18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont w Tarnogórskim Centrum Kultury. Jak będzie wyglądała sala widowiskowa TCK? [ZDJĘCIA]

Redakcja
Remont sali widowiskowej dobiega już końca. Co jeszcze powstanie w Tarnogórskim Centrum Kultury? Sprawdza Agnieszka Strzelczyk

W Tarnogórskim Centrum Kultury zachodzą wielkie zmiany. Od 2010 trwają prace nad stworzeniem sali widowiskowej. - Dwa lata temu rozpoczęliśmy remont budowlany sali - mówi Mirosław Błaszczak, dyrektor TCK. - Widownia została rozkuta i stworzona na nowo, pod innym kątem, tak, by lepiej się oglądało - dodaje pan Mirosław.

Powstała także reżyserka, położono ekotony, czyli okładziny ścianowe, dzięki którym w sali będzie lepsza akustyka, zamontowano oświetlenie i wyremontowano oraz zagospodarowano pomieszczenia pod sceną.

- W tym roku zrobiliśmy nagłośnienie, klimatyzację i zamontowaliśmy fotele - wylicza Błaszczak. Śmieje się, że... do emerytury i tak będzie miał co robić.

Cała inwestycja kosztowała ok. 3 mln. 300 tys. złotych.

- Zmieniliśmy liczbę foteli - mówi dyrektor. - Początkowo miało ich być 290, jednak ostatecznie jest ich 224 i miejsca dla niepełnosprawnych - tłumaczy. Sala ta będzie spełniała dwie funkcje, teatralna i koncertową.

A wszystko to dlatego, że TCK chce stworzyć nowoczesne, niekomercyjne kino cyfrowe, w którym będzie możliwości projekcji w technologii 3D. To zaś daje szansę na lepszą jakość odbioru m.in. cyfrowych renowacji klasyki kina, zapisów festiwali i przeglądów, oraz mało znanych szerszemu odbiorcy filmów fabularnych i dokumentalnych.

A także na nieszablonowe tendencje w kinematografii światowej i wydarzenia z zakresu kultury audiowizualnej

- Chcemy przystosować salę do ekranizacji filmów 3D, jednak to bardzo duży koszt - mówi dyrektor TCK. Zwijany ekran projekcyjny filmy 3D, projektor, okulary i nagłośnienie to koszt ok. 700 tysięcy złotych.

- Jest to sala kameralna, jednakże z wystarczającą ilością miejsc - mówi Błaszczak .- Jest jedną z najlepszych sal tej wielkości w województwie śląskim - dodaje.

Co w takim razie ma w dalszych planach? Dokończenie remontu sali widowiskowej i stopniowo pozostałych pomieszczeń centrum, w tym przystosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Chcemy zamontować windę dla niepełnosprawnych, przemieszczającą się po wszystkich piętrach - mówi Błaszczak. - Ale także toalety dla niepełnosprawnych, szatnie, pracownię graficzną. Na końcu jest remont sali baletowej i pozostałych toalet - wylicza pan Mirosław.

Jak twierdzi, nie dokonałby tyle bez pomocy urzędu miasta, jest jednak bardzo spięty przez świadomość, że całą budowę takiej sali widowiskowej nadzoruje sam.

Zadaniem TCK jest odchodzenie od niewyrazistego i abstrakcyjnego pojęcia "centrum kultury" na rzecz kształtowania wizerunku jako stałej siedziby i przestrzeni dla najbardziej znanych i wyrazistych tarnogórskich "marek" w dziedzinie kultury, np. Teatru ZL, Teatru Imaginarium, Kina "Olbrzym", Galerii "PrzyTyCK", grup tańca nowoczesnego TESS, Pracowni Ceramiki i Małej Rzeźby, spotkań z kulturą i językiem Japonii "Bunka", chóru "Kolejarz", chóru "Allegro", Tarnogórskiego Big Bandu i cyklu muzycznego PosTroCK.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto