Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orzecznictwo lekarskie ZUS przenieśli z Tarnowskich Gór do Zabrza. Mieszkańcy się skarżą

Krzysztof Szendzielorz
Placówka ZUS w Tarnowskich Górach została zdegradowana z oddziału do inspektoratu w 2005 roku
Placówka ZUS w Tarnowskich Górach została zdegradowana z oddziału do inspektoratu w 2005 roku Krzysztof Szendzielorz
Radny z Kalet domaga się przywrócenia orzecznictwa lekarskiego w tarnogórskim inspektoracie ZUS. Teraz jest ono w Zabrzu.

W tarnogórskim inspektoracie ZUS nie ma od kilku miesięcy orzecznictwa lekarskiego. Zostało przeniesione do oddziału w Zabrzu, któremu placówka w Tarnowskich Górach podlega. Ta reorganizacja doskwiera szczególnie mieszkańcom gmin na skraju powiatu tarnogórskiego. Na ten problem zwrócił uwagę Zygmunt Mirowski, radny miejski z Kalet. Próbuje nim sprawą zainteresować zarówno radę w Kaletach, jak i pozostałych gminach.

Mirowski wskazuje, że starający się o renty inwalidzkie, rodzinne, socjalne, o dodatek pielęgnacyjny i odszkodowanie z tytułu wypadku w miejscu pracy, muszą być przebadani przez lekarzy orzeczników ZUS-u w Zabrzu. Gdy orzecznicy byli w Tarnowskich Górach, przyjmowali w tych sprawach nawet 850 osób miesięcznie. Lekarze ci też mają obowiązek badać osoby w sprawach zasadności przebywania na zwolnieniu lekarskim. Z szacunków radnego wynika, że takich postępowań w inspektoracie było co najmniej 300 miesięcznie. - Wyjazd do Zabrza wiąże się ze zwiększonym kosztem za przejazd i straconym czasem, co w przypadku chorych ma istotne znaczenie - podkreśla.

Maciej Wroński, rzecznik zabrzańskiego ZUS wyjaśnia, że to siedziba oddziału zakładu jest miejscem działania lekarzy orzeczników. Określa to rozporządzenie ministra polityki społecznej z 14 grudnia 2004 roku. Dlatego orzecznictwo w Tarnowskich Górach działało tymczasowo. Z przesłanych przez Wrońskiego danych wynika, że od stycznia do sierpnia 2011 roku, w tarnogórskim inspektoracie wydawano miesięcznie około 450 orzeczeń rentowych i około 220 orzeczeń dotyczących zasadności zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy.

Zdaniem rzecznika badania w Zabrzu nie wiążą się ze wzrostem kosztów przejazdu ponoszonych przez osoby wezwane. - Zgodnie z rozporządzeniem ministra polityki społecznej 31 grudnia 2004 roku osobom tym przysługuje zwrot kosztów stawiennictwa na owych badaniach. Dla przykładu od września do końca 2011 roku zabrzański oddział ZUS zwrócił koszty przejazdu szesnastu mieszkańcom Kalet przebadanym przez lekarzy orzeczników - wyjaśnia Maciej Wroński. - Warto również podkreślić, iż w przypadku, gdy osoba wezwana na badanie jest niezdolna do odbycia podróży, takie badanie jest wykonywane w domu - dodaje.

Nie trzeba też jechać do Zabrzu po kopie zagubionych orzeczeń i dokumentację medyczną, gdyż taki wniosek można złożyć w salach obsługi klientów w Tarnowskich Górach i odebrać je tutaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto