Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytki w Tarnowskich Górach, o których prawdopodobnie nie słyszeliście

TK, SMZT
Zdjęcie z 1895 roku, na którym widać bobrownickie pole górnicze,  szyb Rudolphine (po lewej) oraz zabudowania Kopalni Fryderyk (po prawej)
Zdjęcie z 1895 roku, na którym widać bobrownickie pole górnicze, szyb Rudolphine (po lewej) oraz zabudowania Kopalni Fryderyk (po prawej) ARC
Choć większość mieszkańców miasta, potrafi bez zająknięcia wskazać najważniejsze zabytki w Tarnowskich Górach, o wiele gorzej jest z tymi, które przestały istnieć. Jak wyglądały i gdzie były zlokalizowane maszyny parowe, dzięki którym miejscowe górnictwo przeżywało okres największego rozwoju? Zobacznie na zdjęciach i rycinach.

Większość tarnogórzan pewnie potrafi wymienić najważniejsze tarnogórskie zabytki techniki, jednak o wiele gorzej jest z tymi, które już nie istnieją. Wykłady Adama Frużyńskiego z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Marka Wojcika pasjonata historii Tarnowskich Gór i Bytomia z pewnością rozwiały wszelkie wątpliwości. Zostały zorganizowane 16 lipca w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej - organizatora wykładów. Okazją były obchody 230. rocznicy odkrycia pod Tarnowskimi Górami bogatych złóż rud srebra i ołowiu.

Najważniejszym tematem zorganizowanej prelekcji, były wygląd, działanie i umiejscowienie tarnogórskich maszyn parowych, które przez ponad 120 lat odwadniały wyrobiska po nieistniejącej już kopalni Fryderyk.

W czasie godzinnego wykładu można było nie tylko posłuchać ciekawych opowieści związanych z okryciem bogatych złóż srebra i ołowiu, ale również zobaczyć unikatowe archiwalia takie jak stare ryciny, zdjęcia, projekty techniczne maszyn czy dawne mapy.

Dzięki żmudnej pracy Marka Wojcika, który przestudiował XIX-wieczne mapy Tarnowskich Gór i porównał je z tymi z Google'a, można było poznać dokładne lokalizacje nieistniejącej już Kopalni Fryderyk oraz wszystkich ośmiu maszyn parowych, które odwadniały kiedyś tarnogórskie podziemia. Właśnie dzięki tym urządzeniom tutejsze górnictwo weszło w nowy etap rozwoju i świetności, który trwał nieprzerwanie do 1912 roku.

By zobrazować działanie takiej maszyny zaprezentowano amatorski film z brytyjskiego Black Country Living Museum w Dudley, gdzie znajduje się zrekonstruowana XVIII-wieczna maszyna parowa Newcomena. Podobne pracowały na terenie Tarnowskich Gór.

Filmik znajdziecie tutaj

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto