Odkryj świerklaniecki park na nowo

Artykuł sponsorowany
Park w Świerklańcu pięknieje, dzięki funduszom europejskim. Władze gminy właśnie zrealizowały kolejny unijny projekt, który uczyni ten zabytkowy obszar, ale i całą gminę jeszcze atrakcyjniejszymi.

Od wymiany 71 starych ławek na nowe typu wiedeńskiego Gmina Świerklaniec rozpoczęła w sierpniu w parku kolejny projekt dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej pod nazwą "Rozwój infrastruktury okołoturystycznej w Parku w Świerklańcu w celu poprawy atrakcyjności turystycznej Gminy Świerklaniec". W rejonie zabytkowych fontann zamontowano 40 ławek, zaś w okolicy stawu 31.

W ramach projektu w parku powstała również siłownia plenerowa - tor przeszkód. Składa się z urządzeń do ćwiczeń mięśni brzucha, sześciu bramek do toru przeszkód, drążka do przewrotów, belki równoważni, drabinek zręcznościowych, pali sprawnościowych, trapów ruchomych i urządzenia linarnego zwanego pajęczyną.

Popularność świerklanieckiego parku wśród mieszkańców gminy, ale także turystów skłoniła świerklanieckie władze również do przybliżenia historii tego miejsca. Dlatego w ramach unijnego projektu zamontowano także 12 tablic informacyjnych z opisem i zdjęciami założeń krajobrazowych parku, nieistniejących Starego Zamku i Małego Wersalu, kościoła dobrego Pasterza, rzeźb, Pałacu Kawalera, ogrodnictwa, folwarku z zabudowaniami gospodarczymi, stajnią i ujeżdżalnią oraz historią rodu Henckel von Donnersmarck, byłymi właścicielami tego miejsca.

Aby ułatwić mieszkańcom i turystom poruszanie się po parku i jego zwiedzanie świerklaniecki samorząd w ramach promocji projektu zamówił również wykonanie mapy-przewodnika. Znalazły się tam również opisy atrakcji parkowych wraz z ich przestrzennym rozmieszczeniem.

- Park wraz z hotelem Pałac Kawalera jest magnesem przyciągającym mieszkańców Śląska i innych regionów do Świerklańca. Posiadanie takiego obszaru rodzi pewne obowiązki na właścicielu, czyli gminie. Jednak dbanie o park i rozwijanie jego funkcji, powoduje również, że i wartość terenów w bezpośrednim sąsiedztwie wzrasta – podkreśla Kazimierz Flakus, wójt Świerklańca.

Całkowity koszt projektu "Rozwój infrastruktury okołoturystycznej w Parku w Świerklańcu w celu poprawy atrakcyjności turystycznej Gminy Świerklaniec" wynosi nieco ponad 124 tys. zł, w tym około 105 tys. zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013, Priorytetu III. Turystyka, Działanie 3.2 Infrastruktura okołoturystyczna, Poddziałanie 3.2.2. Infrastruktura okołoturystyczna – podmioty publiczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto