Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na tarnogórskim Rynku postawiono 6 tonowy pomnik Jan III Sobieskiego. Widzieliście?

Martyna Urban
Martyna Urban
Jan III Sobieski stanął na tarnogórskim rynku. Pomnik ma zachęcać mieszkańców do wizyt w centrum miasta, a także odwiedzenia Sedlaczka. KILKNIJ W PRAWO, by zobaczyć króla z bliska.
Jan III Sobieski stanął na tarnogórskim rynku. Pomnik ma zachęcać mieszkańców do wizyt w centrum miasta, a także odwiedzenia Sedlaczka. KILKNIJ W PRAWO, by zobaczyć króla z bliska. MU
Na tarnogórskim rynku stanął pomnik Jana III Sobieskiego. Pokaźnych rozmiarów monument - 8 metrów długości i 3 wysokości, zostanie w centrum miasta przez miesiąc. Pomnik króla ma być pamiątką po jego wizycie na ziemi tarnogórskiej w 1683 roku. 22 sierpnia Jan III Sobieski pożegnał się z Marysieńką i ruszył wraz z wojskim na odsiecz Wiednia.

Pierwotnie pomnik miał stanąć na podwiedeńskim Kahlenbergu czyli miejscu, skąd wojska Jana III Sobieskiego wyruszyły na Turków w ramach Odsieczy Wiedeńskiej. Monument miał stanąć na wzgórzu już 12 września 2018 roku, jednak ze względu na negatywną opinię Wiedeńskiej Rady Doradczej ds. Pomników i Miejsc Pamięci, data została przesunięta. Monument pojawił się z samego rana w piątek, 29 października.

- Pomnik jest okazały, choć powinien prezentować się lepiej, gdyby stanął na podeście. Na Kahlenbergu, tam gdzie pierwotnie miał stanąć, podest został zbudowany. Niestety pomnik prawdopodobnie tam nigdy nie dotrze. - wyjaśnia Mariusz Jarzombek, doradca burmistrza miasta Tarnowskie Góry, ds. promocji i komunikacji.

Pomnik powstał w odlewni Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych

Monument powstał w Gliwicach, ale jest pewnego rodzaju krążownikiem, który przemieszcza się z miasta do miasta. Pomnik ozdabiał już takie miasta jak: Racibórz, Częstochowa i wiele innych. Na tarnogórskim rynku zostanie przez miesiąc.

- Pomnikiem zainteresowaliśmy się w Raciborzu i postanowiliśmy o niego zawalczyć. Monument był pretekstem do zainteresowania mieszkańców salą muzealną oraz żeby uświadomić młodzieży, że Tarnowskie Góry to nie tylko Unesco, ale także piękna historia związana z Janem III Sobieskim. - mówi Andrzej Janicki, hetman Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach.

Mieszkańcy o pomniku

Na godzinę 12 zaplanowano oficjalne "odsłonięcie" pomnika. Na rynku licznie pojawiali się mieszkańcy, którzy intensywnie dyskutowali o nowym, tymczasowym dobytku miasta.

- Inicjatywa jest udana. Moim zdaniem pomnik powinien zostać tu na stałe, nie tylko na miesiąc, bo jednak Sobieski wiąże się z historią Tarnowskich Gór - mówi Małgorzata, tarnogórzanka.

Zdania w tej sprawie są jednak podzielone. Niektórym mieszkańcom nie podoba się 6 tonowa figura. Ich zdaniem pomnik nie wpasowuje się w klimat renesansowego rynku.

- Moim zdaniem pomnik nie pasuje. Zasadniczo Sobieskiego na rynku nie było, jego obóz był w Reptach. Monument pasowałby na szlaku husarii, czyli gdzieś na polu. - wyjaśnia tarnogórzanin.

Co król Sobieski robił w Tarnowskich Górach?

Jan III Sobieski przebywał w mieście pomiędzy 20 a 22 sierpnia 1683 roku. Jednak w samej historii Tarnowskich Górach nie zapisał się wyraźnie. Jednak mimo tego miasto symboliczne świętuje rocznicę odwiedzin króla na Pochodzie Gwarkowskim.

Tylko u nas Orszak Trzech Króli, dzięki Sobieskiemu, jest "Orszakiem Czterech Króli". - wyjaśnia Mariusz Jarzombek.

Ważną chwilą dla miasta był moment pożegnania króla z jego ukochaną - Marysieńką. Również ona pojawia się na Pochodzie Gwarkowskim. Przez wiele lat uważano, że ta pamiętna chwila miała miejsce w Sedlaczku, tarnogórskim muzeum. Jednak niedawno odkryto fakty, które wskazują na to, że do rozstania ukochanych doszło w Reptach. Po tej wzruszającej chwili król udał się w kierunku Wiednia.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto