Regionalne i ogólnopolskie zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody w Zbrosławicach [WYNIKI]

Izabela Kamska na Malwersancie wygrała konkurs klasy N
Izabela Kamska na Malwersancie wygrała konkurs klasy N Stanisław Wawszczak
Zbrosławiccy jeźdźcy wygrali 16 konkursów podczas regionalnych i ogólnopolskich zawodów jeździeckich w skokach przez przeszkody.

Rozegrane w ostatni weekend lipca na hipodromie w Zbrosławicach regionalne i ogólnopolskie zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody były dla naszych zawodników bardzo udane. W rundach honorowych za miejsca na podium prezentowali się publiczności Wiktoria Kozub, Aleksandra Kędzierska - Jońca, Maja Burdalska, Gerard Grutza, Dominik Słodczyk, Julia Ślązak, Daisy Przybyłek, Martyna Jarczewska, Angelika Kucjas i Izabela Kamska.

Zawody regionalne zakończył w niedzielę konkurs zwykły klasy N z przeszkodami o wysokości 120 cm. Wystartowało w nim 10 zawodniczek, w tym cztery amazonki ze zbrosławickich klubów. Rywalizację rozpoczęła Kędzierska-Jońca na Tornado i po bezbłędnym przejeździe w czasie 70,94 sek. objęła prowadzenie. Utraciła je po czwartym przejeździe na rzecz Aleksandry Guzy (KJ Equistro Wierzawice k. Leżajska), która pokonała parcours o jedną sekundę szybciej. Taka kolejność utrzymała się do ostatniego przejazdu, kiedy to na hipodrom wyjechała Kamska na Malwersancie. Czysty przejazd w czasie 68,10 sek. dał tej parze zwycięstwo.

- Na start w tym konkursie zdecydowałam się w ostatniej chwili. Miałam wystartować na niższych przeszkodach, ale pomimo deszczu hipodrom ma bardzo dobre podłoże, elastyczne i parcours jest odpowiedni do skakania. Mój koń jest świeżo po kontuzji i chciałam wypróbować go. Uzyskany wynik cieszy mnie, tym bardziej, że dla Malwersanta jest to praktycznie początek sezonu. Kolejny start w Internacional Horse Festival w Żywcu – mówi Izabela Kamska.

Kibiców interesowała również forma Dominika Słodczyka. Dobrze zapowiadający się zawodnik KJ Zbrosławice, ubiegłoroczny zwycięzca Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży wystartuje w najbliższy weekend w mistrzostwach Polski juniorów w Olszy k. Śremu. Dominik został powołany do kadry narodowej B i w czerwcu wygrał międzynarodowe zawody Grand Prix juniorów w czeskich Zduchowicach, potem był ósmy w austriackim Linzu, uzyskując kwalifikacje do startu w mistrzostwach Europy w Portugalii.

W programie zbrosławickich zawodów były również konkursy młodych koni. Słodczyk wystartował w konkursie 5-latków na De Quidamie prowadząc zdecydowanie od pierwszego dnia. W konkursie młodych koni ocenia się styl jazdy, czas przejazdu, a zrzucone przeszkody karane są tylko 0,5 pkt, a nie jak w zwykłym konkursie 4 pkt. Do finału zakwalifikowały się trzy konie, a ukończyły go dwie pary. Słodczyk z wynikiem całej rundy 25,4 pkt. wygrał ten konkurs zdecydowanie.

- Start oceniam dobrze, kilkakrotnie byłem w pierwszej trójce, choć oszczędzałem starsze konie. Teraz najważniejsze są mistrzostwa Polski. Będę tam w gronie najmłodszych juniorów, bo w tej kategorii wiekowej to mój pierwszy start – mówi 16-letni Słodczyk.

Emocjonujący przebieg miał finał Dużej Rundy rozegrany jako Grand Prix Zbrosławic. Był to konkurs dwufazowy, klasy CC/CC z przeszkodami o wysokości 140 cm Wygrał go po dwukrotnym, bezbłędnym przejeździe Słodczyk na Łaconie K, wyprzedzając również bezbłędnie skaczącego na Lagunie Grutzę o 0,2 sek.