Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walentynki ze Słowackim w Elblągu. Wieszcz ciągle inspiruje młodzież

Adrianna Adamek-Świechowska
Z okazji 53. rocznicy nadania patronatu elbląskiemu I Liceum Ogólnokształcącemu odbyły się „Juliuszki”. Święto patrona było okazją do artystycznych prezentacji utalentowanej młodzieży.

14 lutego 2012 r. w Auli im. Euzebiusza Słowackiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Elblągu odbyła się uroczystość ku czci patrona zwana „Juliuszki”. W czasie akademii „Walentynki ze Słowackim” został podsumowany projekt edukacyjny „Nasz Patron”, w skład którego wszedł zespół zadań, jakie były okazją do artystycznego zaprezentowania się, zdobycia laurów, nagród, wyróżnień, a przede wszystkim pogłębienia wiedzy. Tegoroczne „Juliuszki” pozwoliły ujawnić się głównie talentom plastycznym, informatycznym oraz aktorskim.

Tradycyjnie w klimat akademii wprowadziły wzniosłe, patetyczne pierwiastki, jakie wniosła prezentacja pieśni kultowej liceów imienia Juliusza Słowackiego – kompozycji muzycznej Krzysztofa Domagały do "Testamentu mojego". Hymn szkoły został odśpiewany przy akompaniamencie pianina przez uczniów klasy II d. Oryginalnym jego uzupełnieniem było wykonanie innej podniosłej kompozycji na flecie przez uczennicę tej klasy, Aleksandrę Nikelewską.

Pozostałe występy sceniczne były utrzymane w kabaretowym charakterze. Patronowała im myśl, wyrażona w powieści Witolda Gombrowicza „Ferdydurke”, że „nie ma to jak szkoła, gdy chodzi o wdrożenie uwielbienia dla wielkich geniuszów”. Proces ten zilustrowała inscenizacja słynnej w literaturze lekcji języka polskiego na temat wielkości poety Juliusza Słowackiego. Uzdolnieni aktorsko uczniowie z klasy I c z upodobaniem wcielili się w role Gombrowiczowskich postaci, które na mocy ponadczasowości utworu literackiego świetnie wpisują się w atmosferę współczesnej szkoły.

Uformowanie majestatu sztuki poetyckiej oddały włączone w tok lekcji Bladaczki, energicznie odegranego przez Dorotę Rynkowską, strofy poematu Słowackiego „W Szwajcarii”. Wyrecytował je brawurowo, wywołując odczucie „wzmożonej piękności poematu i wielkości wieszcza”, a zarazem tajemniczości, pobożności i romantycznej uczuciowości, Pylaszczkiewicz w osobie Radosława Trzeciaka. Po słowach wieszcza przerobieni ze zwykłych zjadaczy chleba wszyscy „anieleli po kolei”, przeobrażając się w wędrowców po alpejskich drogach. Przed oczyma zdumionego Gałkiewicza - Marcina Wójcika uczniowie: Aleksandra Sadło, Bartosz Kwidziński, Marcin Szkolmowski, Anna Krajnik, Grzegorz Bajer, Mirosław Dudak, Michał Sywula kolejno recytowali złote myśli Juliusza Słowackiego. Zapadła w nich zwłaszcza ostatnia: „celem jest [...] postawienie całej ludzkości na wyższym szczeblu, gdzieby wszystko z miłości płynęło”. Metamorfoza zachodziła w poszczególnych uczniach pod okiem narratora, Justyny Ostrowskiej.

Gombrowiczowski duch pozostał na scenie po zakończeniu inscenizacji, gdyż w jego klimacie utrzymane były małe formy teatralne przygotowane przez kameralne grupy kabaretowe. Scenę zabójstwa Aliny przez Balladynę odegrały Gabriela Harasim i Hanna Jarosławska z I b. Scenkę rodzajową, satyrycznie interpretującą współczesne przemiany obyczajowe, odegrali: Dorota Rynkowska, Anna Krajnik i Bartosz Kwidziński z I c. W mroczny klimat chaty czarnoksiężnika Twardowskiego w "Kordianie" wprowadzili Michał Zaleski, Patryk Kaczyński i Robert Tyczyński z III F. Wszystkie występy spotkały się z żywym aplauzem publiczności.

Na zakończenie scenicznych występów został rozegrany turniej wiedzy o twórczości Juliusza Słowackiego – „Jaka to poezja?”. Ubiegłoroczni laureaci szeregu konkursów tym razem mieli ujawnić swą nadzwyczajną znajomość poezji bezpośrednio przed publicznością. Turniej poprowadził Piotr Cieszkowski z III e, wielokrotny laureat konkursów wiedzowych o Juliuszu Słowackim nie tylko w szkole, ale również w kolejnych ostatnich edycjach turnieju podczas zlotów Europejskiej Rodziny Szkół imienia Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu, Oleśnicy i Przemyślu. Zawodnikami turnieju zostali odtwórcy ról w ubiegłorocznej inscenizacji „Kordiana”: Wojciech Nadurski i Bartłomiej Ząbek z III e. Obaj w lot odgadywali zaprezentowane fragmenty mało znanych utworów Juliusza Słowackiego, w efekcie pojedynek został nierozstrzygnięty.

Podsumowanie konkursów: plastycznego na portret Juliusza Słowackiego oraz informatyczno-literackiego na wykonanie strony internetowej, poświęconej poecie przedstawili gospodarze akademii: Marcin Brinkiewicz z II d oraz Arkadiusz Dudek z II e. Przedstawili laureatów konkursu plastycznego: Kamilę Bajczyk z III c, Jakuba Muzykę z III f, Joannę Małolepszą z III g, Agnieszkę Wala z III f, Agnieszkę Grzeszczak z III f oraz Martynę Gac z III f, a następnie konkursu na wersję elektroniczną życia i twórczości Juliusza Słowackiego: Agnieszkę Grzeszczak z III f, Michała Dudę z III f, Michała Skorupę z III f, Martynę Gac z III f, Igę Radomską z III f, Karolinę Kamińską z III f, Karolinę Filipowicz z II d, Aleksandrę Adamkiewicz z II b, Alicję Tomaszewską z III i, Annę Wójcik z III i oraz Michała Szczygła z III F. W realizacji zadań projektu wzięli udział nie tylko licealiści, ale także uczniowie Gimnazjum nr 8, które nie ma patrona, ale mieści się w tym samym budynku przy Pocztowej, zatem przyłącza się do świątecznych przedsięwzięć w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu. Uroczystość oraz zaprezentowane podczas niej prace konkursowe utrwalił w swoim obiektywie Mateusz Smoliński z III a.

Zaangażowanie uczniów, mimo wielu zobowiązań szkolnych, a także, wedle słów poety, klimatu „okropnej zimy – twardej, groźnej, iskrzącej się komet oczyma”, potwierdziło nie tylko tezę szkolną, iż „Słowacki wielkim poetą był”, ale także to, iż nadal inspiruje młodych ludzi do działań twórczych.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto