Tour de Pologne: Miasto zostanie sparaliżowane na 90 minut [MAPA + Komunikat MZKP]

Tomasz Klyta
Już we wtorek w Tarnowskich Górach wystartuje II etap Tour de Pologne
Już we wtorek w Tarnowskich Górach wystartuje II etap Tour de Pologne Tomasz Klyta
Udostępnij:
W środę z Tarnowskich Gór ruszy II etap Tour de Pologne. Kolarskie święto będzie połączone z utrudnieniami. Dotkną zarówno kierowców jak i pasażerów komunikacji publicznej.

Po raz drugi z rzędu Tarnowskie Góry znalazły się na trasie największego kolarskiego wyścigu w Polce - Tour de Pologne. W tym roku jednak, to właśnie z naszego miasta wyruszy jeden z etapów. Stanie się to już w najbliższą środę 13 lipca. Wyścig wystartuje o godz. 15, jednak dużo wcześniej mieszkańcy miasta będą musieli przygotować się na utrudnienia. Chodzi przede wszystkim o kierowców oraz pasażerów komunikacji miejskiej.

Ograniczenia w ruchu kołowym będą obejmowały 13 lipca praktycznie całe ścisłe centrum miasta - w godz. 14.30 - 16. Ponadto ograniczenia będą występowały w rejonie ulic: Opatowickiej, Janasa, Wyszyńskiego, Legionów, Nakielskiej, Obwodnicy, Lasowickiej. Dodatkowo całkowity zakaz ruchu będzie dotyczył ulic: Sobieskiego, Wajdy i Strzeleckiej. Ograniczenie to nie będzie dotyczyło pojazdów Tour de Pologne.

Całkowity zakaz parkowania (pod rygorem odholowania) w dniu wyścigu (od godz. 00.00 13 lipca) będzie dotyczył ulic: Sobieskiego, Strzeleckiej, Piłsudskiego (od ul. Krakowskiej do ronda Ranoszka), Sienkiewicza (od ronda Ranoszka do ul. Powstańców Śl.), Powstańców Śl. (od ul. Sienkiewicza do ul. Opolskiej), Opolskiej (od ul. Powstańców do ul. Opatowickiej), Wyspiańskiego, Opatowickiej, Janasa, Wyszyńskiego i Zamkowej. Na utrudnienia muszą się również przygotować kierowcy w Nowym Chechle i Świerklańcu, gdzie ulice będą zamykane około godziny 15.

Spore zmiany zajdą w komunikacji autobusowej. Pasażerowie MZKP powinni o wiele wcześniej zaplanować sobie podróż.

KOMUNIKAT MZKP O ZMIANACH W ROZKŁADZIE JAZDY PODCZAS TOUR DE POLOGNE:

1. Ciąg komunikacyjny Krupski Młyn – Tworóg – Tarnowskie Góry
Autobusy odczekają na przejazd peletonu na trasie lub na dworcu, po czym z ewentualnym opóźnieniem będą realizować kursy z Tarnowskich Gór.

2. Ciąg komunikacyjny Sowice – Tarnowskie Góry
Autobusy w czasie zamknięcia skrzyżowania ulic Sienkiewicza i Styczyńskiego w kursach do dworca autobusowego od ulicy Kościuszki będą kursować ulicami Sienkiewicza i Bohaterów Monte Cassino a w kursach z dworca autobusowego ul. Bohaterów Monte Cassino (bez obsługi przystanku „Tarnowskie Góry Sienkiewicza”). Autobus linii 174 w kursie o godz. 14.14 z Sowic do Bobrownik Śląskich przyspieszy odjazd o 6 minut i bez postoju na przystanku „Bobrowniki Śląskie” wykona kurs powrotny do dworca autobusowego.

3. Ciąg komunikacyjny Miasteczko Śląskie – Tarnowskie Góry
Wszystkie autobusy w godzinach od 14.40 do godziny 15.40 będą wjeżdżać i wyjeżdżać z dworca autobusowego ulicą Częstochowską (linie nr 151, 614, 615 bez przejazdu przez Osadę Jana, i ul.Nakielską z wyrównaniem czasu rozkładowego na dworcu autobusowym).

4. Ciąg komunikacyjny Stare Tarnowice – Tarn. Góry (ul. Wyszyńskiego) linie - 64, 80, 134, 153, 191, 614, 615
oraz Repty Śląskie – Tarnowskie Góry (ul. Gliwicka) - linie nr 83, 112, 135, 289, 735.

Autobusy w kursach do dworca autobusowego odczekają na przejazd peletonu na trasie przejazdu, po czym z ewentualnym opóźnieniem będą realizować kursy z Tarnowskich Gór. Wyjątek stanowić będzie para kursów linii 289 (kurs o godz. 14.41 z Rept Śląskich i o godz. 15.02 z Tarnowskich Gór), które nie będą wykonane. Autobus tej linii zrealizuje postój na przystanku „Repty Śląskie Witosa”.

5. Ciąg komunikacyjny Świerklaniec (Ożarowice, Mierzęcice) – Nowe Chechło – Tarnowskie Góry
Autobusy jadące od strony Niezdary w kierunku Tarnowskich Gór w czasie zamknięcia wjazdu w ul.Oświęcimską pojadą trasą objazdową przez Nakło Śląskie a w przypadku zamknięcia również skrzyżowania DK 78 z ul. Parkową odczekają na trasie na przejazd kolarzy. W kierunku odwrotnym wyjazdy z dworca w Tarnowskich Górach będą możliwe po wyjeździe peletonu z miasta.

6. Ciąg Bytom (Radzionków) – Tarnowskie Góry
W czasie zamknięcia ulicy Bytomskiej / Piłsudskiego w Tarnowskich Górach dla linii nr: 19, 94, 158, 820 obowiązywać będzie skrócona trasa z przystankiem końcowym (i początkowym) „Tarnowskie Góry Słoneczników” - wjazd od strony alei Kwiatów . Autobusy ww. linii na ul.Słoneczników zrealizują postój eksploatacyjny, po którym zgodnie z rozkładem jazdy rozpoczną kurs powrotny.

UWAGA!
W czasie zamknięcia ulic w rejonie dworca autobusowego w Bytomiu autobusy linii 19 i 94 nie będą dojeżdżały do przystanku „Bytom Strzelców Bytomskich” i dworca autobusowego w tym mieście. Od skrzyżowania ulic Strzelców Bytomskich, Ignacego Chrzanowskiego i Piotra Woźniaka pojadą ulicą Chrzanowskiego do ul.Tarnogórskiej, gdzie odczekają do rozpoczęcia następnego kursu. Na ulicy tej zostanie również usytuowany przystanek tymczasowy ! Włączenie się w planowy rozkład jazdy na ulicy Strzelców Bytomskich („Bytom Fałata”) w kursach do Tarnowskich Gór będzie możliwe od strony alei Legionów (z obsługą przystanku zlokalizowanego przy tej ulicy). Ponadto, w kursach linii 94 o godzinie 15.17 i 15.55 z Tarnowskich Gór oraz o godz. 15.35 i 16.00 z Bytomia zmienia się trasę przejazdu poprzez skierowanie autobusów w ul.Sikorskiego w Radzionkowie i ul. Strzelców Bytomskich w Bytomiu (jak obecna trasa linii nr 17) z pominięciem dzielnicy Rojca. Przystanki :”Muzeum Chleba”, „Stacja Paliw”, „Rojca Szarlejka” w Radzionkowie oraz przystanki: „Dworska”, „Baza Transportowa”, „Dom Pogrzebowy” w Bytomiu tych kursach nie będą obsługiwane.

Przez cały dzień autobusy linii 820 jadące w kierunku centrum Katowic po obsłudze przystanku „Dąb Huta Baildon” skierowane zostaną na ul. Grundmanna, gdzie będą kończyć trasę przejazdu. Przystankiem początkowym dla tych linii będzie przystanek „Katowice Grundmanna” (lokalizacja przy skrzyżowaniu ul. Grundmanna i Gliwickiej). W kierunku powrotnym ulicami: Grundmanna, Gliwicką, Bracką, Chorzowską z włączeniem się na swoją rozkładową trasę. Linia obsługiwać będzie wszystkie przystanki autobusowe zlokalizowane na trasie przejazdu, tj.: „Załęże Pośpiecha”, „Załęże Kościół”, „Załęże Janasa”, „Załęże Dwór”.
Równocześnie z powodu zamknięcia od godziny 11.00 do godz. 18.30 ul.Piłsudskiego w Bytomiu (odcinek przy Placu Sobieskiego) autobusy będą jeźdźiły trasą objazdową przebiegajacą ulicami: Korfantego, Smolenia, Chrobrego z obsługą przystanku tymczasowego na ul. Smolenia.

W czasie przejazdu kolarzy przez Bytom i Chorzów, kiedy zamknięty będzie dojazd do dworca autobusowego w Bytomiu autobusy linii 820 jadące w tym czasie z Tarnowskich Gór do Bytomia (i odwrotnie) będą kursowały wahadłowo pomiędzy tymi miastami z dotychczasową częstotliwością 20 minutową (naprzemiennie z autobusami linii 19), z postojami na przystanku „Tarnowskie Góry Słoneczna” oraz na ul.Tarnogórskiej w Bytomiu.
W tym samym czasie pozostałe autobusy linii 820 znajdujące się w ruchu na odcinku pomiędzy Katowicami i Bytomiem zostaną wycofane trasy a połączenie między tymi miastami zostanie zawieszone.

7. Ciąg komunikacyjny Piekary Śląskie – Nakło Śląskie - Tarnowskie Góry
Kursy linii: nr 5 o godz. 13.29 z Katowic, linii nr 780 o godz. 14.14 z Piekar Śląskich oraz kurs linii nr 192 o godz. 14.04 z Chorzowa - od skrzyżowania Obwodnicy z ul. Nakielską w Tarnowskich Górach zostają przekierowane na objazd Obwodnicą i ul.Częstochowską do dworca autobusowego w Tarnowskich Górach.
Trasa autobusu linii 780 w kursie o godzinie 15.05 z Centrum Rehabilitacji w Reptach Śląskich zostaje skrócona do „Świerklańca Parku”.

Po otwarciu ulic tarnogórskich autobusy kursować będą na całej długości swoich tras z oczekiwaniem na otwarcie ulic oraz z uwzględnieniem zmian wprowadzonych przez KZK GOP na terenie gmin członkowskich tego Związku.
MZKP zapewni w tym czasie obecność służb kontrolerskich na skrzyżowaniach Obwodnicy z ulicami Nakielską, Częstochowską w Tarnowskich Górach oraz ulicy Parkowej i Tarnogórskiej w Świerklańcu.

UWAGA:
Od ok. godziny 4:30 do ok. godziny 22:30 - autobusy linii nr: 5 i 119 nie będą kursować al. Korfantego na odcinku od Pętli Słonecznej do ul. Sokolskiej. W kierunku centrum Katowic autobusy skierowane zostaną na przejazd ulicami: Słoneczną, Iłłakowiczówny, Misjonarzy Oblatów, Sokolską. Trasa zastępcza będzie obowiązywała również w kierunku powrotnym. Nie będą obsługiwane przystanki: „Katowice Słoneczna”, „Katowice GIG” oraz „Katowice Morcinka”. W zamian autobusy będą zatrzymywać się na wszystkich przystankach na trasie objazdu. W trakcie wyłączenia z ruchu ulic na czas wyścigu kolarskiego w godzinach 14:00 – 20:30 ww. linie zakończą relację na przystanku „Katowice Chorzowska”, który będzie przystankiem końcowym a następnie wykonają nawrót z wykorzystaniem przejazdu ulicami: Chorzowską, Stęślickiego, Misjonarzy Oblatów NMP.
Na linii nr 192 skróceniu do przystanku „Bytom Pogoda” ulegają wszystkie popołudniowe kursy autobusów tej linii z Tarnowskich Gór, co oznacza, że po godzinie 12.20 utrzymywana będzie komunikacja wyłącznie pomiędzy Tarnowskimi Górami, Piekarami Śląskimi i Bytomiem z pominięciem Chorzowa. Autobusy będą oczekiwać na przejazd kolarzy na trasie.

8. Pozostałe linie:
17 – autobusy kursować będą z odczekaniem w trasie na przejazd peletonu, a w czasie wyłączenia z ruchu centrum Bytomia, z zakończeniem i rozpoczynaniem kursów na ulicy Tarnogórskiej w Bytomiu.
53 – w kursie o godzinie 14.36 z Sączowa autobus wykona kurs Piekar Śląskich bez wjazdu do Wymysłowa i Kozłowej Góry.
105 – skraca się trasę kursu o godz. 14.12 z Siedlisk do Dobieszowic Skrzyżowania, skąd autobus o godzinie 15.44 rozpocznie kurs powrotny do Mierzęcic.
85 – autobusy kursować będą z uwzględnieniem objazdu Placu Sobieskiego, który przebiegać będzie ulicami Korfantego, Smolenia i Chrobrego, zaś w czasie zamknięcia ulic w Bytomiu (od godz. 15:00 do godz. ok. 16.30) przystankiem końcowym (początkowym) będzie rejon przystanku tramwajowego na ulicy Katowickiej. Wjazd od strony ul. Siemianowickiej, natomiast wyjazd do ulicy Chorzowskiej. W Bobrownikach i Piekarach Śląskich autobusy będą oczekiwały na przejazd kolarzy w trasie.
173 – w czasie zamknięcia ulic w Bytomiu (rejon dworca autobusowego) trasa linii zostaje skrócona do ul.Tarnogórskiej w Bytomiu (identycznie jak w przypadku linii nr 19 i 94). Ponadto, w kursach o godzinie 14.14 z Tarnowskich Gór, 15.05 ze Świerklańca oraz kursach powrotnych o godz. 15.13 i 15.45 z Bytomia, autobusy będą kursowały ulicą Sikorskiego w Radzionkowie i ulicą Strzelców Bytomskich w Bytomiu z pominięciem dzielnicy Rojca i przystanków przy ul.Dworskiej w Bytomiu.

Co składa się na cenę paliwa?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie