18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZAPOWIEDŹ: W Tarnowskich Górach znów odbędzie się Kolaż Kultur

SZEN
Książka Marty Ochman
Książka Marty Ochman Krzysztof Szendzielorz
Tarnogórska Fundacja Kultury i Sztuki po roku przerwy reaktywowała Kolaż Kultur. Wydała też książkę "Dzieje Żydów w Tarnowskich Górach", autorstwa Marty Ochman.

Tarnogórska Fundacja Kultury i Sztuki wydała właśnie bardzo ciekawą książkę pt. „Dzieje Żydów”. Jej autorką jest tarnogórzanka Marta Ochman. Tę monografię społeczności żydowskiej napisała jako pracę magisterską. Teraz udało ją się wydać, także dzięki wsparciu miasta, w formie książki w nakładzie 500 egzemplarzy. Można ją dostać w galerii sztuki „Inny Śląsk” (ul. Miarki 2).

Jak pisze sama autorka, chciała tą pozycją ukazać „znaczenie i rolę Żydów w kształtowaniu handlu, przemysłu, górnictwa i historii miasta”. Natomiast ks. prof. dr hab. Jan Górecki z Uniwersytetu Śląskiego napisał we wstępie do książki Marty Ochman, że „obecność Żydów w Tarnowskich Górach ubogaciło to miasto[...] Publikacja Marty Ochman jest zatem pracą nowatorską i należy ją polecić tym wszystkim, którzy interesują historią miasta gwarków i wielokulturowością jego mieszkańców”. 23 czerwca w galerii „Inny Śląsk” o godz. 19.30 odbędzie się spotkanie z Martą Ochman, która wtedy z pewnością zdradzi nieco więcej o tym, jak zbierała materiały do książki i co ją zafascynowało w historii tarnogórskich Żydów.

Spotkanie z Marta Ochman odbędzie w ramach Kolażu Kultur. To cykl wydarzeń kulturalnych, które mają na celu przybliżać wielokulturową historię Tarnowskich Gór i regionu. Kolaż Kultur powraca do tarnogórskiego kalendarza po roku nieobecności. - Tegoroczna edycja festiwalu Kolaż Kultur poświęcona jest kulturze żydowskiej - wyjaśnia Karol Piekarski z Tarnogórskiej Fundacji Kultury i Sztuki.

Całość rusza 23 czerwca o godz. 17. - Wtedy rozpocznie się zwiedzania cmentarza żydowskiego w Tarnowskich Górach przy ulicy Gliwickiej, a chwilę później w czasie „Spaceru między kulturami” uczestnicy odkrywać będą ślady przeszłości w przestrzeni miasta - mówi Piekarski. Temu spacerowi przewodzić będzie dr Krzysztof Gwóźdź z tarnogórskiego Muzeum. Początek o godz. 18 na placu synagogi (obecnie targowym) przy ul. ks. Lewka i Szymały. Około godziny 20.15 w galerii „Inny Śląsk” rozpocznie się prezentacja niezwykłego projektu „Opowieści Nieobecnych. Audioprzewodnik po dziedzictwie żydowskim w miastach województwa śląskiego” zrealizowanego przez Karolina i Piotra Jakoweńko z Fundacji Brama Cukermana. Tarnogórska Fundacja Kultury i Sztuki podsumuje również 7 lat projektu „Tarnogórzanie dla pamięci”.

Po tych prezentacjach w galerii zaplanowano koncert. Zagra tutaj zespół „Bluer then Blue” w składzie Urszula Makosz (śpiew), Christian Dawid (klarnety, flet, śpiew), Michał Półtorak (skrzypce, mandolina), Paweł Pierzchała (fortepian) i Avia Moore (wizualizacje). Koncert będzie swego rodzaju podróżą po pieśniach żydowskich powstałych w latach 1939 - 1945, gdzie przenikają się ze sobą muzyka i wizualizacje światła, papieru i słowa pisanego. Ukazuje nadzieję i wytrwałość w twórczości i sztuce, rodzących się w najtrudniejszym z czasów. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Kolarzu Kultur jest darmowy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto