Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Delegacja Radzionkowa w Doniecku uczciła Ślązaków deportowanych do ZSRR

Krzysztof Szendzielorz
Burmistrz Gabriel Tobor i rzecznik Jarosław Wroński przed kościołem św. Jóżefa w Doniecku przy odsłoniętych tablicach upamiętniających Ślązaków deportowanych do ZSRR
Burmistrz Gabriel Tobor i rzecznik Jarosław Wroński przed kościołem św. Jóżefa w Doniecku przy odsłoniętych tablicach upamiętniających Ślązaków deportowanych do ZSRR ARC UM Radzionków
Delegacja Radzionkowa w Doniecku uczciła ofiary Tragedii Górnośląskiej. Na Ukrainie przedstawiciele naszego regionu na czele z abp. Wiktorem Skworcem poświęciła tablice upamiętniające Ślązków depoertowanych do ZSRR w 1945 roku.

Niedawno delegacja Radzionkowa w Doniecku uczciła Ślązaków deportowanych do ZSRR w 1945 roku. Na Ukrainie 29 września delegacja Radzionkowa wraz z innymi przedstawicielami naszego regionu na czele z arcybiskupem katowickim Wiktorem Skworcem, ale także z biskupem zaporoskim Marianem Buczkiem i biskupem greckokatolickim z Doniecka Stefanem Meniukiem, poświęcili tablice upamiętniające wywózkę i śmierć tysięcy Ślązaków w Związku Sowieckiego.

W uroczystościach w Doniecki wzięła także udział delegacja z Radzionkowa na czele z burmistrzem Gabrielem Toborem, byłym burmistrzem Gustawem Jochlikiem i rzecznikiem prasowym magistratu Jarosławem Wrońskim. W niedzielę, 29 września, odprawiono też mszę św. za dusze śląskich ofiar wywózek w kościele św. Józefa w Doniecku, wypełnionym delegacjami samorządowców z całego Górnego Śląska. Byli też Andrzej Kunert, sekretarz Rady Ochrony Miejsc Ochrony Pamięci i Męczeństwa, ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin, oraz oczywiście goszczący Polaków Ukraińcy i Polonia.

Do pracy w kopalniach Zagłębia Donbas, którego stolicą jest Donieck, trafiło najwięcej wywiezionych Ślązaków. Według IPN było ich ponad 50 tysięcy. Przeżyło ich mniej niż połowa. Choć z niektórych śląskich powiatów Sowieci wywieźli praktycznie wszystkich zdolnych do pracy mężczyzn, ta historia jest do dziś w Polsce niemal zupełnie zapomniana.

Na Śląsku coraz więcej mówi się o tych tragicznych zdarzeniach. Także w powiecie tarnogórskim, bo rodziny z tutejszych gmin wywózki dotknęły. W Tworogu jest przed urzędem gminy pomnik upamiętniający śląskie ofiary. W Radzionkowie na dworcu PKP, który przejęło miasto, powstaje muzeum z wystawą pod nazwą „Deportacje Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku” (więcej o muzeum na dworcu PKP w Radzionkowie TUTAJ). Gmina remontuje budynek z unijne fundusze. Burmistrz Radzionkowa podpisał też umowę o współpracy z katowickim IPN-em, który będzie sprawował merytoryczną opiekę nad wystawą na dworcu.

- Prace budowalne powinny się zakończyć jeszcze w tym roku. Niemniej ekspozycję chcemy otworzyć w 70 rocznicę deportacji Górnoślązaków do ZSRR, czyli w luteym 2015 roku. Cały 2014 roku chcemy poświęcić na przygotowanie ekspozycji, zbieranie kolejnych eksponatów. Na Ukrainie udało nam się nawiązać kontakt z osobami, które mogą wnieśc także coś w urzedzanie naszego muzeum i bardzo tej inicjatywie przyklaskują - mówi Jarosław Wroński, rzecznik radzionkowskiego ratusza.

Delegacja Radzionkowa w Doniecku oraz w pobliżu kopalni "Rosija" przy drodze na Pietropawłowsk wzięli ziemię z Ukrainy z miejsc, gdzie pracowali niewolniczo i zginęli Ślazacy. Ziema zostanie umieszczona w specjalnej urnie i wyeksponowana w muzeum na dworcu w Radzionkowie. Dzięki temu Ślązacy, także ci z Radzionkowa, których członkowie rodzin nie wrócili z wywózek do ZSRR, będą mogli uczcić ich pamięć na Śląsku.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto