18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciekawostki historyczne z Liceum im. S. Staszica w Tarnowskich Górach [ZDJĘCIA]

Grażyna Kuźnik
Budynek Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Tarnowskich Górach
Budynek Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Tarnowskich Górach Krzysztof Szendzielorz
Jak wyglądał typowy maturzysta Liceum Ogólnokształcącego im. Staszica 90 lat temu? Wiemy to z dokumentu, który przetrwał cudem wojnę. Zobaczcie też archiwalne zdjęcia liceum.

Alojzy, Wilhelm i Jan to najbardziej popularne imiona uczniów Państwowego Gimnazjum Męskiego w Tarnowskich Górach w 1923 roku. 90 lat temu typowy maturzysta tej szkoły, dajmy mu Alojzy, ma 171 cm wzrostu i waży 61 kilogramów. Odżywiony jest średnio, ma wadę wzroku, ale kręgosłup bez krzywicy. Za sportem jednak nie przepada i wciąż zwalnia się z gimnastyki. Jego ojciec jest urzędnikiem pocztowym. Za sobą nasz Alojzy ma poprawki, bo poziom szkoły jest wysoki. Poprawki miewają nawet uczniowie, których nazywa się „chlubnie uzdolnionymi”.

Wszystko to wiemy z bardzo szczegółowego „Sprawozdania szkolnego” Gimnazjum Męskiego za rok 1922/23, które cudem przetrwało wojnę. Dokument udostępniła internautom Biblioteka Cyfrowa w Rzeszowie. Dzięki temu zachowały się uwagi dyrekcji, której nic nie umknęło z życia szkolnego. Zmierzyła i zważyła uczniów, zajrzała im do talerzy i do domów, do skarbonek i oczywiście do zeszytów. Pod opieką ma 345 chłopców, a w ósmej klasie 12 maturzystów.

Nasz Alojzy uczył się w mozole literatury, matematyki, chemii i fizyki, przyrody, greki, łaciny i francuskiego. Na wycieczki szkolne jeździł do Bizji i Strzybnicy, ale też do Krakowa i Ojcowa. W składkach jest rozsądny; na powodzian w Ameryce daje malutko, więcej na powodzian w Małopolsce, dużo na Bibliotekę Jagiellońską. Jest katolikiem i w całej szkole ma tylko dwóch kolegów Żydów, a ewangelików wcale. Co czwartek jest na szkolnej mszy. Modli się tam za kolegę Ambrożego, który w marcu kąpał się w zimnej Brynicy i dostał udaru serca.
Na maturze z polskiego Alojzy wybiera wśród trzech tematów: „Znaczenie wpływu literatur obcych na rozwój poezji polskiej”, „Idea zemsty i przebaczenia w poezji trzech wieszczów”, „Rewolucja i ewolucja jako czynniki rozwoju ludzkości.” Do matury jako eksternistki przystępują także dziewczęta. Na temat „Czego nas uczą polskie boje o wolność?” piszą Ilza i Ingeborga Gaertner, Eleonora Goy i Lizelotta Seidel.

Alojzy odstępuje młodszym wypracowania z łaciny, np. „Walka Horacjuszów z Kurjacjuszami na podstawie lektur Liwiusza”. Maturę zaczyna 1 maja 1923 roku od egzaminu z geografii i przyrody. Zdaje. Swój drugi wielki egzamin Alojzy zda we wrześniu 1939 roku, 16 lat później.

W galerii znajdziecie zdjęcia archiwalne z kończ XIX wieku z LO im. Staszica, które wtedy nosiło nazwę Królewskie Gimnazjum Realne. Na zdjęciach zobaczycie, jak wyglądały klasy wtedy i ich wyposażenie.

Wybierz najlepszą szkołę ponadgimnazjalną w powiecie tarnogórskim TUTAJ

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto