18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Tarnowskich Górach i Zbrosławicach kręcono film o powstaniu styczniowym [ZDJĘCIA]

Krzysztof Szendzielorz
Sceny kręcone w Pałacu w Rybnej
Sceny kręcone w Pałacu w Rybnej ARC Studio Filmowe MOTION STUDIO
22 stycznia 1863 roku wybuchło powstanie styczniowe. W150. rocznicę tego wydarzenia w Tarnowskich Górach i Zbrosławicach kręcono sceny do filmu o powstaniu

W niedzielę, 20 stycznia ulica Ligonia na tarnogórskiej starówce była zamknięta. Opanowała ją ekipa filmowa Studio Motion wraz z aktorami i statystami. Kręcono tutaj sceny do filmu o powstaniu styczniowym. Wcześniej filmowcy kręcili również sceny w Pałacu w Rybnej i na zbrosławickich polach.

Sceny nakręcone w Tarnowskich Górach będą częścią filmu, który zostanie zaprezentowany podczas widowiska muzycznego pt. „Za Wolność – 1863”, które odbędzie się 1 lutego o godz. 12 w Hali Expo Silesia w Sosnowcu. W widowisku wystąpią m.in. rapujący muzycy: Tadeusz „Tadek” Polkowski, Pięć Dwa Dębiec, Dj Haem, Hemp Gru, a także Paweł Kukiz i Luxtorpeda. Na scenie zostaną wykonane na żywo utwory muzyczne pochodzące głównie z okresu powstania styczniowego, ale również powstałe w czasach późniejszych oraz specjalnie stworzone na potrzeby widowiska.

Widowisko przygotowuje Stowarzyszenie Pokolenie, a autorem scenariusza i reżyserem jest Łukasz Kobiela. Organizatorzy tym niezwykłym spektaklem filmowo-muzycznym chcą przede wszystkim opowiedzieć historię 1863 roku w formie przystępnej dla młodzieży. – Nowoczesna forma koncertu połączona z atrakcyjnymi wizualizacjami stanowić ma odejście od powszechnie produkowanych „akademii ku czci” – tłumaczy Andrzej Kurczak, dyrektor marketingu Motion Studio.

- W scenach kręconych w Tarnowskich Górach wzięło udział kilkudziesięciu statystów wraz z obsługą filmową. Na kręcenie w Tarnowskich Górach zdecydowaliśmy się, bo zaprosił nas tutaj operator Krzysztof Miller, który pochodzi z Tarnowskich Gór. Szukaliśmy na przykład zabudowanej kamienicami ulicy, gdzie jest mało współczesnych szyldów. Ulica Ligonia do tego się nadaje znakomicie. Potrzebowaliśmy też pałacu, czy też bardziej dworu. Świetnie sprawdził się tu mały pałacyk w Rybnej - mówi Łukasz Kobiela, scenarzysta i reżyser widowiska „Za Wolność – 1863”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto