18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Połomia ma skażoną wodę bakteriami coli. Od początku wakacji

Krzysztof Szendzielorz
We wsi Połomia problem ze skażoną wodą bakteriami coli dotyczy 157 gospodarstw
We wsi Połomia problem ze skażoną wodą bakteriami coli dotyczy 157 gospodarstw ARC
Od początku wakacji Połomia ma skażoną wodę bakteriami coli. Podobny problem był dwa lata temu. Okazuje się, że do skażenia przyczynili się sami mieszkańcy.

Bytomski sanepid na początku wakacji wydał komunikat, że Połomia ma skażoną wodę w sieci wodociągowej bakteriami coli. Nakazał też mieszkańcom przegotowywać wodę przed każdym jej spożyciem, by uniknąć zatrucia. Dostawca wody chloruje sieć i studnię. Tego, czy bakterie uda się usunąć, dowiemy się jednak pod koniec wakacji. Nawet jeśli się uda, to i tak problem może powrócić w kolejnych latach.

- Próbki wody zostały pobrane 24 czerwca i 3 lipca. Obie próby wykazały obecność bakterii coli. Przekroczenia nie były duże, ale zagrożenie jest, dlatego mieszkańcy powinni stosować się do naszych zaleceń - mówi Barbara Wojtanowska z bytomskiego sanepidu. - Sytuacja związana ze skażeniem wody rzeczywiście się powtarza. Problem w Połomii był też w 2011 roku. To dostawca wody powinien ustalić, skąd bierze się skażenie - dodaje.

Wodę dostarcza Zakład Usług Komunalnych w Tworogu. Jej prezes Adam Chmiel mówi, że sieć jest teraz chlorowana. - Zanieczyszczenie było także w studni, ale ostatnie próby wykazały, że bakterii coli już tam nie ma. Zanieczyszczona jest jeszcze sieć wodociągowa, dlatego będziemy ją jeszcze chlorowali przez kolejne dwa tygodnie. Później tydzień odczekamy i wykonamy próby. Przepisy są takie, że bakterii coli nie powinno być w sieci wcale - mówi Chmiel.

Prezes tworoskiego ZUK-u wie, skąd się bierze problem z zanieczyszczeniem wody bakteriami coli. - Niestety, ale część mieszkańców Połomii zamiast zlecić nam wywóz nieczystości z przydomowych szamb, wylewa je na pola czy do przydrożnych rowów - przyznaje.

Woda w studni została zanieczyszczona po wiosennych ulewach i podtopieniach. Deszczówka przenikająca do gruntu przeniosła też bakterie coli do studni. Z danych, jakie ZUK uzyskał z tworoskiego urzędu gminy wynika, że problem z zanieczyszczoną woda ma 157 gospodarstw domowych. - Około 110 osób podpisało stałe umowy na wywóz odpadów płynnych z szamb - wylicza prezes Chmiel. - Rozmawiałem na ten temat z sołtysem Połomii, który wziął sobie do serca problem i obiecał zacząć edukować ludzi i przypominać, że trzeba opróżniać szamba i wywozić odpady do oczyszczalni ścieków - dodaje.

Zakład Usług Komunalnych chce także w inny sposób zachęcić mieszkańców Połomii do wywozu fekaliów do oczyszczalni. Jeśli właściciel domu podpisze długoterminową umowę z zakładem na taką usługę, to będzie mógł liczyć na promocyjną cenę. Rabat wprowadzono w lipcu. Długoterminowa umowa oznacza m.in. że w ciągu 12 miesięcy ZUK wywiezie co najmniej 5 beczek z fekaliami. Cena wywozu ścieków będzie wynosiła 135 zł, a nie jak wcześniej - 162 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto