Kajakarze Olimpijczyka Nowe Chechło po raz kolejny z workiem medali

Nasi kajakarze znów pokazali klasę
Nasi kajakarze znów pokazali klasę Stanisław Wawszczak
Młodzi kajakarze UKS Olimpijczyk Nowe Chechło przywieźli z mistrzostw Polski juniorów i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, rozegranych w Bydgoszczy na Brdy Ujściu pięć medali.

Brązowy medal w OOM wywalczyła na 1000m nasza czwórka w składzie Paweł Wolny, Daniel Plaza, Remigiusz Mrozek i Robert Szewczyk, pozostałe medale wypływali w MP nasi juniorzy. Julia Lis była druga w wyścigu K-1 na 1000m i ponownie druga w parze z Mają Miś w K-2 na 5000m. Trzeci medal, tym razem brązowy Lis zdobyła płynąc z naszą czwórką w K-4 w sprincie na dystansie 500m. Naszą brązową osadę uzupełniały jeszcze Maja Miś, Marta Ścigała i Agnieszka Słota. Ostatni medal dla Olimpijczyka zdobyli Paweł Czaja i Grzegorz Zbirowski, którzy w wyścigu dwójek na 5000m finiszowali na trzecim miejscu.

- Pozostali nasi kajakarze ocierali się o podium, zajęliśmy jeszcze dwa czwarte miejsca. Sandra Wajs nieznacznie przegrała medal OOM w K-1 na 3000m. Gdyby może lepiej wystartowała, pewnie wszyscy cieszylibyśmy się. Na trasie powoli odrabiała straty i niewiele jej zabrakło. Blisko medalu była też w juniorkach Marta Ścigała, czwarta w K-1 na 5000m. Te wyniki są o tyle wartościowe, że osiągnięte w rywalizacji jedynek, najcenniejszej i najbardziej prestiżowe w kajakowej rywalizacji. Najlepiej z naszej ekipy trzeba ocenić występ Julii Lis, która otarła się o nominację do kadry na mistrzostwa świata. W tym roku zdobyła już cztery medale mistrzostw Polski i niewątpliwie jest w ścisłej czołówce krajowej. W przyszłym roku jeszcze nadal będzie juniorką, odpadną z jej rywalizacji starsze dziewczyny. Nasze sukcesy czwórek zawdzięczamy zakupowi odpowiedniej łódki. To Nelo renomowanej firmy portugalskiej. Kosztowała blisko 30 tysięcy złotych, ale myślę, że warto było – zapewnia Klaudiusz Kokot.

- Przegrałam z Pauliną Paszek (UKS 4 Katowice). W 2011 byłam najlepsza w Polsce, ale teraz ona mnie
przegoniła, jest silniejsza fizycznie. Mimo tego, to mój najlepszy sezon od czasu jak rozpoczęłam trenować kajakarstwo. Co prawda w ubiegłym roku miałam w OOM z Martą Ścigałą złoto w K-2, ale wtedy była mniejsza konkurencja. Teraz startuję w wyższej kategorii wiekowej i zaczęło się od srebra na długim dystansie w maju. Na mistrzostwa Europy się nie załapałam, bo w rankingu siódma. Teraz dzięki dobremu występowi na MP wyszłam na trzecie miejsce. We wrześniu pojadę na Regaty Nadziei Olimpijskich do Piestan. Skończyłam pierwszą klasę szkoły średniej w SMS w Wałczu. Na razie trenuję i nie myślę co będzie dalej – mówi Lis.

Sandra Wajs, Paweł Wolny oraz Remigiusz Mrozek i Robert Szewczyk od nowego roku szkolnego będą uczyć się w Szkołach Mistrzostwa Sportowego. Tylko tam można im zapewnić wymaganą ilość godzin treningów. Jak życie pokazuje karty w kajakarstwie rozdają uczniowie szkół sportowych. Poznań i Gorzów to obecnie najsilniejsze ośrodki kajakowe. Marcin Przypadło, nasz najlepszy senior, medalista mistrzostw Europy od jesieni będzie reprezentował barwy AZS Politechniki Opolskiej. Będzie tam studiował robotykę. W minioną sobotę rozpoczął się w Ślesinie trzytygodniowy obóz sportowy kajakarzy Olimpijczyka w kategorii młodzików. Z obozu nasi pojadą wprost na mistrzostwa Polski z nadziejami na kolejne medale. Jednym z faworytów do miejsca na pudle jest głównie Kamil Wajda, aktualny mistrz Polski na długim dystansie oraz Kasandra Widera, Marzena Ferdyn i Janina Francik. W tym samym terminie odbędą się też mistrzostwa Polski młodzieżowców z udziałem naszych zawodników.