Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZAPOWIEDŹ: Program Tarnogórskiego Przeglądu Filmowego o Tematyce Uzależnień

SZEN
Kadr z filmu "Requiem dla snu"
Kadr z filmu "Requiem dla snu" ARC
Alkohol, narkotyki, pigułki na odchudzanie, oglądanie telewizji mogą uzależniać. Tarnogórski Przegląd Filmowy o Tematyce Uzależnień poruszy te problemy w prezentowanych filmach i podczas warsztatów z terapeutami.

Od 3 do 7 sierpnia kino "Olbrzym" w Tarnogórskim Centrum Kultury (ul. Sobieskiego 7) zaprasza na Tarnogórski Przegląd Filmów o Tematyce Uzależnień.

3 lipca o godz. 18 wyświetlony zostanie film „Candy”. Fabuła opowiada o uzależnieniu od miłości i narkotyków. Bohaterowie Candy i Dan są sobą zauroczeni, idealnie dobrani, zapatrzeni w siebie i... owładnięci heroiną, która nadaje rytm ich wspólnemu życiu i staje się jednym z głównych bohaterów. Po filmie zaplanowano wykład Piotra Sobczaka, który opowie o trudnych i pozytywnych aspektach pracy z uzależnionymi.

Piotr Sobczak poprowadzi także warsztaty 4 lipca o 18 pt. „Praca z uzależnionymi od narkotyków i substancji psychoaktywnych”. Po warsztatach o godz. 20 będzie można zobaczyć film „Narkomani”. Obraz opowiada o Helen, która przyjeżdża do Nowego Jorku z prowincji. Kobieta przeszła aborcję, do której nakłonił ją chłopak. Po wykonaniu zabiegu ich związek szybko się rozpada, a zainteresowanie okazuje jej diler Bobby. Kiedy Helen ma problemy ze zdrowiem i trafia do szpitala, Bobby postanawia się nią zaopiekować. Od tej pory są razem na dobre i złe, wspólnie dzielą radość i troski. Ich życie koncentruje się wokół tzw. Needle Park – ulicznego skrzyżowania w zachodniej części Manhattanu. Helen z każdym dniem pogrąża się w nałogu.

5 sierpnia o godz. 18 zobaczymy w kinie amerykański film z 2008 roku „Super High me” w reż. Michaela Bliedena. Film opowiada o Dougu Bensonie, który postanowił sprawdzić jak marihuana naprawdę wpływa na organizm? Swoje doświadczenie dokumentuje w filmie: przez 30 dni spala ogromne ilości marihuany, by później odstawić narkotyk na kolejne 30 dni. Obraz, jaki przedstawiają szczegółowe badania, jest szokujący. O godz. 20 odbędzie się spotkanie z toksykolożką z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Magdaleną Szumską. Natomiast o godz. 21.00 w kinie będzie można zobaczyć głośny swego czasu brytyjski film "Human Traffic" w reż. Justina Kerrigana. Film opowiada o młodych ludziach. Jip pracuje w sklepie z odzieżą i notorycznie zadręcza się perspektywą impotencji. Koop sprzedaje płyty, marzy o karierze dj-a i gdyby nie fakt, że wciąż oskarża swoją dziewczynę Ninę o niewierność, tworzyłby z nią całkiem udany związek. Jest jeszcze Moff, ich imprezowy kompan, wyraźnie nieprzystosowany do życia. Wszyscy żyją tylko dla weekendu, który spędzają głównie w towarzystwie głośnej muzyki, alkoholu i innych używek. Kompletny weekendowy odjazd, 48 godzin totalnego luzu, by w poniedziałek rano grzecznie powrócić do monotonii szarych dni tygodnia.

6 sierpnia podczas przeglądu o godz. 18.30 zostanie zaprezentowany dokumentalny film z Ukrainy pt. „Bałka – trzy historie” w reż. Anya Meksina, Leeza Meksina. Ten ponad półgodzinny film to obraz narkomanii i epidemii AIDS na Ukrainie. W pierwszej opowieści – dwie kobiety zgodziły się, by kamera towarzyszyła im w badaniach na obecność wirusa HIV. Tania, bohaterka drugiej historii, wiedząc już, że jest nieuleczalnie chora, ze względu na dziecko podejmuje walkę o jak najdłuższą sprawność. A Galia, była narkomanka, odnalazła swoje miejsce w życiu, pomagając innym w wyjściu z nałogu.
Około godz. 19 zaplanowano w kinie wykład pt. „Wysłuchać, zrozumieć, pomóc". O roli i znaczeniu wolontariusza w pracy z ludźmi uzależnionymi opowie Zbigniew Deńca (Ośrodek Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia w Katowicach) i Grzegorz Galant (Ośrodek Profilaktyki i Leczenia Uzależnień w Zabrzu).
O godz. 20.00 odbędzie się projekcja czeskiego filmu „Rok Diabła” w reż. Petra Zelenki. To film o uzależnieniu, przyjaźni, wracaniu do świata i o muzyce – kultowej już dla czeskiej sceny, idealnie współgrającej z klimatem i tematem filmu. Nohavica, alkoholik, trafia do ośrodka leczenia uzależnień. Wychodzi na prostą, również dzięki pomocy swego przyjaciela Karela Plihala i perspektywie trasy koncertowej z folkowym Czechomorem. A to wszystko w duchu realizmu magicznego, stylistyce paradokumentu i tonie ironii i mistycyzmu.

W ostatni dzień przeglądu, 7 sierpnia, kino "Olbrzym" o godz. 18.00 zaprasza holendersko-afgański film dokumentalny pt. Heroina w Kabulu". Okazuje się, że Afganistan to jeden z największych na świecie producentów i eksporterów opiatów. Polityka narkotykowa państw Zachodu skupia się raczej na zagrożeniach, jakie heroina niesie dla obywateli „pierwszego świata”, podczas gdy w samym Afganistanie rośnie rzesza uzależnionych, których liczbę ocenia się na ponad milion. Autor filmu przez rok obserwował dwóch zmagających się z wyniszczającym nałogiem piętnastolatków – Jabara i Zahira. Żaden z nich nie ma właściwie szans na porzucenie heroiny, która dostępna jest praktycznie wszędzie.
Z kolei o godz. 19.15 o współczesnych pragnieniach, pojęciu szczęścia i zadowolenia, szansach rozwoju i regresu w epoce intensywnej rozkoszy, o wyborach lub iluzji wyboru w świecie konsumpcji opowie podczas swojego wykładu Justyna Budzik z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
O godz. 20.00 "Olbrzym" zaprasza na dwa bardzo "mocne" w przekazie filmy. Pierwszy „Requiem dla snu” Darrena Aronofskiego. Jego obraz jest niezwykle sugestywny i wstrząsający. Harry, aby nie musieć stawiać czoła zwykłym obowiązkom, handluje narkotykami, jego matka nie potrafi odstawić pigułek na odchudzanie i przestać oglądać telewizji, a jego dziewczyna i przyjaciel uzależnieni są od przeróżnych substancji psychoaktywnych. Jednak głównym bohaterem jest nałóg. I, jak się okazuje, zupełnie nieważne jaki.
O godz. 22.00 zobaczymy film „Las Vegas Parano” w reż. Terry Gilliama. Jest rok 1971. W Stanach Zjednoczonych to jeden z najbardziej burzliwych politycznie okresów. Dziennikarz sportowy, Raoul wyrusza wraz ze swoim byłym prawnikiem Gonzo w podróż do samego serca Ameryki. Okazją jest zlecenie napisania artykułu o wyścigach samochodowych w Nevadzie. Amatorzy przygód zabierają ze sobą odpowiednią ilość alkoholu i środków halucynogennych i ruszają prosto do Las Vegas.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto