatne po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, respektuj¹c aktualne przepisy kovidowe.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto