Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KRÓTKO: Związkowcy w Tarnowskich Górach będą przekonywać do strajku generalnego

SZEN
We wtorek, 27 listopada, na tarnogórskim rynku pojawią się przedstawiciele związków zawodowych, którzy będa informowali mieszkańców o planowanym na luty 2013 roku strajku generalnym w województwie śląskim.

We wtorek o godz. 15 na tarnogórskim rynku pojawią się przedstawiciele związku zawodowego "Sierpień 80". Będą informowali mieszkańców o postulatach i zachęcali ich do opowiedzenia się za strajkiem generalnym na Śląsku. Związkowcy rozdawać będą ulotki i gazety zawierające informacje o postulatach strajkowych i przygotowaniach Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego.

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy powołali 23 października przewodniczący największych central związkowych w regionie: NSZZ "Solidarność", OPZZ, Forum Związków Zawodowych i WZZ "Sierpień 80".

21 listopada ruszył proces referendów strajkowych w hutnictwie i przemyśle metalowym. 26 listopada referenda zaczęto także na kolei. Z kolei w grudniu i styczniu w strajkowym referendum zagłosują pracownicy kolejnych branż m.in. motoryzacji, zbrojeniówki, górnictwa, energetyki czy służby zdrowia.

Znane są już pierwsze wyniki referendów strajkowych w hutach. Za strajkiem opowiedzieli się pracownicy Huty Pokój (za strajkiem głosowało 96,9 proc.) i Walcowni Metali Nieżelaznych Łabędy (za 83,5 proc. głosujących).

Jak informuje Patryk Kosela z WZZ "Sierpień 80", komitet ma 5 postulatów. Pierwszy dotyczy stworzenia osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego. Chodzi o to, aby przedsiębiorstwa nie zwalniały ludzi i nie likwidowały miejsc pracy w czasie kryzysu, tylko razem z rządem płaciły postojowe

Drugi postulat to wprowadzenie systemu rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych, które dotknie wprowadzenie od początku przyszłego roku unijnego Pakietu Klimatyczno-Energetycznego. Chodzi o to, aby rząd wspierał przedsiębiorstwa, które wykańcza zbyt drogi prąd, bo inaczej te zakłady i miejsca pracy zostaną przeniesione za wschodnią granicę.

Trzecie żądanie to uchwalenie przez Sejm ustawy ograniczającej umowy śmieciowe. Chodzi o to, aby ludzie mieli stałą i stabilną pracę, aby mogli odkładać na emerytury.

Czwarta kwestia dotyczy służby zdrowia. Związkowcy żądają likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Chodzi o to, aby składki trafiały na leczenie pacjentów w regionie, a nie były przejadane przez urzędników w Warszawie.

Ostatni postulat dotyczy utrzymania rozwiązań emerytalnych, przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych i szczególnym charakterze. Chodzi tu o utrzymanie emerytur pomostowych na wcześniejszych, sprawiedliwych zasadach, aby ludzie przed emeryturą nie trafiali na bruk bez środków do życia.

Tarnowskie Góry są kolejnym miastem w województwie, gdzie związkowcy organizują akcję informacyjną na temat planowanego strajku generalnego w regionie. - Poprzednio takie akcje przeprowadziliśmy już w ośmiu miastach regionu - mówi Patryk Kosela. Docelowo związkowcy mają odwiedzić wszystkie miasta w regionie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto