Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaczyna się Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych I Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych Fyrtek

Adam Zemelka, SZEN
Włoski zespół Gruppo folk Glio Ventrisco na ulicu Krakowskie w Tarnowskich Górach
Włoski zespół Gruppo folk Glio Ventrisco na ulicu Krakowskie w Tarnowskich Górach Adam Zemelka
Na ulicach Radzionkowa i Tarnowskich Gór można spotkać barwnie ubranych, roztańczonych i rozśpiewanych ludzi. To członkowie zespołów folklorystycznych z Włoch, Serbii i Słowacji, których będziemy mogli zobaczyć od 19 do 21 sierpnia podczas Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych „Fyrtek”.

Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych I Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych „Fyrtek” powraca po trzyletniej przerwie. Jego gospodarzem jest radzionkowski Zespół Pieśni i Tańca "Mały Śląsk". Zaprosili oni na tegoroczny festiwal włoski zespół Gruppo folk Glio Ventrisco, serbski Branko Radičević oraz słowacki Matičiarik.

Tegoroczny „Fyrtek” rozpoczął się 19 sierpnia o godz. 12 pochodem zespołów ulicą Krakowską w Tarnowskich Górach. My spotkaliśmy ubranych w regionalne stroje Włochów. W centrum Tarnowskich Gór członkowie zespołu śpiewali i tańczyli, czym zrobili furorę wśród tarnogórzan. Włosi ustawili nam się do wspólnego zdjęcia.
W piątek godzinie 19 odbędzie się inauguracja festiwalu, połączona z koncertami przybyłych zespołów na placu przed CK „Karolinka” w Radzionkowie.

Drugi dzień „Fyrtka” 20 sierpnia zaczyna się od występu plenerowego na pl. Letochów o godz. 11.30, a następnie od godz. 13.30 do godz. 16 w CK„Karolinka” odbędą się warsztaty plastyczne, taneczne oraz wokalne. Wieczorem organizatorzy zaplanowali o godz. 18 koncert zespołów na scenie przed CK „Karolinka”, a po nim o godz. 20.30 wystąpi gwiazda wieczoru zespół „Chrząszcze”, grający utwory The Beatles.

W niedzielę, 21 sierpnia, o godz. 11.30 zostanie odprawiona msza św. w kościele p.w. Świętego Wojciecha w Radzionkowie, a po południu o godz. 16. zespoły wystąpią w parku miejskim w Tarnowskich Górach. Uroczyste zakończenie festiwalu o godz. 18.

A oto kilka informacji o zagranicznych zespołach występujących podczas "Fyrtka" 2011:

Branko Radičević - Zespół powstał w 1965 roku. Od początku swego istnienia skupia się na zachowaniu i prezentowaniu piękna serbskiej tradycji i kultury poprzez pieśni, taniec, muzykę i zwyczaje. Zespół brał udział w wielu festiwalach zarówno w Serbii, jak i poza jej granicami, w tym w Grecji, Niemczech, Włoszech, Bułgarii, Turcji, Czechach, Francji i wielu innych krajach zdobywając znaczące wyróżnienia i nagrody. Zespół rozsławia i promuje swój region i to na tyle mocno, że pora grupa członków została wyróżniona specjalną nagrodą „the November award of Sremska Mitrovica.” Siedzibą zespołu jest Centrum Kultury „Sirmiumart” gdzie odbywają się próby poszczególnych grup (tancerzy, śpiewacy, orkiestra, etc). Na program zespołu składają się pieśni i tańca z regionu całej Serbii. O tym jak kulturowo bogaty to region świadczyć może liczba blisko 400 kostiumów i strojów, które zespół ma w posiadaniu. Warto dodać, że część z tych strojów to oryginały.

Matičiarik - Dziecięcy zespół folklorystyczny „Maticiarik“ powstał w roku 1990. Jednym z głównych celów jest udowodnienie, że dzieci mogą być niezwykle uniwersalnymi i wszechstronnymi tancerzami i śpiewakami w dodatku z zachowaniem ludowej ekspresji wyrazu. Praca z oryginalnym materiałem tworzy unikatowy charakter zespołu „Maticiarik“. W skład grupy wchodzi około 120 dzieci, a sam zespół dzieli się na trzy podgrupy wiekowe. Dzieci tańczą, śpiewają i grają, co wydaje się naturalne w ich wieku. Idea, która stoi za działalnością zespołu opiera się na założeniu, że Słowacka kultura ludowa wzbogaci i pozostanie na zawsze obecna w życiu tych młodych artystów.

Gruppo folk Glio Ventrisco - zespół folklorystyczny „Glio Ventrisco” powstał w kwietniu 1985 roku. Jako cel stawia sobie ponowne odkrycie i popularyzację folkloru wywodzącego się z okolic doliny rzeki Garigliano i południowego Pontino, pięknych zwyczajów i tradycji niegdyś tam żywych. Poprzez swoje prezentacje, poprzez muzykę i tańce zespół chce propagować ten zaginiony antyczny świat wśród nowej generacji. Nazwa grupy wywodzi się od nazwy typowej dla regionu śródziemnomorskiego rośliny. Legenda głosi, że zakwitanie tego kwiatu dawało nadzieję wszystkim podróżnikom i emigrantom na szybki powrót do macierzy, do ziemi przodków. Tańce i pieśni, które zespół ma w programie skupiają się na codziennych zwyczajach związanych z życiem społeczności tego regionu, ich problemami, pracą, ale również szczęśliwymi i wesołymi chwilami, jak zaloty, zaręczyny i śluby. Grupa liczy 50 członków.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto