Nasza Loteria

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach prezentuje nowoczesny program edukacyjny

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
od 16 lat
Podziemny chodnik zamienia się w pracownię badawczą, pełną rekwizytów i zagadek. To wszystko znajdziemy w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Obiekt, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, oferuje nowatorskie zajęcia edukacyjne dla uczniów klas 1 - 4 szkół podstawowych. W czasie zajęć uczniowie m.in. z pyrlikiem w dłoni szukają srebra i sprawdzają temperaturę pod ziemią.

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach prezentuje nowoczesny program edukacyjny

Nowatorska oferta powstała dzięki współpracy Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Scenariusz trasy edukacyjnej został przygotowany w ramach Textour Project, którego celem jest integracja w sposób zrównoważony dziedzictwa kulturowego, działalności turystycznej i społeczności lokalnych. Co ciekawe, w Europie jest 11 państw, które biorą udział w tym nowatorskim projekcie, wśród nich jest Polska, którą reprezentują właśnie Tarnowskie Góry. Ścieżka edukacyjna została wdrożona wspólnie z firmą Locativo, agencją marketingu miejsc.

Lekcje, prowadzone w podziemnych chodnikach, są skierowane do najmłodszych uczniów szkół podstawowych - klas 1-4. Zajęcia odbywają się zgodnie z podstawą programową. Co ważne, wejście do podziemi ma swoje uzasadnienie - uczniowie zdobywają przestrzeń do samodzielnego badania i wykorzystywania wiedzy w praktyce.

- Na szlaku edukacyjnym dzieci poznają przede wszystkim specyfikę pracy w kopalni, obcują z wszystkimi czterema żywiołami, z którymi górnik na co dzień obcuje, czyli ziemia, woda, ogień, powietrze. Doświadczają tego, bo dotykają tej brudnej, ciemnej skały. Doświadczają zimna, bo tam jest stale ok. 10 stopni Celsjusza, no i potwornej wilgoci, która tutaj dochodzi do 100%. Dzieci nabierają szacunku i pokory, ale też uczą się nazewnictwa, bardzo specyficznego w górnictwie. Zobaczą co to jest pyrlik i żelosko, czyli godło górnicze. No i poznają historię wydobycia kruszców w Tarnowskich Górach - powiedział Grzegorz Klimczyk, przewodnik górniczy.

Zajęcia odbywają się we wcześniej niedostępnym Chodniku Okrężnym. Trasa została zaplanowana tak, aby w pełni pokazać uczniom cechy charakterystyczne kopalni.

- Trasa jest wydzielona, jako trasa edukacyjna i stanowi, popularnie nazywaną, trasę vipowską. Dzieci mają ok. 500 metrów do przejścia, zjeżdżają szybem o nazwie "Anioł" 40,5 metra pod ziemię. Cała ta wycieczka, łącznie z powitaniem górniczym, z zapoznaniem specyfiki pracy sygnalisty szybowego, trwa ok. 1,5 godziny. No i potem bawią się - ustawiają specjalne tabliczki z oznaczeniami historii ziemi, próbują to zgadnąć, mierzą odległości, wysokości, uczą się mierzyć temperaturę pod ziemią. Doświadczają w jednym momencie magicznego zjawiska, czyli absolutnej ciemności - dodał Grzegorz Klimczyk.

Zajęcia odbywają się od września br. Aby wziąć w nich udział należy skontaktować się z Biurem Obsługi Ruchu Turystycznego kopani. Koszt lekcji to 950 zł przy 25-osobowej grupie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto