Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się rekultywacja doliny rzeki Szarlejki w Radzionkowie

Krzysztof Szendzielorz
Rzeka Szarlejka w Radzionkowie
Rzeka Szarlejka w Radzionkowie ARC UM Radzionków
W radzionkowskiej Rojcy rozpoczyna się pierwszy etap rekultywacja terenów doliny rzeki Szarlejki. Prace mają się zakończyć za rok.

Projekt pod nazwą „Czysta Rzeka Szarlejka” był zapowiadany przez dobrych kilka lat. Pieniądze na niego wyłożyła Unia Europejska. Radzionków, jako lider projektu, miał go prowadzić razem z Piekarami i Bytomiem, ale ostatecznie został na placu boju sam. Jak tłumaczą w radzionkowskim ratuszu, sąsiednie gminy nie chciały wejść w projekt na tym etapie.

– Rozpoczęcie prac trwało tak długo, bo też przetarg zakładał, że zwycięska firma ma stworzyć projekt, uzyskać wszelkie stosowne pozwolenia do przeprowadzenia prac i wykonać zadanie – tłumaczy Justyna Korbela z ratusza w Radzionkowie.
Projekt zakłada przede wszystkim przebudowę koryta rzeki Szarlejki na odcinku o długości 1425 metrów, od granicy z Bytomiem aż do oczyszczalni ścieków „Centralna”. Trzeba też usunąć z obszaru doliny zalegające w niej odpady, zlikwidować dzikie wysypiska śmieci i zabezpieczyć teren przed powstawaniem nowych wysypisk.

Wykonawca musi również utworzyć poldery zalewowe w wyprofilowanych meandrach koryta rzeki, odtworzyć fragmenty starorzecza, wykonać deregulację koryta przez utworzenie bystrzy, spiętrzeń, progów i ostróg. Ważnym elementem zadania jest również wykarczowanie wszelkich chwastów, zasadzanie rodzimych gatunków drzew i krzewów. Urzędnicy nazywają ten etap fachowo „biologiczną zabudową doliny Szarlejki”. Całkowity koszt tego projektu szacowany jest na 4 mln 703 tys. zł, w tym 85 proc. daje Unia Europejska.

– Zadnie już się rozpoczęło, choć jest na etapie robót przygotowawczych. Wykonawca wykasza już samosiejki, wytycza drogi dojazdowy, zwozi na miejsce materiał – mówi Henryk Badura z działu inwestycji radzionkowskiego ratusza.
Prace mają się w Rojcy zakończyć za rok, ale urzędnicy przewidują, że firma zrobi to wcześniej. – To jest takie zadanie, że firma może pracować nawet zimą. Oczywiście wykluczając jakieś potężne mrozy – mówi Badura.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto