Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ŚKUP: Tarnowskie Góry wciąż nie są gotowe na kartę

Tomasz Klyta
Tarnowskie Góry wciąż nie są przygotowane na program ŚKUP
Tarnowskie Góry wciąż nie są przygotowane na program ŚKUP ARC
Decyzja zapadła. Osoby, które będą chciały korzystać z krótko- i długookresowych biletów KZK GOP, od 1 maja będą musiały kupić Śląską Kartę Usług Publicznych. Z niepokojem myślą o tym pasażerowie Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach. Przewoźnicy działający na terenie MZKP wciąż nie są w pełni przygotowani do projektu ŚKUP. A to tylko jeden z kilku problemów.

KZK GOP i MZKP już kilkanaście lat temu podpisały tzw. unię biletową. Dzięki niej pasażerowie korzystający z usług zarówno jednego, jak i drugiego organizatora przewozów, mogą jeździć autobusami na tych samych biletach. Umowa trwa od tak dawna, że większość pasażerów nawet nie zdaje sobie sprawy z odrębności tych podmiotów. A to najważniejsza kwestia.

MZKP, będąc osobnym podmiotem, rozpoczął procedurę wchodzenia do programu ŚKUP później niż KZK GOP. Już w październiku zeszłego roku, kiedy program ŚKUP zaczynał funkcjonować, pasażerowie z okolic Tarnowskich Gór alarmowali o braku czytników kart w autobusach. Zarówno KZK GOP, jak i MZKP deklarowały wówczas, że urządzenia wkrótce zostaną zainstalowane w pojazdach. Podano nawet datę - 1 listopada 2015 r.

Tymczasem kończy się marzec, a jedyną dobrą wiadomością jest to, że teraz czytniki naprawdę są w trakcie montażu. W połowie zeszłego tygodnia z ust Henryka Szudego, dyrektora MZKP, usłyszeliśmy deklarację, że wszystkie autobusy będą miały czytniki w przeciągu dwóch tygodni. Brak czytników nie powinien być jednak większym problemem, bo wszyscy kontrolerzy są wyposażeni w odpowiednie urządzenia do kontroli kart ŚKUP.

To jednak nie wszystkie niedogodności, z jakimi borykają się pasażerowie MZKP. W Tarnowskich Górach wciąż nie ma planowanego Punktu Obsługi Klienta (POK). A tylko w tym miejscu można złożyć wniosek i odebrać spersonalizowaną kartę ŚKUP, odblokować ją oraz zwrócić. W całym województwie takich punktów jest 40, jednak nie wiadomo, czy podobny powstanie w Tarnowskich Górach.

- Za POK odpowiada mBank, który obok Asseco wygrał przetarg na realizację programu ŚKUP dla KZK GOP. Dworzec w Tarnowskich Górach już dawno jest przygotowany na uruchomienie POK-u - zaznacza Henryk Szudy.
Trzecim problemem jest brak stacjonarnych automatów doładowania ŚKUP. W całym województwie jest ich 109. MZKP chce kupić 10 takich urządzeń - dla każdej z gmin, na terenie której realizuje przewozy (gminy powiatu tarnogórskiego bez Kalet i Radzionkowa oraz Mierzęcice, Toszek i Wielowieś).

- Jedno urządzenie kosztuje 200 tys. zł. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych. Jeśli się nie uda, kupimy z własnych pieniędzy jeden automat i postawimy w Tarnowskich Górach - zapowiada Szudy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto